Detail materiálu pro radu čj. RK-05-2005-09

RK-05-2005-09.doc
Číslo jednacíRK-05-2005-09
NázevUzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě na pozemky pro stavbu "II/353 Velký Beranov obchvat"
Zpracoval P. Krepčík
Popis problému

Usnesením zastupitelstva kraje č. 093/02/2004/ZK ze dne 20. 4. 2004 bylo schváleno nabytí pozemků pro stavbu "II/353 Velký Beranov obchvat" v rozsahu a od vlastníků dle materiálu ZK-02-2004-27, př. 1. Spoluvlastníky každý jedné ideální 1/2 pozemků vedených ve zjednodušené evidenci - původ PK jako par. č. 984 a par. č. 1028/1 v k.ú. a obci Velký Beranov jsou Edita Pokorná, bytem Velký Beranov 57 a Richard Pokorný, bytem Velký Beranov 275. V rámci majetkoprávní přípravy výše uvedené stavby jednal OM i s výše uvedenými vlastníky, kteří však smlouvu o budoucí kupní smlouvě s krajem Vysočina odmítli uzavřít za zastupitelstvem kraje schválených podmínek, tj. odkup 1 m2 pozemku za cenu určenou na základě předpisů o oceňování majetku platných ke dni prodeje. Své rozhodnutí odůvodnili tím, že v případě poklesu úřední ceny stavebního pozemku pod silnicí v době prodeje pod současných 109,80 Kč, by taková cena byla pro oba spoluvlastníky neakceptovatelná, a proto požadují minimální kupní cenu garantovat ze strany kraje Vysočina na současně platné výši 109,80 Kč za 1 m2.

Návrh řešení

OM navrhuje k zajištění plynulé majetkoprávní přípravy výše uvedené stavby schválit doplnění smlouvy o budoucí kupní smlouvě na pozemky vedené ve zjednodušené evidenci parcel - původ PK par. č. 984 a par. č. 1028/1 v k.ú. a obci Velký Beranov o garanci minimální kupní ceny ve výši 109,80 Kč za 1 m2 při zachování podmínky určení ceny prodávaných částí pozemků na základě předpisů o oceňování majetku platných ke dni prodeje.
Usnesením zastupitelstva kraje 097/02/2004/ZK byla rada kraje zmocněna ke schválení změny cen nabývaných nemovitostí pro silniční stavby silnic II. a III. třídy v případech, kdy nebude možné dosáhnout dohody o ceně vykupovaných nemovitostí schválené v zastupitelstvu kraje. Dle názoru OM je návrh usnesení plně v rámci uvedeného zmocnění. Je pravděpodobné, že ke snížení ceny v předpisech o oceňování majetku nedojde.

Stanoviska

Stanoviska nebyla vyžádána.

v případě uzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě na části pozemků dle ZE par. č. 984 a par. č. 1028/1 v k. ú. a obci Velký Beranov pro stavbu „II/353 Velký Beranov obchvat“ garanci minimální kupní ceny ve výši 109,80 Kč, tj. ve výši v současnosti určené ceny pozemků pod silnicemi v k. ú. Velký Beranov na základě předpisů o oceňování majetku.
Odpovědnost
Termín--05-09