Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2005-53

RK-33-2005-53.doc  RK-33-2005-53pr1.doc  RK-33-2005-53pr2.doc  RK-33-2005-53pr3.doc  RK-33-2005-53pr4.doc  RK-33-2005-53pr5.doc
Číslo jednacíRK-33-2005-53
NázevDodatky ke Smlouvám o nájmu věcí movitých uzavřených mezi krajem Vysočina a nemocnicemi zřizovanými krajem Vysočina
Zpracoval H. Kolouchová, D. Buřičová
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuUsnesením Zastupitelstva kraje Vysočina č. 074/02/2003/ZK dne 31. 3. 2004 byly schváleny zřizovací listiny nemocnic. Podle těchto zřizovacích listin nebyl nemocnicím vedle nemovitého majetku předán do správy movitý odpisovaný hmotný majetek. Užívání tohoto majetku, který nemocnice potřebují pro vlastní činnost, upravila Rada kraje Vysočina usnesením č. 586/19/2003/RK ze dne 3. 6. 2003, a to prostřednictvím nájemního vztahu uzavřeného mezi krajem Vysočina (pronajímatel) a příslušnou nemocnicí (nájemce) s povinným plněním úhrad nájemného do rozpočtu kraje.
Dne 18. 10. 2005 zastupitelstvo kraje rozhodlo o založení akciových společností Havlíčkobrodská nemocnice, a. s., Jihlavská nemocnice, a. s., Novoměstská nemocnice, a. s., Pelhřimovská nemocnice, a. s. a Třebíčská nemocnice, a. s., dále schválilo jejich zakladatelské listiny a stanovy. Uvedené zakladatelské dokumenty vymezují též hodnotu a předmět nepeněžitého vkladu kraje Vysočina jako jediného zakladatele, který je dle zastupitelstvem schválené verze představován výlučně dlouhodobým hmotným majetkem movitým ve vlastnictví kraje, systémově svěřeným nemocnicím - stávajícím příspěvkovým organizacím do nájmu, nikoliv do správy. Z hlediska předmětu nájmu se jedná pouze o některé položky, jež je třeba vyjmout z dosavadních uživatelských vztahů, aby bylo možné splatit nepeněžitý vklad do akciových společností. Další užívání tohoto movitého majetku nemocnicemi - příspěvkovými organizacemi do konce roku 2005 bude následně upraveno nájemními smlouvami, popř. výpůjčkou mezi příspěvkovými organizacemi a akciovými společnostmi.
Předpokladem pro splacení nepeněžitého vkladu (individuálně určených movitých věcí a souborů věcí movitých) do akciových společností je tedy úprava nájemních smluv s příspěvkovými organizacemi Nemocnice Havlíčkův Brod, Nemocnice Jihlava, Nemocnice Nové Město na Moravě, Nemocnice Pelhřimov a Nemocnice Třebíč. V dodatku k nájemním smlouvám musí být zúžen předmět nájmu.
Návrh řešení Rozhodování o uzavírání smluv o nájmu včetně jejich případně změny je podle § 59 odst. 1 písm. l) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, vyhrazeno radě kraje. Tato pravomoc nebyla radou kraje podle § 59 odst. 4 citovaného zákona svěřena hejtmanovi kraje ani krajskému úřadu.
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví tudíž radě kraje navrhuje uzavřít se zřizovanými příspěvkovými organizacemi typu nemocnic dodatky ke smlouvám o nájmu věcí movitých podle příloh č. 1 - 5 materiálu RK-33-2005-53, jimiž se z předmětu nájmu vyjímá hmotný dlouhodobý majetek movitý, představující nepeněžitý vklad do akciových společností, založených krajem. Vynětí vkládaných věcí je nezbytným podkladem k realizaci zápisu vkladu do základního kapitálu a do rezervního fondu založených akciových společností. Ostatní ustanovení nájemních smluv zůstávají nedotčena včetně výše ročního nájemného. Zde byly zohledněny opodstatněné žádosti nemocnic - příspěvkových organizací, aby jim nájemné za rok 2005 nebylo snižováno z důvodu schváleného plánu investic. Doporučujeme proto nájemné ponechat v původní nezměněné výši.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
RK-33-2005-53, př. 1 mezi Vysočinou a Nemocnicí Havlíčkův Brod;
RK-33-2005-53, př. 2 mezi Vysočinou a Nemocnicí Jihlava;
* uzavření Dodatku č. 3 ke Smlouvě o nájmu věcí movitých dle materiálu
RK-33-2005-53, př. 3 mezi Vysočinou a Nemocnicí Nové Město na Moravě;
* uzavření Dodatku č. 3 ke Smlouvě o nájmu věcí movitých dle materiálu
RK-33-2005-53, př. 4 mezi Vysočinou a Nemocnicí Pelhřimov;
* uzavření Dodatku č. 2 ke Smlouvě o nájmu věcí movitých dle materiálu
RK-33-2005-53, př. 5 mezi Vysočinou a Nemocnicí Třebíč.
Odpovědnost odbor zdravotnictví a sociálních věcí, ředitelé nemocnic
Termín přelom říjen/listopad 2005