Detail materiálu pro radu čj. RK-08-2008-37

RK-08-2008-37.doc  RK-08-2008-37pr1.doc  RK-08-2008-37pr1upr1.doc
Číslo jednacíRK-08-2008-37
NázevFond Vysočiny - grantový program "ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH 2008"
Zpracoval Z. Koukalová
Předkládá Z. Ludvík
Popis problémuJedná se o návrh vyhlášení grantového programu na podporu komplexních programů a aktivit podporujících a propagujících zdravý životní styl a primární prevenci nemocí. Předmětem podpory je podpora správných stravovacích zvyklostí ve školních jídelnách.

Odbor školství, mládeže a sportu poprvé předkládá návrh na vyhlášení grantového programu (dále jen GP) "Zdravé stravování ve školách 2008". Naplňuje tak cíle, dílčí cíle a opatření Programu rozvoje kraje Vysočina: Cíl 2: Zvýšení kvality sociálního prostředí s důrazem na rozvoj lidských zdrojů, Dílčí cíl 2.3 Zvyšování standardu zdravotních na sociálních služeb a prevence zdravotních a sociálních rizik a Opatření 2.3.1.Udržení a zlepšení podmínek v oblasti zdravotní péče. Tento GP dále naplňuje cíle Programu Zdraví 21 pro kraj Vysočina - Priorita 1.1. Podpora komplexních programů a aktivity podporující a propagující zdraví životní styl a primární prevenci nemocí.
Návrh řešení GP "Zdravé stravování ve školách" je zaměřený na zvyšování standardu zdravotnických a sociálních služeb a prevenci zdravotních a sociálních rizik. Jedná se zejména o dlouhodobé preventivní projekty, ale i vhodné jednorázové aktivity, které budou propagovat zdravý životní styl a primární prevenci nemocí.
Realizace programu je stanovena na školní rok 2008/2009.

Podpora je zaměřena především na aktivity zaměřené na děti, rodiče, vzdělávání ředitelů a pedagogů základních škol, vedoucí a kuchaře školních jídelen základních škol. Dále je určena na realizaci projektů spolupráce školy, rodiny a dalších subjektů. Účelem poskytovaných finančních prostředků je zajistit spolufinancování pro vytvoření a realizaci vzdělávacích a výchovných programů pro zdravé stravování a zdravý způsob života, přípravu a tisk výchovných materiálů a práci s nimi, nákup potravin pro výuku a prezentaci, činnost kroužků, nákup odborné literatury.
Znění GP je uvedeno v materiálu RK-08-2008-37, př. 1.

Finanční alokace:

Celkem na dílčí cíl 2.3 pro rok 2008
7.500.000,- Kč
GP Zdravé stravování ve školách 2008
- 800.000,- Kč
GP Prevence dětských úrazů ve školách 2008
- 700.000,- Kč
Zůstatek
6 000.000,- Kč
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje
Předložený GP je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. GP splňuje podmínky "Statutu účelového Fondu Vysočiny" a obsahuje informace pro vyhlášení GP obsažené v článku 7 bodu 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený GP je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
doporučuje
zastupitelstvu kraje, v souladu s "Programem Zdraví 21 pro kraj Vysočina", vyhlásit grantový program "Zdravé stravování ve školách" na podporu zdravého školního stravování, v objemu 800 000,- Kč dle materiálu RK-08-2008-37, př. 1.
Odpovědnost OŠMS
Termín 25. 3. 2008