Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2006-48

NázevŽádost Města Telč o převzetí domova důchodců
Zpracoval M. Brož
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuSociálním odbor Městského úřadu Telč se na Krajský úřad kraje Vysočina obrátila z pověření rady města s problémem financování domova důchodců Telč, jehož je město zřizovatelem. Vzhledem k tomu, že každoročně narůstá podíl příspěvku města na dofinancování provozu tohoto zařízení, požádali o vyjádření, zda bude možné v souvislosti s přijetím zákona o sociálních službách od 1. 1. 2007 požádat o jeho převod na kraj Vysočina. Jedná se o příspěvkovou organizaci města s plánovaným rozpočtem pro rok 2007 v částce 12 787 tis. Kč a s 60 lůžky. Tento domov důchodců se nachází v historickém objektu špitálu s velkými pěti i šesti lůžkovými pokoji, z nichž některé jsou průchozí. I přístup do některých pokojů je bariérový. Budova je památkově chráněná a lze obtížně najít cestu, jak změnit charakter objektu, aby bylo možné vytvořit prostředí, které bude respektovat právo klientů na soukromí. Na základě seznámení se s objektem lze konstatovat, že jednání o jeho převzetí krajem by mělo předcházet posouzení, zda může být přizpůsoben pro další používání jako domov důchodců s podmínkami bydlení srovnatelnými s obdobnými zařízeními a za jakých předpokladů. Tímto posouzením by bylo možné zvážit rizika převzetí objektu, v němž nebude možné domov důchodců v delším časovém horizontu provozovat. Posouzení by se tak stalo podnětem k výběru vhodného řešení zabezpečení pobytových služeb pro seniory v oblasti Telče.
Domovy důchodců jako vlastní příspěvkové organizace zřizuje v kraji Vysočina kromě Města Telč ještě šest dalších měst:
Statutární město Jihlava 146 lůžek rozpočet: 32 500 tis. Kč
Město Velká Bíteš 27 lůžek rozpočet: 4 844 tis. Kč
Město Žďár nad Sázavou 54 lůžek rozpočet: 12 495 tis. Kč
Město Světlá nad Sázavou 87 lůžek rozpočet: 17 701 tis. Kč
Město Pacov 58 lůžek rozpočet: 14 950 tis. Kč
Město Havlíčkův Brod 120 lůžek rozpočet: 31 636 tis. Kč
Zátěž financování provozu domova důchodců z rozpočtu měst je tedy poměrně rozsáhlým problémem a případná systémová změna zřizovatelské působnosti by pro kraj pravděpodobně představovala značné finanční nároky.
Návrh řešení Odbor sociálních věcí a zdravotnictví nedoporučuje převzetí Domova důchodců Telč k navrženému termínu 1. 1. 2007 a předkládá radě kraje návrh odpovědi na žádost sociálního odboru Městského úřadu Telč (Návrh je připraven jako sdělení odvětvového radního Jiřího Vondráčka v materiálu RK-33-2006-48, př. 1).

Stanoviska

Stanoviska nebyla vyžádána.
Stanoviska
souhlasí
s vydáním stanoviska k žádosti o vyjádření zástupců kraje Vysočina k možnosti převodu Domova důchodců Telč do zřizovatelské působnosti kraje dle materiálu RK-33-2006-48, př. 1;
pověřuje
člena Rady kraje Vysočina k vydání tohoto stanoviska.
Odpovědnost odbor sociálních věcí a zdravotnictví, Bc. Jiří Vondráček
Termín do 30. 11. 2006