Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2010-10

ZK-03-2010-10.doc  ZK-03-2010-10pr1.doc
Číslo jednacíZK-03-2010-10
NázevVzdělávání praktických lékařů - žádost o finanční pomoc na dokončení specializačního vzdělávání v oboru všeobecné praktické lékařství
Zpracoval S. Měrtlová
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuZákonem č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, platným od 17. 4. 2004, se změnily podmínky získání specializované způsobilosti lékaře. Odborná způsobilost k výkonu lékařského povolání se získává absolvováním nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním oboru všeobecné lékařství.
Specializovaná způsobilost lékaře se získává úspěšným ukončením specializačního vzdělávání atestační zkouškou, na jejímž základě je lékaři vydán diplom o specializačním oboru. Obory specializačního vzdělávání jsou vydány v příloze zákona č. 95/2004 Sb..
V návaznosti na usnesení rady kraje č. 0084/03/2010/RK ze dne 19. 1. 2010, usnesení zastupitelstva kraje č. 0010/01/2010/ZK ze dne 2. 2. 2010 a na Zdravotní plán kraje Vysočina požádal MUDr. Tibor Kubát o schválení návratné bezúročné půjčky k dokončení specializačního vzdělávání v oboru všeobecné praktické lékařství. Finanční prostředky budou použity k úhradě přiměřeného studijního standardu (mzdových nákladů) po dobu povinné praxe u praktického lékaře pro dospělé a praktického lékaře pro děti a dorost.
MUDr. Kubát nastoupil v roce 2008 jako lékař do Nemocnice Havlíčkův Brod. p. o., k přípravě na atestaci z oboru Všeobecné praktické lékařství. V době nástupu MUDr. Kubáta k přípravě na atestaci do Nemocnice Havlíčkův Brod, v roce 2008, byly z Ministerstva zdravotnictví uvolňovány finanční prostředky k úhradě mzdových nákladů vynaložených nemocnicí. Prostředky dostávala přímo nemocnice, dle pravidel přípravy k atestaci, musí být lékař vždy v pracovně právním vztahu k zařízení, kde praxi vykonává. V roce 2008 byl obor vyhlašován Ministerstvem zdravotnictví v původní době trvání 4 let. Od loňského roku 2009 však byla délka přípravy k atestaci v oboru všeobecné praktické lékařství zkrácena na 3 roky a systém přetvořen v systém tzv. rezidentských míst. Finanční prostředky na přípravu k atestaci MUDr. Kubáta byly ze strany Ministerstva zdravotnictví uvolňovány pouze 2 roky, tedy do konce roku 2009. Původně nastartovaný program z roku 2008 byl zahájen, ovšem nebyl dotačně dokončen. MUDr. Kubát se touto skutečností dostal mimo pravidla starého systému financování a nového systému , tzv. rezidentských míst, čímž se v době přípravy k atestaci ocitl plně bez prostředků.
Od počátku letošního roku probíhá zbývající příprava MUDr. Kubáta k atestaci, která zahrnuje 14 měsíců praxe v ambulanci praktického lékaře pro dospělé a 2 měsíce praxe v ambulanci praktického lékaře pro děti a dorost. Od února 2010 nastoupil MUDr. Kubát na praxi na pracoviště praktického lékaře pro dospělé.
Návrh řešení Navrhuje se zastupitelstvu kraje vyhovět žádosti MUDr. Tibora Kubáta o návratnou bezúročnou půjčku kraje Vysočina ve výši 285 600 Kč k úhradě přiměřeného studijního standardu při jeho specializačním vzdělávání v oboru všeobecné praktické lékařství a rozhodnout uzavřít smlouvu o půjčce. Finanční prostředky budou použity na úhradu přiměřeného studijního standardu lékaře po dobu povinné praxe u praktického lékaře pro dospělé a praktického lékaře pro děti a dorost. Finanční prostředky budou uvolňovány postupně a jejich měsíční výše odpovídá výši prostředků původně uvolňovaných z Ministerstva zdravotnictví. Bližší specifikace podmínek uvolňování finančních prostředků uvedena v materiálu ZK-03-2010-10, př. 1.
StanoviskaRada kraje svým usnesením č. 0632/13/2010/RK ze dne 27. 4. 2010 doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít smlouvu o půjčce dle materiálu ZK-03-2010-10, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít smlouvu o půjčce dle materiálu ZK-03-2010-10, př. 1.
Odpovědnost odbor zdravotnictví
Termín 31. 5. 2011