Detail materiálu pro radu čj. RK-11-2008-22

RK-11-2008-22.doc  RK-11-2008-22pr1.doc
Číslo jednacíRK-11-2008-22
NázevNávrh rozpočtového opatření na rok 2008 - neinvestiční dotace pro Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci, s určením na propagaci nejvyššího ocenění kraje Vysočina
Zpracoval K. Lisá
Předkládá K. Lisá
Popis problémuJedná se o poskytnutí neinvestiční dotace pro Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, určenou na úhradu nákladů spojených s přípravou a propagací nejvyššího ocenění kraje Vysočina.
Odboru kultury a památkové péče byla doručena žádost Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace (dále jen muzeum), o navýšení příspěvku na provoz o částku 306 tis. Kč z důvodu přípravy a realizace propagace nejvyššího ocenění kraje Vysočina. Současně se žádostí byl doručen také rámcový rozpočet akce (materiál RK-11-2008-22, př. 1).
Návrh systému oceňování a návrh pamětních medailí jako nejvyššího ocenění kraje vzala na vědomí rada kraje svým usnesením č. RK/1320/27/2007 ze dne 25. 9. 2007. Zastupitelstvo kraje usnesením č. ZK/0059/02/2008 ze dne 25. 3. 2008 schválilo systém oceňování a Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro udělování medailí kraje a jmenovalo členy výboru pro udělování medailí.
Nejvyšší ocenění kraje Vysočina je přísně propracovaný a formalizovaný akt, který má nejen povzbudit lidské aktivity na území regionu a formálně a důstojně je ocenit, ale zejména symbolikou medailí samotných podporovat vnitřní soudržnost kraje a jeho obyvatel. Symbolika spočívá nejen v materiálech, ze kterých jsou medaile vyrobeny, ale také ve výtvarných postupech a metodách jejich výroby.
Pracovní skupina, která se vznikem a přípravou nejvyššího ocenění kraje zabývá, navrhla v rámci celého procesu ještě další doprovodné propagační aktivity, které by měly přispět k prezentaci ocenění před širokou veřejností i oceněnými osobnostmi, které by vznik ocenění mapovaly a zároveň pomohly všem se v problematice dobře zorientovat.

V rámci propagace je navrhováno uskutečnit pět doprovodných aktivit:
1. vydání publikace - publikace bude důstojnou knihou, která obrazem i slovem bude popisovat postup při výrobě ocenění, popis jednotlivých artefaktů a podrobně vysvětlovat jejich symboliku. Publikace bude primárně určena oceněným osobnostem;
2. vydání skládaného letáku - obsahem letáku bude stručný výtah z publikace, věnovaný symbolice ocenění. Leták bude určený pro širokou veřejnost;
3. vydání DVD - multimediální produkt bude obsahovat video, obrazy a schémata zaměřené na symboliku ocenění a tradiční řemeslný postup při výrobě ocenění;
4. zřízení webové stránky - webová stránka bude html podobou DVD;
5. uskutečnění výstavy - jednoduchou výstavu bude tvořit soustava panelů a 3D předmětů, které se budou věnovat symbolice, postupu výroby a bude určena především pro doprovodné akce při aktu udělování medailí a také bude využita jako putovní výstava pro muzea a další organizace v kraji;

Doprovodné propagační aktivity by měly veřejnost seznámit s použitou symbolikou pro jednotlivá ocenění, se vztahem ke kraji Vysočina a oceňovaným osobnostem, které nemusí být na první pohled zřetelné.
Realizace doprovodných aktivit by měla v další fázi také přispět k edukačnímu působení na veřejnost kraje v otázce spojení tradic a mystiky místa a propojení regionu českomoravského pomezí a rovněž k propagaci dobrého jména kraje jako instituce, která je schopná vnímat prostředí Vysočiny v širších a hlubších souvislostech.
Zajištění všech aktivit souvisejících s propagací ocenění kraje bude provádět Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace, protože se již podílelo na zpracování textové části návrhu ocenění pro autora výtvarné předlohy medailí výtvarníka Radomíra Dvořáka, který dlouhodobě s muzeem spolupracuje i na dalších projektech.
Návrh řešení Odbor kultury a památkové péče předkládá radě kraje žádost Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, a navrhuje rozhodnout poskytnout pro rok 2008 neinvestiční dotaci pro Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci, ve výši 306 tis. Kč s určením na úhradu nákladů spojených s propagací nejvyššího ocenění kraje Vysočina. Dále je navrhováno schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Kultura včetně změny závazného ukazatele příspěvku na provoz u Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace.
Změna závazného ukazatele Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, bude promítnuta do finančního plánu výnosů a nákladů na rok 2008.
StanoviskaEkonomický odbor k návrhu rozpočtového opatření nemá připomínky.
poskytnout neinvestiční dotaci Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizaci, IČ 00083607, pro rok 2008 ve výši 306 tis. Kč s určením na úhradu nákladů souvisejících s propagací nejvyššího ocenění kraje a
* v rámci výdajové části rozpočtu kraje na rok 2008 zvýšení kapitoly Kultura, § 3315 - Činnost muzeí a galerií, položky 5331 - Neinvestiční příspěvky zřízeným příspěvkovým organizacím, o částku ve výši 306 tis. Kč pro Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci, při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti j.n., položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje, o stejnou částku ve výši 306 tis. Kč;
* změnu závazného ukazatele u Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, pro rok 2008 "Příspěvek na provoz" zvýšením o částku 306 tis. Kč s určením na úhradu nákladů souvisejících s propagací nejvyššího ocenění kraje Vysočina.
Odpovědnost odbor kultury a památkové péče, odbor ekonomický, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace
Termín 30. 11. 2008