Detail materiálu pro radu čj. RK-36-2015-94

RK-36-2015-94.doc  RK-36-2015-94pr01.doc  RK-36-2015-94pr02.xls  RK-36-2015-94pr03.doc
Číslo jednacíRK-36-2015-94
NázevPravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování stipendia pro studium na zahraničních středních školách v partnerských regionech
Zpracoval4 Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování stipendia pro studium na zahraničních středních školách v partnerských regionech pro: jednání rady kraje č. 36/2015 dne 1. 12. 2015 zpracovali: M. Kastner, K. Lysová
Předkládá K. Ubr
Popis problémuRada Kraje Vysočina schválila na svém zasedání č. 33/2012 dne 2. 10. 2012 Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování Studijního stipendia Kraje Vysočina. Tým pracovníků OŠMS a OSH provedl aktualizaci pravidel. Pravidla byla upravena po formální stránce, na základě zkušeností z administrace pravidel z minulých let došlo i k obsahovým změnám. Vzhledem k existenci dalších pravidel rady kraje, na základě kterých jsou přidělována různá stipendia, byl upraven i název těchto předkládaných pravidel, aby byl již z názvu patrný jejich účel.
Návrh řešení OŠMS předkládá Radě Kraje Vysočina v materiálu RK-36-2015-94, př. 1 návrh nových Pravidel Rady Kraje Vysočina pro poskytování stipendia pro studium na zahraničních středních školách v partnerských regionech. Oproti předcházejícím pravidlům například zavádějí současná pravidla pro větší transparentnost výběru stipendistů hodnotící komisi
a popisují hodnotící kritéria. Součástí materiálu RK-36-2015-94, př. 2 je návrh hodnotitelské tabulky. Vzhledem k tomu, že v minulosti nikdy nebyla využita možnost krátkodobých stipendií a ani se jejich využívání nepředpokládá, byla tato možnost v současném návrhu vypuštěna. Podstatnou změnou je i zavedení výpočtu stipendia na základě paušálních částek na úhradu nákladů souvisejících s ubytováním, dopravou, studijními materiály
a pojištěním v zahraničí. Dále došlo k aktualizaci výčtu partnerských regionů a vypuštění povinnosti OŠMS hledat stipendistům zahraniční školu. Veškeré změny jsou zaznamenané ve změnovém dokumentu v materiálu RK-36-2015-94, př. 3.
StanoviskaOdbor sekretariátu hejtmana podporuje schválení Pravidel Rady Kraje Vysočina pro poskytování stipendia pro studium na zahraničních středních školách v partnerských regionech v navrhovaném znění. Aktualizovaná verze pravidel odráží naši zkušenost s vysíláním středoškolských studentů do zahraničí. Aktualizace pravidel může pomoci při propagaci zahraničních partnerství Kraje Vysočina a rozvoji zahraniční spolupráce Kraje Vysočina. Podpora studia v zahraničí je dobrá investice kraje, neboť se jedná o možnost osobního rozvoje konkrétního občana kraje, který navíc získá motivaci dále šířit dobré jméno kraje, a je v souladu se závazkem Kraje Vysočina podporovat vzájemné vztahy s partnerskými regiony včetně výměn studentů.
Oddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá k návrhu usnesení připomínky.
Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování stipendia pro studium na zahraničních středních školách v partnerských regionech.
Odpovědnost OŠMS
Termín 31. 12. 2015