Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2007-61

ZK-02-2007-61.doc  ZK-02-2007-61pr1.doc  ZK-02-2007-61pr1upr1.doc
Číslo jednacíZK-02-2007-61
NázevFOND VYSOČINY - Grantový program "Modernizace ubytovacích zařízení 2007"
Zpracoval I. Mahelová
Předkládá M. Černá
Popis problémuJednou z aktivit specifikovaných v opatření 1.4.4 Programu rozvoje kraje pro oblast cestovního ruchu je podpora budování a zkvalitňování základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu. Podpora zaměřená na rozšíření a regeneraci skladby lůžek a vybavenosti pokojů ubytovacích zařízení vede ke zkvalitnění úrovně poskytovaných ubytovacích služeb a zvyšuje jejich konkurenceschopnost.
V letech 2003 - 2006 byly investice do modernizace ubytovacích zařízení na Vysočině podpořeny třemi grantovými programy, v nichž s podporou 10,2 mil Kč bylo/je realizováno 62 projektů v celkovém objemu 42,1 mil Kč. Z toho bylo 78% projektů realizováno podnikatelskými subjekty, 13% obcemi a 6% neziskovými organizacemi.
Zkvalitnění lůžkové kapacity je jednou z podporovaných aktivit grantového schématu (dále jen "GS") v rámci podopatření 4.2.2 SROP, jehož je kraj nositelem. Minimální výše uznatelných nákladů projektů předkládaných v rámci tohoto GS byla stanovena na 2 mil. Kč a ve stejné výši bude platit i v současném programovacím období evropských fondů. Semináře a konzultace s žadateli v průběhu tří realizovaných výzev GS dokazují existenci řady projektových záměrů na modernizaci ubytovacích zařízení, které této minimální výše uznatelných nákladů nedosahují.
Návrh řešení Grantový program je určen pro projekty menšího rozsahu jako alternativa k možnosti získat podporu finančně náročnějšího typu investic ze zdrojů evropských fondů. Je navrhován v podobném znění jako v roce 2005 a 2006, kdy alokace prostředků umožnila podpořit 67% žadatelů - z toho 70% projektů řešilo rekonstrukci stávajícího ubytovacího zařízení, 30% se týkalo výstavby nového zařízení. Projekty obsáhly všechny typy zařízení, nejvíc se podpora týkala penzionů (35%) a ubytovacích objektů pro venkovskou turistiku (31%).
Navrhovaný program nepodporuje projekty investic do zařízení s dobou provozu kratší než 1 rok. Nezbytnou podmínkou pro přiznání podpory je certifikace ubytovacího zařízení po dokončení projektu. Z hlediska flexibilnějšího zabezpečení stavební realizace projektů je navrhováno uplatnění uznatelných výdajů okamžikem předložení projektu.
Zaměření navrhovaného grantového programu a podmínky Výzvy k předkládání projektů byly projednány Komisí cestovního ruchu a vnějších vztahů Rady kraje Vysočina dne 5. 3. 2007 a usnesením 002/01/2007/Kcrvv byl program doporučen k vyhlášení.
Dle stanoviska odboru regionálního rozvoje je předkládaný grantový program v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina, splňuje podmínky Statutu účelového Fondu Vysočiny a je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
Plánované čerpání finančních prostředků alokovaných pro dílčí cíl 1.4 v roce 2007 ukazuje následující tabulka:

Celkem dílčí cíl 1.4 pro rok 2007
6 000 000 ,- Kč
GP Modernizace ubytovacích zařízení 2007
- 3 000 000,- Kč
GP Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2007
- 3 000 000,- Kč
Zůstatek
StanoviskaUsnesení 0351/10/2007/RK
Rada kraje doporučuje zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program "Modernizace ubytovacích zařízení 2007" na podporu zkvalitnění skladby lůžek a vybavenosti pokojů ubytovacích zařízení cestovního ruchu dle materiálu RK-10-2007-45, př. 1, upr.1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyhlášení grantového programu "Modernizace ubytovacích zařízení 2007" na podporu zkvalitnění skladby lůžek a vybavenosti pokojů ubytovacích zařízení cestovního ruchu dle materiálu ZK-02-2007-61, př. 1.;
jmenuje
• řídicí výbor grantového programu "Modernizace ubytovacích zařízení 2007" ve složení:
ODS -
KDU-ČSL -
KSČM -
ČSSD -
SNK-ED -
• .................. předsedou řídicího výboru grantového programu "Modernizace ubytovacích zařízení 2007" ;
• garantem grantového programu "Modernizace ubytovacích zařízení 2007" odbor regionálního rozvoje a zástupce garanta Renatu Šimánkovou s právem hlasovacím a Ivanu Mahelovou s právem poradním;
pověřuje
radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
Odpovědnost ORR
Termín 27. 3. 2007