Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2008-19

RK-09-2008-19.doc  RK-09-2008-19pr1.doc  RK-09-2008-19pr1upr1.doc  RK-09-2008-19pr2.doc  RK-09-2008-19pr2upr1.doc  RK-09-2008-19pr3.xls  RK-09-2008-19pr3upr1.xls  RK-09-2008-19pr4.doc
Číslo jednacíRK-09-2008-19
NázevProgram ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina
Zpracoval D. Kratochvílová
Předkládá T. Čihák
Popis problémuJedná se o schválení Programu ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina na období 2008 -15 a Akčního plánu Programu ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina na období 2008 - 09, jejichž cílem je zlepšení zdravotního stavu obyvatel našeho kraje.

Vláda České republiky svým usnesením ze dne 30. října 2002 č. 1046 schválila program Světové zdravotní organizace (WHO) ZDRAVÍ 21 v podobě "Dlouhodobého programu zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva České republiky - Zdraví pro všechny v 21. století" (dále jen ZDRAVÍ 21).
Prvotním úkolem krajských samospráv v implementaci programu ZDRAVÍ 21 na krajské úrovni je vybrat z celkového počtu 21 cílů (přehled cílů programu je uveden v příloze RK-09-2008-19, př. 4) tohoto programu priority, a ty pak v rámci svých střednědobých, případně dlouhodobých záměrů a strategií rozpracovat na svou regionální úroveň.
Zpracování Programu ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina je jednou z aktivit, které kraj vyvíjí v rámci činností spojených s agendou Zdravého kraje.
Rada kraje dne 29. 5. 2007 souhlasila se zpracováním Plánu zdraví a nominovala mikrotým pověřený vypracováním Plánu zdraví kraje Vysočina (Usnesení 0747/18/2007/RK Rada kraje souhlasí se zpracováním Plánu zdraví jako krátkodobého akčního plánu na dobu 2 let; bere na vědomí složení základního týmu pověřeného vypracováním Plánu zdraví kraje Vysočina ve složení: Koordinace práce týmu, MUDr. Jiří Kos (KHS kraje Vysočina); Moderace/facilitace práce týmu, Ing. Petr Švec (NSZM); Krajský úřad kraje Vysočina: Mgr. Dana Kratochvílová (ORR) - projekt Zdravý kraj, Bc. Soňa Měrtlová (OSVZ) - vedoucí oddělení sociální a zdravotní správy, Roman Sýkora (OSVZ) - metodik, oddělení zdravotní péče; Odborní partneři (pracovní skupina pro Zdravý kraj Vysočina: MUDr. Stanislav Wasserbauer (Zdravotní ústav), MUDr. Irena Zimenová (Zdravotní ústav), MUDr. Jan Říha (ředitel Krajské hygienické stanice kraje Vysočina); Zdravotní komise RK: MUDr. Richard Štrobl, MUDr. Miroslav Havlík; Host, MUDr. Vladimír Valenta (ředitel KHS Libereckého kraje) - příklad dobré praxe přístupu k podpoře zdraví na krajské úrovni).
Úkolem tohoto týmu bylo na základě analýz zdravotního stavu populace na Vysočině vypracovat krátkodobý plán preventivních aktivit, které reagují na problémy zdraví na Vysočině identifikované analytickými studiemi. Plán zdraví nazvaný Program ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina svým soustředěním na preventivní intervenci doplní již schválený Zdravotní plán kraje Vysočina. Vzájemnou korespondenci Programu ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina a Zdravotního plánu zajistila účast odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen OSVZ) a Zdravotní komise v týmu. Tým odborníků projednával tvorbu programu a jeho finální verzi na 6 setkáních, vždy za účasti místopředsedkyně Výboru regionálního rozvoje Zastupitelstva kraje Vysočina ing. Marie Černé.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje (dále jen ORR) ve spolupráci s OSVZ, Zdravotní komisí, Krajskou hygienickou stanicí kraje Vysočina, Státním zdravotním ústavem a Národní sítí Zdravých měst ČR připravil střednědobý koncepční dokument Program ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina na období 2008 -15 (RK-09-2008-19, př. 1 a př.2), který vychází z Analýzy zdravotního stavu obyvatel kraje Vysočina zpracované Zdravotním ústavem kraje Vysočina a rozpracovává 8 priorit vybraných týmem z národního programu ZDRAVÍ 21, vedoucích ke zlepšení zdravotního stavu obyvatel kraje. Návrh priorit, opatření a aktivit byl konzultován s přizvanými odborníky, zejména z řad lékařské veřejnosti, nejrůznějších oborů. Tento materiál je koncepčním podkladem pro Akční plán Programu ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina na období 2008 - 09 (RK-09-2008-19, př. 3), který obsahuje souhrn konkrétních aktivit navrhovaných pro realizaci krajem Vysočina v tomto období a je zároveň také podkladem pro zpracování projektů na regionální úrovni zaměřených na zdravotní prevenci a zvýšení kvality života obyvatel kraje Vysočina.

Vyhodnocování efektivity jednotlivých aktivit a finanční podpory ze strany kraje Vysočina bude zajištěno sledováním, analyzováním a vyhodnocováním indikátorů navržených ke každé z priorit. Pro zpracováním průběžných zpráv a stejně tak i aktualizací "Programu" dle potřeby bude vytvořen pracovní tým při Pracovní skupině pro Zdravý kraj Výboru regionálního rozvoje Zastupitelstva kraje Vysočina ve složení:
- zástupce ORR - koordinátor projektu Zdravý kraj
- zástupce OSVZ
- zástupce Zdravotní komise
- zástupce OŠMS
- zástupce KHS kraje Vysočina
- zástupce SZÚ
- zástupce ÚZIS
- zástupce ČSÚ
- krajský koordinátor BESIP

Program ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina a Akční plán Programu ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina jsou předkládány jako dokumenty pro koordinaci rozvoje územního obvodu. Na základě § 35 odst. 2 písm. d) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, je zastupitelstvu kraje vyhrazeno koordinovat rozvoj územního obvodu.
StanoviskaOSVZ
Program ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina svým zaměřením na prevenci doplňuje schválený Zdravotní plán kraje Vysočina. OSVZ plně podporuje veškeré aktivity, které budou vést ke zlepšení zdravotního stavu obyvatel našeho kraje.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit:
* Program ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina podle materiálů RK-09-2008-19, př. 1,
RK-09-2008-19, př. 2;
* Akční plán Programu ZDRAVÍ 21 pro kraj Vysočina na období 2008 - 09 podle materiálu RK-09-2008-19, př. 3.
Odpovědnost ORR
Termín 31. 3. 2008