Detail materiálu pro radu čj. RK-02-2014-54

RK-02-2014-54.doc  RK-02-2014-54pr01.doc
Číslo jednacíRK-02-2014-54
NázevZávěrečná zpráva z průběžného plnění cílů Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Kraje Vysočina v roce 2013
Zpracoval E. Navrátilová
Předkládá E. Horná
Popis problémuKraj Vysočina zpracoval v samostatné působnosti Koncepci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) Kraje Vysočina, která byla schválena zastupitelstvem kraje v březnu 2011 usnesením č.0159/02/2011/ZK. Koncepce hodnotí stav EVVO Kraje Vysočina, vymezuje cílový stav, strategické cíle EVVO a navrhuje některá opatření k jejich dosažení.
Na zasedání rady kraje č. 15/2012 dne 10. dubna 2012 byl radou kraje vzat na vědomí obecný plán aktivit EVVO s tím, že odbor životního prostředí bude předkládat radě kraje na vědomí informace o aktivitách v EVVO za uplynulý rok. Plán aktivit EVVO shrnuje zejména tradiční aktivity kraje, ve kterých je EVVO více či méně obsažena, a většina aktivit má stálý, trvalý nebo opakující se charakter, proto byl plán aktivit přijat na neomezené časové období.
Přehled o aktivitách a stavu EVVO v Kraji Vysočina poskytuje Závěrečná zpráva z činnosti krajského koordinátora EVVO v roce 2013, která je uvedena v příloze materiálu
RK-02-2014-54, př. 1. Hlavní aktivity spočívaly v:
- realizaci monitoringu aktuální situace EVVO v kraji formou dotazníkového šetření (všechny úrovně vzdělávání od mateřských po vysoké školy a na obcích), jeho vyhodnocení
- ověřování koncepce EVVO v roce 2013
- provozování a rozšíření portálu EVVO - správa statické části portálu (naplnění informacemi), kontrola nad dynamickými informacemi, propagace webu, zapracování připomínek uživatelů
- organizace veletrhu EVVO
- koordinace EVVO činností v kraji, plnění funkce komunikačního prostředníka mezi orgány kraje a realizátory EVVO - průběžně dle potřeby
Naplňování a ověřování koncepce EVVO bude v roce 2014 pokračovat činností koordinátora EVVO. Ve schváleném rozpočtu jsou na tuto aktivitu alokovány prostředky ve výši 100 tis. Kč.
Odbor životního prostředí Krajského úřadu Kraje Vysočina připravil také na podporu EVVO v oblastech energie, lesní pedagogika, odpady, ovzduší, příroda, přírodní zahrady nový grantový program Životní prostředí 2014 se schválenou alokací 2 mil. Kč.
Návrh řešení Odbor životního prostředí předkládá formou závěrečné zprávy z činnosti koordinátora EVVO v materiálu RK-02-2014-54, př. 1. Radě Kraje Vysočina na vědomí informaci o průběžném plnění koncepce EVVO kraje.
StanoviskaOddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá k návrhu usnesení připomínky.
bere na vědomí
závěrečnou zprávu z průběžného plnění koncepce EVVO Kraje Vysočina dle materiálu
RK-02-2014-54, př. 1.
Odpovědnost odbor životního prostředí