Detail materiálu pro radu čj. RK-08-2008-43

RK-08-2008-43.doc  RK-08-2008-43pr1.doc  RK-08-2008-43pr1upr1.doc
Číslo jednacíRK-08-2008-43
NázevFond Vysočiny - grantový program "PREVENCE DĚTSKÝCH ÚRAZŮ VE ŠKOLÁCH 2008"
Zpracoval T. Halačka, D. Kratochvílová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuOdbor sociálních věcí a zdravotnictví zastupitelstvu kraje, předkládá návrh na vyhlášení grantového programu (dále jen GP) "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" v objemu 700 000,- Kč dle materiálu RK-08-2008-43, př. 1, na podporu a propagaci prevence dětských úrazů a používání ochranných pomůcek. Předložený materiál vychází z Usnesením vlády České republiky č. 926, ze dne 22. 8. 2007 o Národním akčním plánu prevence dětských úrazů a je v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina a Programem Zdraví 21 pro kraj Vysočina. Naplňuje cíle, dílčí cíle a opatření Programu rozvoje kraje Vysočina: Cíl 2: Zvýšení kvality sociálního prostředí s důrazem na rozvoj lidských zdrojů, Dílčí cíl 2.3 Zvyšování standardu zdravotních a sociálních služeb a prevence zdravotních a sociálních rizik a Opatření 2.3.1. - Udržení a zlepšení podmínek v oblasti zdravotní péče. Tento GP dále naplňuje cíle Programu Zdraví 21 pro kraj Vysočina - Priorita 5.1. Prevence dětských úrazů a je jednou z priorit Akčního krátkodobého programu na prevenci zdraví.
Návrh řešení GP "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" je zaměřený na zvyšování standardu zdravotnických a sociálních služeb a prevenci zdravotních a sociálních rizik. Jedná se zejména o dlouhodobé preventivní projekty, ale i vhodné jednorázové aktivity, které mohou děti varovat nebo upozorňovat na různá nebezpečí a vybavení ochrannými pomůckami. Realizace programu je stanovena na školní rok 2008/2009.
Podpora je určená na realizaci projektů a to buď prostřednictvím odborníků a lektorů nebo přímo vyškolených učitelů nebo vychovatelů ve školních družinách, případně vrstevníků do patnácti let v "peer" programech. Účelem poskytovaných finančních prostředků je zajistit spolufinancování pro vytvoření a realizaci vzdělávacích a výchovných programů pro prevenci dětských úrazů, přípravu a tisk výchovných materiálů a práci s nimi, nákup pomůcek pro výuku a prevenci úrazů, nákup pomůcek k provádění první pomoci, proškolení pedagogů a vychovatelů v akreditovaných kursech první pomoci, dopravní výchova na dětských hřištích, organizace a zajištění účasti na Dopravní soutěži mladých cyklistů - školní, okresní a krajské kolo, realizace preventivních akcí s rodiči dětí, podpora "peer" programů a aktivit (aktivní působení dobrovolníků ve věku do patnácti let v oblasti primární prevence, např. vytvářením a realizací preventivních programů pro třídní kolektivy).

Finanční alokace:
Celkem na dílčí cíl 2.3 pro rok 2008
7.500.00,-Kč
GP Zdravé stravování ve školách 2008
- 800.000,-Kč
GP Prevence dětských úrazů ve školách 2008
- 700.000,-Kč
Zůstatek
6.000.000,-Kč
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje
Předložený GP je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. GP splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení GP obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený GP je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
doporučuje
zastupitelstvu kraje, v souladu s Usnesením vlády České republiky č. 926, ze dne 22. 8. 2007 o Národním akčním plánu prevence dětských úrazů, Programem rozvoje kraje a Programem Zdraví 21 pro kraj Vysočina, vyhlásit grantový program "Prevence dětských úrazů ve školách 2008" na podporu prevence dětských úrazů a propagaci používání ochranných pomůcek, v objemu 700 000,- Kč dle materiálu RK-08-2008-43, př. 1.
Odpovědnost OSVZ
Termín 25. 3. 2008