Detail materiálu pro radu čj. RK-16-2006-12

RK-16-2006-12.doc
Číslo jednacíRK-16-2006-12
NázevZahájení jednání o nabytí pozemku v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou
Zpracoval M. Jaroš
Popis problémuKraj Vysočina se na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stal vlastníkem silnic II. a III. třídy na území kraje Vysočina. Kraj převzal z vlastnictví České republiky silniční majetek s nevypořádanými vlastnickými vztahy s fyzickými a právnickými osobami.
Odbor majetkový (dále jen OM) na základě GP č. 116-49/2001 zjistil, že silnicí II/387 třídy je m.j. zastavěn i pozemek par. č. 326/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 338 m2 v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou, který Katastrální úřad pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Bystřice nad Pernštejnem vede na listu vlastnictví č. 14, kde je jako vlastník uvedena Česká republika a právo hospodaření má Státní statek Jeneč, státní podnik, se sídlem Jeneč, Karlovarská 7 (dále jen SS).
OM učinil na SS dotaz k možnosti bezúplatného převodu pozemku par. č. 326/12 v k. ú. Olešnička do vlastnictví kraje. Na tento dotaz nám bylo sděleno, že SS bezúplatně převádí pouze pozemky u nichž se jedná o historický majetek obcí. Dále navrhl, aby kraj uvedený pozemek do svého vlastnictví odkoupil za cenu určenou na základě znaleckého posudku. Předběžně vypočítaná cena OM činí 7.100,- Kč.
Návrh řešení OM navrhuje vykoupit pozemek par. č. 326/12 v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou do vlastnictví kraje Vysočina, protože je zastavěn silnicí II/387.
Po schválení nabytí pozemku do vlastnictví kraje zastupitelstvem kraje a po podpisu smluvních stran budou smlouvy předloženy příslušnému katastrálnímu úřadu k provedení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Povolením vkladu se kupní smlouvy stanou účinnými.
Tím dojde ke sjednocení vlastnictví stavby silnice a vykupovaného pozemku.
Nabytý pozemek bude dodatkem zřizovací listiny vložen do správy příslušné příspěvkové organizace kraje Vysočina s názvem Správa a údržba silnic Žďár nad Sázavou.
Návrh usnesení předpokládá vydání souhlasu se zahájením jednání o výkupu pozemku do vlastnictví kraje.
StanoviskaSÚS Žďár nad Sázavou k výkupu pozemku nemá připomínek.
ODSH souhlasí s výkupem pozemku.
zahájit jednání se Státním statkem Jeneč, státním podnikem, se sídlem Jeneč, Karlovarská 7 o koupi pozemku par. č. 326/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 338 m2 v k. ú. Olešnička a obci Štěpánov nad Svratkou do vlastnictví kraje Vysočina za cenu určenou na základě vyhlášky č. 540/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Termín 31. 7. 2006