Detail materiálu pro radu čj. RK-34-2006-08

RK-34-2006-08.doc  RK-34-2006-08pr1.doc  RK-34-2006-08pr2.doc  RK-34-2006-08pr3.doc
Číslo jednacíRK-34-2006-08
NázevPracovní program na roky 2006 - 2009, součást dohody o spolupráci mezi zemí Dolní Rakousko a krajem Vysočina
Zpracoval L. Seidl
Předkládá M. Kalivoda
Popis problémuRada kraje byla na svém zasedání informována materiálem RK-27-2005-34 o návrhu kroků vedoucích k aktualizaci Pracovního programu pro roky 2006 - 2007. Návrh byl radou kraje vzat na vědomí usnesením č. 1143/27/2005/RK. Odbor sekretariátu hejtmana postupoval dle navrženého řešení, které spočívalo ve zjišťování aktivit, postřehů a zkušeností, za uplynulé 2 roky u vedoucích odborných skupin a vedoucích odborů a oddělení KrÚ. Výsledný materiál s názvem Souhrnná zpráva pro jednání o aktualizaci Pracovního programu byl projednáván radou RK-33-2005-36 a vzat na vědomí usnesením č. 1373/33/2005/RK.
Pracovní programy jsou zřizovány na základě Dohody o spolupráci mezi zemí Dolní Rakousko a krajem Vysočina, podepsané v září roku 2002 ( dále jen Dohoda). Tato smlouva tvoří přílohu RK-34-2006-08, př. 3.
Návrh řešení Oproti původnímu návrhu nedošlo ke společnému zasedání zástupců Dolního Rakouska, Vysočiny, Jihomoravského kraje a Jihočeského kraje a aktualizace textu pracovního programu probíhala na dálku e-mailovou formou, kdy se jednotlivé připomínky k původní verzi zasílaly dolnorakouské straně. Dolnorakouský úřad zemské vlády připomínky zapracoval a opět poslal ke korektuře kontaktním osobám všem zainteresovaným stranám. Shodnou dohodu o spolupráci, jako má Vysočina a Dolní rakousko, mají také kraje Jihočeský a Jihomoravský.
Konečné znění aktualizovaného Pracovního programu (PP) na roky 2006 - 2009 tvoří přílohu materiálu RK-34-2006-08, př. 1, původní znění PP na roky 2004 -2005 tvoří přílohu RK-34-2006-08, př. 2.
V konečné verzi jsou zapracovány připomínky ze Souhrnné zprávy. V průběhu finalizace konečného textu se ke všem zásadním změnám měli možnost vyjádřit zodpovědní koordinátoři jednotlivých oblastí spolupráce.
Největší změnou aktualizovaného PP je to, že je nově uzavíraná pouze dvoustranně, tedy pouze mezi krajem Vysočina a Dolním Rakouskem. Další změnou je rozšíření oblastí spolupráce oproti původní verzi o oblast Informační technologie a rozdělení původního tématu věda, kultura, výchova, mládež na 2 samostatné oblasti věda a kultura a vzdělávání, výchova, mládež, rodina a sport. Obsahově největší změny jsou v oblasti ochrana před katastrofami a záchranná služba, územní plánování a rozvoj regionů, regionální management, obnova vesnic a měst a regionální politika EU, evropská územní spolupráce, Euregiony.
Z důvodu rozšíření oblastí spolupráce předkládá OSH tento materiál ke schválení Zastupitelstvu kraje Vysočina. Podle § 35 odst. 2 písm. i) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), je zastupitelstvu vyhrazeno rozhodovat o spolupráci kraje s jinými kraji a o mezinárodní spolupráci.
StanoviskaŘeditelka krajského úřadu kraje Vysočina, stojící v čele koordinačního grémia, které zřizuje pracovní skupiny:
Rozšíření oblastí spolupráce, které je obsahem aktualizovaného PP a které je výsledkem dohody všech 4 účastníků Dohody, povede k větší intenzitě vztahů mezi partnery Dohody. Tato zvýšená intenzita si vyžádá potřebu větší aktivity zaměstnanců kraje zařazených do krajského úřadu, a tedy pravděpodobné zvýšení finančních nákladů. (Např. na pracovní cesty a služby spojené s jednáním s rakouskými partnery).
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit Pracovní program na roky 2006 - 2009, součást dohody o spolupráci mezi zemí Dolní Rakousko a krajem Vysočina, dle materiálu RK-34-2006-08, př. 1.
Odpovědnost OSH
Termín 31. prosinec 2006