Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2007-39

ZK-02-2007-39.doc  ZK-02-2007-39pr3.doc  ZK-02-2007-39pr4.doc
Číslo jednacíZK-02-2007-39
NázevAsia-Invest Programme 2006-2007 - projekt s cílem pomoci podnikatelům z Vysočiny proniknout na asijský trh a navázat obchodní vztahy s asijskými podnikateli
Zpracoval T. Čihák, M. Kršňáková
Předkládá M. Černý
Popis problémuOdbor regionálního rozvoje v zájmu subjektů kraje Vysočina realizuje projekt Budování rozvojového partnerství, který byl schválen na jednání zastupitelstva kraje usnesením
č. 338/05/2004/ZK (Zastupitelstvo kraje schvaluje závazek kraje Vysočina ke spolufinancování projektu v rámci opatření 3.3 SROP v letech 2004 až 2008 dle materiálu ZK-05-2004-59, př. 2 a bere na vědomí předložení Žádosti o projekt v rámci opatření 3.3 SROP na Sekretariát Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod dle materiálu ZK-05-2004-59, př. 1)
Jednou z aktivit tohoto projektu je dlouhodobá stáž zaměstnanců Krajského úřadu kraje Vysočina v Bruselu. Této stáže se od srpna 2006 do června 2007 zúčastňují zaměstnanci odboru regionálního rozvoje (dále jen "ORR") a snaží se mimo jiné mapovat finanční zdroje komunitárních programů vyhlašovaných přímo Evropskou komisí, které by byly využitelné ve prospěch subjektů kraje Vysočina a hledat potenciál pro projekty kraje Vysočina. Při mapování těchto finančních zdrojů, byla vyhlášena výzva v rámci programu Asia-Invest 2006-2007, jehož cílem je podpořit přímou spolupráci mezi Evropou a Asií prostřednictvím podpory malých a středních podnikatelů. Program, jehož základní charakteristika je uvedená v materiálu ZK-02-2007-39, př. 3 (úplné znění podmínek programu je uvedeno na http://ec.europa.eu/europeaid/projects/asia-invest/download2002/asia-invest2006-2007guidelines.pdf), umožňuje např. provedení důkladného průzkumu trhu vybraných asijských zemí a pořádání podnikatelských misí do asijských zemí, stejně jako uskutečnění mise asijských podnikatelů do Evropy.
Základní teze a zaměření a rozsah projektu byly projednány radou kraje a rámec projektu byl schválen usnesením č. 203/06/2007/RK (Rada kraje souhlasí se zpracováním projektové žádosti do programu Asia-Invest Programme 2006-2007 a jejím předložením na Evropskou komisi, pověřuje Odbor regionálního rozvoje pracemi na přípravě projektové žádosti do programu Asia-Invest Program 2006-2007).
Návrh řešení Na základě znalosti podmínek programu iniciovali zástupci ORR pracovní schůzku se zástupci Krajské hospodářské komory a regionální kanceláře agentury CzechTrade, a to na konci roku 2006 a počátkem roku 2007. Výsledkem těchto schůzek je potvrzení zájmu malých a středních podnikatelů z kraje Vysočina o účast na podnikatelské misi či misí do některých z asijských zemí. Průzkum provedl regionální exportní manažer agentury CzechTrade pan Ing. Ivan Kameník viz materiál ZK-02-2007-39, př. 4.
Na základě výsledků zmiňovaného průzkumu ORR vstoupilo v jednání s velvyslanectvími, která reprezentují asijské země v české republice a dále prostřednictvím navázaných vztahů s různými organizacemi v Bruselu nám byli zprostředkováni partneři z Indonésie a Vietnamu. Vzhledem k partnerské bilaterální smlouvě mezi krajem Vysočina a Friuli-Venezia-Giulia jsme kontaktovali partnerskou organizaci Informest a pracovníci ORR zpracovali kompletní projektovou žádost dle podmínek programu Asia-Invest Programme 2006-2007. Kompletní projektová žádost je uvedena v příloze ZK-02-2007-39, př. 1. Předkladatelem žádosti je kraj Vysočina a partnerem Krajská hospodářská komora a CzechTrade, společnost CCSS, která již nyní spolupracuje na komunitárních projektech s asijskými partnery a Západomoravská vysoká škola Třebíč, o.p.s. jako servisní společnost podnikatelských inkbubátorů a ze zahraničí je partnerem projektu italská společnost Informest, která zajišťuje poradenské finanční služby pro malé a střední podnikatele v regionu Friuli Venecia Giulia a z Vietnamu je zajištěný partner Center of technological transfer aid for farmer and mountainous z Honoi city. Z Indonésie je partnerem projektu PT. PURNAMA PELITA MULIA MAKMUR, agentura na podporu podnikán. Na přípravě projektu se podíleli 2 zástupci ORR s přispěním zástupců Krajské hospodářské komory a regionální kanceláře agentury CzechTrade a ostatních partnerů projektu včetně zahraničních partnerů.
Celkové uznatelné náklady projektu jsou 240.000,- Euro (příspěvek Evropské komise činí max. 75% z celkových uznatelných nákladů projektu, vlastní podíl žadatele činí 60.000,- Euro a žadatel, který bude vybrán k podpoře, získá zálohovou platbu na realizaci projektu ve výši 80% z dotace), časový harmonogram 1. 2. 2008 - 31. 5. 2010 a destinace pro uskutečnění podnikatelské mise či misí je Indonesie a Vietnam. Partneři projektu se podílí na kofinancování projektu včetně kofinancování vlastního podílu, v celkovém objemu minimálně poloviny celkových uznatelných nákladů projektu včetně příspěvku na minimálně polovinu vlastního podílu. V případě, že projekt bude vybrán Evropskou komisí k podpoře, budou partnerské vztahy partnerů projektu, jejich aktivity a podíly na celkovém objemu rozpočtu projektu smluvně ošetřeny a jejich povinnosti vůči realizaci projektu a hlavnímu partneru projektu budou smluvně zakotveny.
StanoviskaUsnesení č. 0347/10/2007/RK (Rada kraje rozhoduje předložit projektovou žádost Most pro podnikání - Evropa - Asie do programu Asia-Invest Programme 2006-2007 na Evropskou komisi; doporučuje zastupitelstvu kraje: schválit závazek kraje Vysočina ke spolufinancování projektu v rámci programu Asia-Invest 2006-2007 dle materiálu RK-10-2007-41, př. 2 a to v případě že bude projekt vybrán Evropskou komisí k podpoře)
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
závazek kraje Vysočina ke spolufinancování projektu v rámci programu Asia-Invest 2006-2007 dle materiálu ZK-02-2007-39, př. 2 a to v případě, že bude projekt vybrán Evropskou komisí k podpoře.
Odpovědnost ORR
Termín 27. 3. 2007