Detail materiálu pro radu čj. RK-16-2005-64

Číslo jednacíRK-16-2005-64
Zpracoval R. Běhanová
Předkládá M. Černý
Popis problémuOddělení cestovního ruchu je garantem grantového schématu pro podnikatelské subjekty v rámci podopatření 4.2.2 Společného regionálního operačního programu (dále jen SROP) na podporu regionální a místní infrastruktury cestovního ruchu.. Minimální výše uznatelných nákladů v rámci tohoto grantového schématu musí dosahovat 2 mil. Kč.
Na základě sběru projektových záměrů na území kraje Vysočina v rámci realizace Akčního plánu kraje Vysočina na zvýšení absorpční kapacity byla nashromážděna data, která dokazují, že existuje řada připravených projektových záměrů, která se týká převážně výstavby, obnovy nebo modernizace ubytovacích zařízení v rámci opatření 1.4.4 PRK, ale nedosahují minimální výše uznatelných nákladů 2 mil Kč.
Grantový program Modernizace ubytovacích zařízení vyhlášený usnesením Zastupitelstva kraje č. 175/03/2003/ZK byl určen na podporu modernizace ubytovacích zařízení v rámci venkovského cestovního ruchu. Program byl letos dokončen, jeho prostřednictvím byly realizovány projekty za celkem 7,3 mil. Kč. Z celkového počtu 15 podpořených projektů bylo 70% realizováno podnikatelskými subjekty a 30% veřejnoprávními subjekty.
Návrh řešení Kvalita ubytovacích zařízení je jedním z faktorů ovlivňujících nárůst návštěvnosti regionu, zvýšení využití lůžek a prodloužení doby pobytu v ubytovacích zařízeních.
Předkládaný grantový program je nastaven jako doplněk k možnosti financování obdobného typu projektů z programu SROP pro projekty menšího rozsahu. Ubytovací zařízení jsou pro potřeby grantového programu vymezena kategoriemi hotel, hotel garni, motel, penzion, ubytovací objekt s vlastním vařením na venkově, turistická ubytovna a kemp. Z programu je vyloučena podpora projektů nově zřizovaných ubytovacích zařízení. Za modernizaci stávajících zařízení je přitom možné považovat i vybudování nových lůžek. Jako nezbytná podmínka pro přiznání podpory je stanovena certifikace ubytovacího zařízení po dokončení projektu. Hlavním kritériem hodnocení projektů je komplexnost, konkrétnost a udržitelnost podnikatelského záměru, realistické posouzení projektu ve vztahu k potenciálu trhu a charakter programové nabídky umožňující využitelnost ubytovacího zařízení i mimo hlavní sezónu.
Záměr vyhlášení navrhovaného grantového programu ve výši 4 mil. Kč byl projednán komisí vnějších vztahů a cestovního ruchu rady kraje dne 21.4.2005. Znění Výzvy tvoří přílohu tohoto materiálu (RK-16-2005, př. 1). Vývoj čerpání finančních prostředků alokovaných pro dílčí cíl 1.4 v roce 2005 ukazuje následující tabulka:

Celkem dílčí cíl 1.4 pro rok 2005
7 008 170,- Kč
GP Veřejně přístupný internet
- 500 000,- Kč
GP Modernizace ubytovacích zařízení 2005
- 4 000 000,- Kč
GP Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu 2005
- 2 500 000,- Kč
Zůstatek
8.170,- Kč
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je způsobilý k vyhlášení.
doporučuje
zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program "Modernizace ubytovacích zařízení 2005" na podporu zkvalitnění skladby lůžek a vybavenosti pokojů ubytovacích zařízení cestovního ruchu dle materiálu RK-16-2005-64, př. 1.
Odpovědnostodbor regionálního rozvoje
Termín 17. 5. 2005