Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2006-100

ZK-07-2006-100.doc  ZK-07-2006-100pr1.doc  ZK-07-2006-100pr1upr1.doc  ZK-07-2006-100pr2.doc
Číslo jednacíZK-07-2006-100
NázevFOND VYSOČINY: Grantový program BRÁNA K NOVÉMU POZNÁNÍ
ZpracovalZ. Ludvík
PředkládáM. Matějková
Počet příloh2
Popis problémuÚroveň rozvoje lidských zdrojů má těsnou souvislost s ekonomickým i sociálním rozvojem kraje; vytvoření a především naplnění konceptu celoživotního učení je zásadní odpovědí na probíhající technické, ekonomické, sociální i kulturní proměny, jejichž tempo se stále zrychluje. Rozhodující charakteristikou uvedeného vývoje je podstatné rozšiřování účasti na vzdělávání umožněné zmnožováním rozmanitých vzdělávacích příležitostí pro všechny vrstvy a věkové skupiny obyvatelstva. Uvedené směřování platí nejen pro celou současnou rozvinutou Evropu a Českou republiku, ale o to více pro kraj Vysočina s jeho některými nerozvinutými vzdělávacími sektory a slabší vzdělanostní strukturou dospělého obyvatelstva. Grantové programy v oblasti vzdělávání byly opakovaně pozitivně hodnoceny nejen garanty grantového programu a členy řídicích výborů, ale taktéž samotnými příjemci podpory. V minulosti byly vyhlášeny dva ročníky programu CIZÍ JAZYKY – BRÁNA K NOVÉMU POZNÁNÍ na podporu projektů v oblasti cizích jazyků pro pedagogy. V rámci těchto programů byl zájem především o pravidelnou výuku pedagogů, rostl však i zájem o intenzivní přípravu a certifikaci.
Návrh řešení Na svém zasedání dne 24. 10. 2004 schválilo Zastupitelstvo kraje Vysočina usnesením č. 417/06/2004/ZK "Statut účelového Fondu Vysočiny". Odbor školství, mládeže a sportu navrhuje vyhlásit výzvu k předkládání projektů na podporu jazykové a IT vzdělanosti občanů kraje Vysočina, předkládá jej zastupitelstvu kraje k vyhlášení. Na základě výsledků výše uvedených grantových programů OŠMS rozšířil okruh možných žadatelů i oblast vzdělávání a připravil grantový program BRÁNA K NOVÉMU POZNÁNÍ. Cílem programu je posílení jazykových kompetencí a vzdělanosti v informačních technologiích u občanů kraje Vysočina prostřednictvím podpory zaměstnavatelů, kteří zabezpečují vzdělávání svých zaměstnanců. Celková finanční alokace pro daný program činí dle materiálu ZK-01-2006-67, př.3 1 800 000,- Kč. Opatření PRKu Název navrhovaného GP pro rok 2006 Navrhovaný objem GP v mil. Kč Objemy GP dle dílčích cílů v mil. Kč v % Vyčerpáno 2.1 Podpora jazykové a IT vzdělanosti obyvatel kraje Vysočina 1 800 000 1 800 000 2,85 0 Grantový program BRÁNA K NOVÉMU POZNÁNÍ je v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina (opatření 2.1.3 Zvýšení adaptability zaměstnanců a zaměstnavatelů na technologické změny) a s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy kraje Vysočina 2006 (úkol A.5 Podpořit motivaci občanů a firem ke vstupu do dalšího vzdělávání a zvýšit informovanost a poradenství v této oblasti). Zaměření projektu jsme konzultovali se zástupci potencionálních žadatelů a s některými odbory krajského úřadu. Rovněž jsme konzultovali problematiku veřejné podpory. Návrh výzvy je v materiálu ZK-07-2006-100, př. 1 V materiálu ZK-07-2006-100, př. 2 jsou přiloženy podklady pro hodnocení specifických kritérií grantového programu.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje: Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) až písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení. Po věcné stránce doporučujeme zvážit zjednodušení programu. Usnesení 1244/26/2006/RK ze dne 5. 9. 2006 Rada kraje doporučuje zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program BRÁNA K NOVÉMU POZNÁNÍ na podporu jazykové a IT vzdělanosti občanů kraje Vysočina dle materiálu RK-26-2006-23, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje schvaluje vyhlášení grantového programu na podporu jazykové a IT vzdělanosti občanů kraje Vysočina dle materiálu ZK-07-2006-100, př. 1; jmenuje • řídicí výbor grantového programu BRÁNA K NOVÉMU POZNÁNÍ ve složení: KSČM - ČSSD- SNK - ED ODS- KDU-ČSL - • .............................. předsedou řídicího výboru grantového programu BRÁNA K NOVÉMU POZNÁNÍ; • Dagmar Hřebenovou (JI) s právem hlasovacím a Kamila Ubra (Ž) s právem poradním jako garanty řídícího výboru grantového programu BRÁNA K NOVÉMU POZNÁNÍ; a pověřuje radu kraje, aby v případě rezignace člena řídicího výboru jmenovala náhradníka.
OdpovědnostOŠMS
Termín- října 2006 vyhlásit výzvu k předkládání projektů-do 30