Detail materiálu pro radu čj. RK-36-2006-44

RK-36-2006-44.doc
Číslo jednacíRK-36-2006-44
NázevNávrh na zpracování podkladových materiálů a analýz pro zadání studie proveditelnosti k projektu výstavby Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě
Zpracoval I. Schallnerová
Předkládá H. Kubíček
Popis problémuZáměr kraje Vysočina vybudovat sídlo Krajské knihovny Vysočiny (dále jen krajské knihovny) jako novostavbu v areálu Nemocnice Havlíčkův Brod byl schválen usnesením zastupitelstva kraje č. 369/07/2003/ZK dne 16. 12. 2003. V letech 2004-2005 probíhala technicko-administrativní příprava veřejné architektonické soutěže o návrh urbanistického, technického a provozního řešení novostavby, která byla vyhlášena usnesením rady kraje č. 0282/07/2006 dne 7. 3. 2006.
Souběžně s architektonickou soutěží, jejíž výsledky byly vyhlášeny dne 24. 11. 2006 (viz usnesení rady kraje č. 1632/34/2006/RK ze dne 21. 11. 2006), byly prověřovány možné zdroje financování výstavby krajské knihovny, ať již ze státního rozpočtu nebo ze strukturálních fondů EU. V současné době je projekt výstavby krajské knihovny připravován k předložení do Regionálního operačního programu NUTS II Jihovýchod, prioritní osa 3 Rozvoj měst a venkovských sídel, oblast podpory 3.4 Veřejné služby regionálního významu.
Návrh řešení V souvislosti s přípravou dokumentace k předložení projektu výstavby krajské knihovny do ROP NUTS II Jihovýchod navrhuje odbor kultury a památkové péče zadat zpracování a kompletaci podkladů a analýz jako výchozích materiálů pro studii proveditelnosti firmě EURONEST s.r.o., Okružní 963, 674 01 Třebíč, která se specializuje na zpracování grantových projektů pro čerpání finančních podpor z předstrukturálních a strukturálních fondů EU a grantových schémat České republiky a následné řízení rozvojových investičních projektů. Předpokládaná cena za zpracování podkladů, které porovnají komplex podmínek pro výstavbu, provoz a využití budovy Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě, je
60 000,- Kč; finanční prostředky jsou zahrnuty ve schváleném rozpočtu kapitoly Kultura ORJ 4000 na rok 2006. S výstupy zpracování bude rada kraje seznámena do 28. 2. 2007.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje:
Od roku 2003 došlo k významné změně z hlediska regionálního rozvoje na území kraje Vysočina. V roce 2004 byl Parlamentem České republiky přijat a prezidentem Václavem Klausem podepsán zákon 375/2004 Sb. o zřízení Vysoké školy polytechnické Jihlava. Transformací z VOŠ tak vznikla první neuniverzitní veřejná vysoká škola v České republice a v krátké době byly akreditovány první studijní obory Finance a řízení a Cestovní ruch. V akreditačním řízení jsou další studijní programy a obory. S nárůstem počtu studentů bude pro Vysokou školu Polytechnickou nezbytně nutné vybudovat univerzitní knihovnu. Z hlediska regionálního rozvoje se jeví jako lepší varianta umístění krajské knihovny v Jihlavě, společné sdílení objektu a plnění funkci jak krajské, tak univerzitní knihovny.
zadat zpracování a kompletaci podkladů a analýz pro studii proveditelnosti k projektu výstavby Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě firmě EURONEST s.r.o., Okružní 963, 674 01 Třebíč;
ukládá
odboru kultury a památkové péče předložit radě kraje výstupy zpracování do 28. 2. 2007.
Odpovědnost odbor kultury a památkové péče
Termín 28. 2. 2007