Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Systém informací samosprávy


Detail materiálu pro radu čj. RK-28-2015-19

RK-28-2015-19.doc  RK-28-2015-19pr01.doc
Číslo materiálu19
Číslo jednacíRK-28-2015-19
NázevNařízení Kraje Vysočina o zřízení přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře
Zpracoval D. Morávková
Předkládá E. Horná
Počet příloh
Popis problémuJedná se o nové vyhlášení (převyhlášení) stávajícího zvláště chráněného území přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře ve smyslu § 33 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZOPK ). Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře byla poprvé vyhlášena v roce 1982 Okresním národním výborem v Jihlavě. Původní vyhlašovací výnos bude zrušen, název zvláště chráněného území zůstává stejný. Důvodem nového vyhlášení této přírodní rezervace je potřeba rozšíření původní přírodní rezervace tak, aby byla zajištěna ochrana všech významných přírodních fenoménů, nově např. podhorské smilkové trávníky a vřesoviště s jalovcem. Také původní vymezení přírodní rezervace citací parcelních čísel podlehlo změnám v katastru nemovitostí, hranice přírodní rezervace nekopíruje vždy hranice parcel, a proto bylo nutné na základě přesných geodetických podkladů jednoznačně vymezit její hranice.
Návrh řešení Z důvodů uvedených v kapitole Popis problému navrhuje odbor životního prostředí a zemědělství vydat nařízení o zřízení zvláště chráněného území v kategorii přírodní rezervace, jež ponese název Štamberk a kamenné moře, podle materiálu RK-28-2015-19, př. 1.
Prostorové vymezení navrhovaného zvláště chráněného území Štamberk a kamenné moře je znázorněno v téže příloze.
Navrhovaná přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře se nachází v západní části Kraje Vysočina, okresu Jihlava, katastrálním území Řásná a katastrálním území Lhotka u Mrákotína. Její celková výměra je nově 20,1907 ha, původně 14,10 ha.
Předmětem ochrany navrhované PR Štamberk a kamenné moře jsou:
a) společenstva bikových bučin, silikátových skalních štěrbin, podhorských smilkových trávníků a podhorských vřesovišť s jalovcem,
b) význačné geomorfologické jevy, zejména skalní výchozy s četnými projevy mrazového zvětrávání, kamenným mořem a balvanovým proudem.
Dlouhodobým cílem ochrany je zachování zbytků autochtonních lesních porostů chudého typu bučin na kyselém podkladu a sutích se skalními výchozy se soustavou skalních srubů, kamenným mořem s balvanovým proudem. Vhodnou péčí udržet krátkostébelné smilkové trávníky a podhorská vřesoviště s výskytem jalovce obecného.
Ochranné pásmo přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře nebude vyhlašováno, ale bude jím v souladu s § 37 odst. 1 ZOPK území do vzdálenosti 50 m od hranic přírodní rezervace.
Odbor životního prostředí a zemědělství na základě odborných podkladů (biologické průzkumy, plán péče) vymezil hranice navrhované přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře a následně nechal geodeticky zpracovat tzv. záznam podrobného měření změn (ZPMZ) včetně vytyčení (stabilizace) lomových bodů v terénu. ZPMZ umožňuje stanovit hranice uzavřeným geometrickým obrazcem s přímými stranami, jehož vrcholy jsou určeny souřadnicemi systému jednotné trigonometrické sítě katastrální. Takové vymezení nepodléhá změnám v evidenci katastru nemovitostí (např. scelováním nebo dělením parcel) a umožňuje záznam přírodní rezervace na geodeticky vymezených částech parcel do operátů na příslušném katastrálním úřadě.
Návrh na vyhlášení přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře byl v souladu s ustanovením § 40 ZOPK řádně projednán s vlastníky dotčených pozemků, s obcemi a krajem, jejichž území se návrh na zřízení zvláště chráněného území týká. Současně byl návrh dle § 41 ZOPK projednán s dotčenými orgány státní správy. K návrhu na vyhlášení přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře nebyly ze strany dotčených subjektů ani vlastníků pozemků a obcí uplatněny žádné námitky, ani nebyly vzneseny žádné připomínky.
Území přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře není možné ponechat zcela bez lidských zásahů samovolnému vývoji. Hrozila by zde postupná degradace biotopů, které jsou jedním z předmětů ochrany a zároveň představují základní existenční podmínky pro zvláště chráněné živočišné a rostlinné druhy. Potřebná péče je v rámci hospodářské činnosti zajišťována Krajem Vysočina a vlastníky dotčených pozemků.
StanoviskaOddPKŽÚ nemá k návrhu usnesení připomínky.
Návrh usneseníRada kraje
vydává
Nařízení Kraje Vysočina č. 6/2015, o zřízení přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře, dle materiálu RK-28-2015-19, př. 1.
Odpovědnost OŽPZ
Termín 31. 12. 2015
zpět
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33  Jihlava © 2004 webmaster@kr-vysocina.cz