Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2011-70

ZK-06-2011-70.doc  ZK-06-2011-70pr01.xls  ZK-06-2011-70pr02.xls
Číslo jednacíZK-06-2011-70
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Školství, mládeže a sportu - účelová dotace na realizaci 2. etapy rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci po
Zpracoval A. Vlachová, Z. Nevrkla, V. Krutišová
Předkládá M. Kružíková
Popis problémuRozhodnutím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen MŠMT) byla v lednu 2011 přidělena Kraji Vysočina neinvestiční dotace na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících v celkové výši 97 000 tis. Kč. Finanční prostředky byly účelově určené právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení (dále jen právnické osoby) odměňujícím podle § 109 odst. 3 zákoníku práce na zvýšení platových tarifů pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci, které vyplývá z nařízení vlády č. 381/2010 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů.
V červnu 2011 vyhlásilo MŠMT 2. etapu tohoto rozvojového programu, jejímž cílem je jednak zpřesnit údaje o počtu pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci a potřebě finančních prostředků v souvislosti se změnami, ke kterým došlo v průběhu roku a jednak v rámci disponibilních zdrojů rozšířit poskytnutí finančních prostředků i na ostatní pedagogické pracovníky.
Dodatkem k výše uvedenému rozhodnutí byla Kraji Vysočina zvýšena dotace na realizaci 2. etapy rozvojového programu o 8 416 tis. Kč. Celková výše dotace tedy činí 105 416 tis. Kč.
Jednotlivým právnickým osobám se stanovil objem finančních prostředků na platy ve výši odpovídající součtu částek:
- 12ti násobku evidenčního přepočteného počtu pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním na plně zaměstnané za celorok 2011 v příslušném platovém stupni a platové třídě tabulky 1 a rozdílu mezi platovým tarifem platným v roce 2010 a platovým tarifem platným od 1. ledna 2011 a
- 12ti násobku evidenčního přepočteného počtu ostatních pedagogických pracovníků na plně zaměstnané za celorok 2011 v příslušném platovém stupni a platové třídě podle tabulky 2 a rozdílu mezi platovým tarifem platným v roce 2010 a platovým tarifem platným od 1. ledna 2011, kráceného na cca 33,8 % požadavku.
Z takto stanoveného objemu finančních prostředků na platy byly vypočteny zákonné odvody včetně přídělu do fondu kulturních a sociálních potřeb. Vypočtená částka prostředků na platy a částka na zákonné odvody byly zaokrouhleny, a to až do výše stanovených ukazatelů na tento rozvojový program pro Kraj Vysočina.
Zároveň ve 2. etapě došlo k úpravě účelovosti přidělených prostředků - za použití finančních prostředků v souladu s jejich účelem bude považováno jejich použití na platy pedagogických pracovníků ve struktuře vymezené rezortním výkazem Škol (MŠMT) P1-04.
Návrh řešení Finanční prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu dle § 163 odst. 1 písm. a) školského zákona krajský úřad v přenesené působnosti s vědomím zastupitelstva kraje přiděluje právnickým osobám.
OŠMS zastupitelstvu kraje navrhuje vzít na vědomí přidělení účelových prostředků na realizaci 2. etapy rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících právnickým osobám, které zřizuje kraj dle přílohy 1 a právnickým osobám, které zřizují obce dle přílohy 2 materiálu
ZK-06-2011-70.
StanoviskaRada kraje projednala materiál dne 25. 10. 2011 č. usnesení 1722/35/2011/RK:
Rada kraje
* rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení příjmů (položka 4116 Ostatní neinvestiční přijaté transfery ze státního rozpočtu) a výdajů (kapitola Školství, mládeže a sportu) rozpočtu kraje o účelovou dotaci MŠMT na realizaci 2. etapy rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících v celkové výši 8 416 tis. Kč určenou právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení zřizovaných krajem a obcemi dle materiálu
RK-35-2011-30;
* změnu závazného ukazatele Příspěvek na provoz právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizuje kraj (příspěvkovým organizacím) o poskytnuté účelové prostředky na realizaci 2. etapy rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících dle materiálu
RK-35-2011-30, př. 1;
doporučuje
zastupitelstvu kraje vzít na vědomí přidělení účelových prostředků na realizaci 2. etapy rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj dle materiálu RK-35-2011-30, př. 1 a právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizují obce dle materiálu
RK-35-2011-30, př. 2.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
bere na vědomí
ZK-06-2011-70, př. 1 a právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizují obce dle materiálu ZK-06-2011-70, př. 2.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu, ekonomický odbor
Termín-- listopad 2011