Detail materiálu pro radu čj. RK-04-2006-03

RK-04-2006-03.doc
Číslo jednacíRK-04-2006-03
NázevProdej nemovitého majetku v k. ú. a obci Těchobuz
Zpracoval F. Vak
Popis problémuPo předběžném projednání s ředitelkou Ústavu sociální péče pro mentálně postižené Těchobuz požádal Bohumil Matějů, bytem Těchobuz čp. 2 odbor majetkový opětovně o odprodání domu čp. 2 postaveného na pozemku st. par. č. 127 zastavěná plocha a nádvoří o výměře 84 m2 v k. ú. a obci Těchobuz. Jedná se o montovaný rodinný dům typu OKAL z roku 1976, který se nachází uvnitř zahrady, která vznikla současně se stavbou domu oplocením části pozemku par. č. 136/1 ostatní plocha, jiná plocha ve vlastnictví kraje Vysočina a části pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci - parcely původ Pozemkový katastr (PK) par. č. 941 ve vlastnictví obce Těchobuz. Podél plotu uvnitř zahrady je postavena plechová garáž. Z uvedených nemovitostí byl geometricky zaměřen a zapsán do katastru nemovitostí pouze dům. K zaměření zahrady došlo až později, ale k zápisu tohoto geometrického plánu nedošlo. Z tohoto GP vyplývá, že zahradu tvoří pozemky kraje označené jako par. č. 136/14 ostatní plocha, jiná plocha o výměře 341 m2, st. par. č. 148 zastavěná plocha, na které je postavena plechová garáž a pozemky obce Těchobuz označené jako par. č. 152/25 ostatní plocha, manipulační plocha o výměře 5 m2 a par. č. 941/7 ostatní plocha, jiná plocha o výměře 317 m2. OM uvažuje použít tento GP pro převod majetku.
Dům dle uzavřené nájemní smlouvy užívali rodiče žadatele. Po smrti otce, domek nadále obývala matka a žadatel. Po té, co si žadatel založil vlastní rodinu, odstěhovala se jeho matka do domku čp. 43 v Těchobuzi, který má se žadatelem ve spoluvlastnictví - každý id. 1/2. Dosud je však přihlášena k trvalému pobytu v domě čp. 2. Kromě ní jsou v tomto domě k trvalému pobytu ještě přihlášeni: žadatel, jeho manželka a dvě děti. Žadatel užívá domek na základě uzavřené nájemní smlouvy. Stanovené nájemné je řádně a včas placeno.
Dům čp. 2, plechová garáž a pozemky st,. par. č. 127 a par. č. 136/1 v k. ú. a obci Těchobuz jsou ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 290/2002 Sb., a Protokolu o předání a převzetí majetku státu ze dne 19. 12. 2002. Usnesením zastupitelstva kraje 074/02/2003/ZK ze dne 31. 3. 2003 byly svěřeny do správy shora uvedené příspěvkové organizace kraje. U Katastrálního úřadu pro Vysočinu, katastrálního pracoviště Pelhřimov jsou dům čp. 2 a pozemky st. par. č. 127 a par. č. 136/1 vedeny v katastru nemovitostí pro uvedené katastrální území a obec na listu vlastnictví 66.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje žadateli vyhovět a požadované nemovitosti jemu a jeho manželce odprodat za kupní cenu 500 000,- Kč. Při zahájení jednání byla žadateli učiněna nabídková kupní cena ve výši 550 000,-Kč - ve výši ceny obvyklé stanovené znaleckým posudkem č. 4523/162/05 vyhotoveným soudním znalcem. Po námitkách žadatele, že se jedná o dům ve špatném technickém stavu, jehož oprava si vyžádá značných finančních prostředků, uznal OM některé jeho uváděné důvody a snížil stanovenou cenu obvyklou o 50 000,-Kč. Za nově navrženou kupní cenu ve výši 500 000,- Kč je žadatel ochoten uváděné nemovitosti odkoupit.
Návrh na prodej uvedeného nemovitého majetku koresponduje s příslušnými ustanoveními Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina a bere na zřetel doporučení ředitelky ÚSPMP Těchobuz, která ve vyjádření k odprodeji rodinného domku s prodejem souhlasí. Současná ředitelka ústavu přehodnotila stanovisko bývalého ředitele a uvedla, že dům je pro zřízení chráněného bydlení nevhodný hlavně z hlediska stávajícího stavebního uspořádání. V případě, že k prodeji nedojde, bude třeba vzhledem k současnému technickému stavu domu provést jeho rozsáhlejší rekonstrukci. Nemovitý majetek navrhovaný k odprodeji je pro činnost ústavu nevyužitelný a tím i nepotřebný. Obec Těchobuz nemá o odkoupení uvedeného majetku zájem, proti jeho prodeji do vlastnictví žadatele nemá námitek. Převod pozemků obce bude obec řešit samostatně.
Záměr kraje prodat tento nemovitý majetek byl dle ustanovení §18 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, v platném znění zveřejněn ve dnech ve dnech 11. 8. až 12. 9. 2005 na úřední desce krajského úřadu. V době zveřejnění neprojevil o uvedené nemovitosti zájem žádný jiný uchazeč.
V případě, že dojde k převodu majetku bude majetkovému správci upraven dodatkem ke zřizovací listině rozsah spravovaného majetku.
Návrh předpokládá doporučení zastupitelstvu kraje schválit prodej domu čp. 2 na pozemku st. par. č. 127, plechové garáže na pozemku st. par. č. 148 a pozemků st. par. č. 127, st. par. č. 148 a par. č. 136/14 v k. ú. a obci Těchobuz do vlastnictví manželů Aleny a Bohumila Matějů, bytem Těchobuz čp. 2 za kupní cenu 500 000,-Kč.
StanoviskaSouhlasné vyjádření k prodeji vydané ředitelkou ÚSPMP Těchobuz.
Obec Těchobuz nemá proti prodeji nemovitého majetku do vlastnictví Bohumila Matějů námitek.
S prodejem souhlasí odbor sociálních věcí a zdravotnictví.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit prodej domu čp. 2 na pozemku st. par. č. 127, plechové garáže na pozemku st. par. č. 148, pozemku st. par. č. 127 zastavěná plocha nádvoří o výměře 84 m2 a pozemků st. par. č. 148 zastavěná plocha o výměře 43 m2 a par. č. 136/14 ostatní plocha o výměře 341 m2 zaměřených geometrickým plánem č. 94-55/2001 v k. ú. a obci Těchobuz do vlastnictví manželů Aleny a Bohumila Matějů, bytem Těchobuz čp. 2 za kupní cenu 500 000,-Kč.
Termín únor 2006