Detail materiálu pro radu čj. RK-10-2008-12

RK-10-2008-12.doc  RK-10-2008-12pr1.doc
Číslo jednacíRK-10-2008-12
NázevPracovní setkání starostů obcí a měst ležících ve 20-ti km zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany
Zpracoval J. Murárik
Předkládá Z. Kadlec
Popis problémuV kraji Vysočina se nachází Jaderná elektrárna Dukovany (dále jen "EDU"). Na základě nařízení vlády č. 11/1999 Sb., ze dne 9. prosince 1998 o zóně havarijního plánování (dále "ZHP"), byla stanovena zóna havarijního plánování v okolí EDU v okruhu s poloměrem 20 km. V této zóně jsou plánovaná a připravovaná opatření, která by se realizovala v případě mimořádné události na EDU s únikem radionuklidů do životního prostředí. Nezastupitelné místo při realizaci těchto opatření vedoucích k ochraně obyvatel mají mimo jiné i orgány samosprávy v daném území.
Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému (dále zákon) v § 10 odst. 3 stanovuje: "Pokud zóna havarijního plánování zasahuje území více než jednoho správního obvodu obce s rozšířenou působností vlastního kraje nebo zasahuje na území kraje z území jiného kraje, zpracovává krajský úřad ve spolupráci s dotčenými obecními úřady obcí s rozšířenou působností plán k provádění záchranných a likvidačních prací v okolí zdroje nebezpečí (dále jen "vnější havarijní plán"). V případě, že zóna havarijního plánování zasahuje území více krajů, zabezpečuje koordinaci zpracování vnějšího havarijního plánu a společné řešení mimořádné události krajský úřad, na jehož území se zdroj nebezpečí nachází".
V zákoně v § 11 písm. b) je stanoveno , že " hejtman kraje "koordinuje a kontroluje přípravu na mimořádné události prováděnou orgány kraje, územními správními úřady s krajskou působností, právnickými a fyzickými osobami" a v písm. d) je stanoveno, že "hejtman kraje schvaluje havarijní plán kraje, vnější havarijní plán a poplachový plán integrovaného záchranného systému kraje". Vnější havarijní plán byl poprvé schválen hejtmanem kraje Vysočina 20. 7. 2001 a naposledy novelizován 7. 8. 2007.
Návrh řešení V letech 2002 a 2004 byly péčí kraje Vysočina, odborem sekretariátu hejtmana organizovány pracovní porady za účasti starostů obcí ve 20 km zóně havarijního plánování, zástupců kraje Vysočina, zástupců Jihomoravského kraje, zástupců ČEZ, a.s., zástupců základních a dalších složek integrovaného záchranného systému, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a dalších vybraných subjektů. Náplní a cílem jednání bylo seznámit starosty obcí s bezpečností provozu, havarijním plánováním a vlivem EDU na rozvoj regionu.
Navrhuje se zorganizovat v roce 2008 obdobné pracovní jednání (návrh programu je uveden v příloze 1)
Zdůvodnění:
* od roku 2004 proběhly komunální volby (podzim 2006), kde nastala částečná obměna starostů měst a obcí v obou krajích,
* v roce 2007 byl upřesněn vnější havarijní plán (změny ve způsobu evakuace) a v roce 2008 bude provedena novelizace vzhledem k reorganizaci Armády ČR,
* v roce 2008 proběhne velké havarijní cvičení "ZÓNA 2008", které bude procvičovat přijímání opatření k ochraně obyvatelstva při havárii EDU (rada kraje byla o cvičení informována na svém zasedání č. 34/2007 dne 27. 11. 2007)
* vzhledem k životnosti EDU vyvstává nutnost diskuse s ČEZ o budoucnosti jaderné energetiky na Vysočině a přínosu ČEZ pro region.
Den a místo konání: 24. 4. 2008, Sport-V-Hotel, Hrotovice.
Účast: starostové obcí ve 20 km ZHP obou krajů, zástupci kraje Vysočina, zástupci Jihomoravského kraje, zástupci ČEZ, a.s., zástupci základních a ostatních složek integrovaného záchranného systému, zástupci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a dalších vybraných subjektů.
StanoviskaČEZ, a.s. souhlasí a podporuje organizaci pracovního setkání

HZS kraje Vysočina a jihomoravského kraje souhlasí a podporuje organizaci pracovního setkání
souhlasí
s návrhem zorganizovat pracovní setkání starostů obcí a měst ležících ve 20-ti km zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Dukovany dle materiálů RK-10-2008-12,
RK-10-2008-12, př. 1;
ukládá
odboru sekretariátu hejtmana organizačně zabezpečit navrhované pracovní setkání starostů dle materiálů RK-10-2008-12, RK-10-2008-12, př. 1.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 24. 4. 2008