Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2007-05

ZK-07-2007-05.doc  ZK-07-2007-05pr1.doc  ZK-07-2007-05pr2.tif  ZK-07-2007-05pr3.doc
Číslo jednacíZK-07-2007-05
NázevNávrh Smlouvy o spolupráci mezi krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny
Zpracoval Z. Kadlec, K. Nedvědová
Předkládá M. Vystrčil
Popis problémuDle závěrů vyplývajících z pracovní návštěvy delegace kraje Vysočina v Zakarpatské oblasti Ukrajiny ve dnech 26. až 30. srpna 2007 a následně zadaných úkolů týkajících se vytvoření předpokladů pro oficiální navázání a rozvoj spolupráce mezi Zakarpatskou oblastí Ukrajiny a krajem Vysočina začal odbor sekretariátu hejtmana pracovat na návrhu Smlouvy o spolupráci. Návrh smlouvy byl projednán s hejtmanem kraje a s právním oddělením krajského úřadu. Poté byl zaslán kolegům ze Zakarpatského oblastního úřadu v Užhorodě - a to písemně i elektronicky. Zakarpatská oblastní rada (analogie Zastupitelstva kraje Vysočina) schválila znění smlouvy bez připomínek (ZK-07-2007-05, př. 2 je verze usnesení Zakarpatské oblastní rady v ukrajinštině, ZK-07-2007-05, př. 3 je verze usnesení Zakarpatské oblastní rady v češtině).

Rozhodující na ukrajinské straně je však stanovisko Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny. (Pro informaci: Na české straně je vše v samosprávné kompetenci krajů, Ministerstvu zahraničních věcí ČR stačí poslat kopii uzavřené a podepsané smlouvy o spolupráci, a to pouze na vědomí. Na ukrajinské straně je však souhlas ministerstva zahraničí podmínkou platnosti smlouvy.) Stanovisko Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny je plně podporující bez jakýchkoliv připomínek.

Znění návrhu smlouvy bylo rovněž diskutováno s Generálním konzulátem ve Lvově, který má jakožto zastupitelský úřad ČR v gesci mimo jiné i Zakarpatskou oblast Ukrajiny. Generální konzulát dal po stránce obsahové i právní doporučující stanovisko.

Návrh smlouvy spolu s podrobnými informacemi byl zaslán předsedům všech politických klubů Zastupitelstva kraje Vysočina. Ti byli požádáni o projednání záležitosti v jednotlivých klubech a o vyjádření svých stanovisek. Předkladatel přepokládá, že politické kluby sdělí svá stanoviska přímo na zasedání zastupitelstva.

Odbor sekretariátu hejtmana v současné době aktivně komunikuje s ukrajinskou stranu na specifikaci možných konkrétních projektů k realizaci.
Návrh řešení Na základě výše popsaných skutečností navrhujeme zastupitelstvu kraje schválit Smlouvu o spolupráci kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny dle materiálu ZK-07-2007-05, př. 1.
StanoviskaOSŘKŽÚ
Oddělení právní nemá k návrhu Smlouvy o spolupráci mezi krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny žádné připomínky.
Generální konzulát ve Lvově
Po stránce obsahové i právní doporučující stanovisko.

Rada kraje Vysočina
Rada kraje na svém zasedání č. 33/2007 dne 20. 11. 2007 doporučila zastupitelstvu kraje schválit Smlouvu o spolupráci mezi krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny dle materiálu ZK-07-2007-05, př. 1 (usnesení 1591/33/2007/RK).

Finanční výbor Zastupitelstva kraje Vysočina
Finanční výbor Zastupitelstva kraje Vysočina na svém zasedání č. 9/2007 dne 21. 11. 2007 doporučil zastupitelstvu kraje schválit Smlouvu o spolupráci mezi krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny dle materiálu ZK-07-2007-05, př. 1 a doporučil v rámci rozpočtu kraje Vysočina na rok 2008, kapitola Zastupitelstvo, položka/paragraf 1800/6223, schválit částku 5 milionů Kč na realizaci konkrétních projektů spolupráce kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti Ukrajiny s tím, že záměry konkrétních projektů budou následně rovněž projednány na Zasedání Zastupitelstva kraje Vysočina (usnesení 032/09/2007/FV).

Výbor regionálního rozvoje Zastupitelstva kraje Vysočina
Výbor regionálního rozvoje Zastupitelstva kraje Vysočina na svém zasedání č. 4/2007 doporučil zastupitelstvu kraje schválit Smlouvu o spolupráci mezi krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny dle materiálu ZK-07-2007-05, př. 1 a doporučil v rámci rozpočtu kraje Vysočina na rok 2008, kapitola Zastupitelstvo, položka/paragraf 1800/6223, schválit částku 5 milionů Kč na realizaci konkrétních projektů spolupráce kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti Ukrajiny s tím, že záměry konkrétních projektů budou následně rovněž projednány na Zasedání Zastupitelstva kraje Vysočina (usnesení 031/04/2007/VRR).

Komise cestovního ruchu a vnějších vztahů Rady kraje Vysočina
Na základě elektronického hlasování doporučila Komise cestovního ruchu a vnějších vztahů Rady kraje Vysočina schválit Smlouvu o spolupráci mezi krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny dle materiálu ZK-07-2007-05, př. 1 a doporučila v rámci rozpočtu kraje Vysočina na rok 2008, kapitola Zastupitelstvo, položka/paragraf 1800/6223, schválit částku 5 milionů Kč na realizaci konkrétních projektů spolupráce kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti Ukrajiny s tím, že záměry konkrétních projektů budou následně rovněž projednány na Zasedání Zastupitelstva kraje Vysočina (usnesení 07/03/2007/Kcrvv).
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Smlouvu o spolupráci mezi krajem Vysočina a Zakarpatskou oblastí Ukrajiny dle materiálu ZK-07-2007-05, př. 1.
Odpovědnost OSH
Termín 18. 12. 2007