Detail materiálu pro radu čj. RK-05-2005-08

RK-05-2005-08.doc  RK-05-2005-08pr1.doc  RK-05-2005-08pr1upr1.doc  RK-05-2005-08pr2.doc  RK-05-2005-08pr3.doc
Číslo jednacíRK-05-2005-08
NázevPravidla Rady kraje Vysočina pro zadávání veřejných zakázek, zakázek kraje Vysočina a zakázek příspěvkových organizací zřizovaných krajem Vysočina
Zpracoval P. Kolář
Popis problému

Rada kraje usnesením 0511/15/2004/RK schválila Pravidla pro zadávání veřejných zakázek a zakázek kraje Vysočina (viz materiál RK-05-2005-08 př.2, dále jen Pravidla). Tato Pravidla stanovila závazný postup kraje jako zadavatele veřejných zakázek a zakázek na dodávky, služby a stavební práce u nichž cena předmětu zakázky nepřesáhne 2 mil. Kč a označila je jako "zakázky kraje". Pravidla byla přijata v návaznosti na účinnost nové právní úpravy zadávání veřejných zakázek - zákona č. 40/2004 Sb. o veřejných zakázkách. Pravidla jen velmi obecně upravují zadávání veřejných zakázek z úrovně příspěvkových organizací zřizovaných krajem Vysočina.
V současné době platí Metodický pokyn Rady kraje Vysočina, kterým se upravuje postup a praktické provedení Pravidel pro zadávání veřejných zakázek, a který se váže na dřívější znění Pravidel vycházejících ze zákona č. 199/1994 Sb. o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (viz materiál RK-05-2005-08 př.3).
Zákon č. 199/1994 Sb. a Pravidla jsou prakticky provedena platným Příkazem č. 2/03 ředitelky krajského úřadu.

Návrh řešení

Předkládaný návrh na schválení nových Pravidel vychází z potřeby aktualizace současného znění ve vazbě na (byť poměrně krátkodobé) zkušenosti získané s jejich aplikace, z názorů a stanovisek odborné veřejnosti získaných při aplikaci zákona a z potřeby upravit ze strany zřizovatele postup příspěvkových organizací zřizovaných krajem při zadávání zakázek.
Přehled základních změn:
- Pravidla nově stanovují závazný postup při zadávání veřejných zakázek a zakázek nepřesahujících 2 mil. Kč i pro příspěvkové organizace zřizované krajem a zároveň ruší metodický pokyn rady kraje
- zakázkou kraje ani zakázkou příspěvkové organizace nejsou koupě a nájmy nemovitostí
- postup podle Pravidel se nevztahuje na zadávání zakázek kraje ani zakázek příspěvkové organizace v případě žádosti o finanční pomoc z operačních programů
- o uzavření dodatku smlouvy v průběhu plnění veřejné zakázky rozhoduje hejtman nebo jeho náměstek, následně je rada kraje informována
- komise pro posouzení a hodnocení zakázek kraje (od 0,5 do 2 mil. Kč) je usnášeníschopná při nadpoloviční účasti členů
- na zakázky kraje od 0,5 do 2 mil. Kč bude vždy uzavřena písemná smlouva, o uzavření dodatku smlouvy v průběhu plnění veřejné zakázky rozhoduje hejtman nebo jeho náměstek, dodatek nesmí cenu zakázky kraje zvýšit nad 2 mil. Kč
- zakázku kraje je možné zadat i na základě zadávacího řízení provedeného formou on-line elektronické aukce nebo poptávkového řízení
- u zakázek příspěvkových organizací nad 100 tis. Kč si tato vyžádá nabídky od nejméně dvou zájemců
- u zakázek příspěvkových organizací od 0,5 do 2 mil. Kč vyzve tato nejméně tři zájemce k podání nabídky a jmenuje komisi pro posouzení a hodnocení
OM navrhne ředitelce krajského úřadu zrušit Příkaz č. 2/03.
Návrh předpokládá schválit nové znění Pravidel a uložit odvětvovým odborů krajského úřadu zajistit předání Pravidel příspěvkovým organizacím.

Stanoviska

Návrh znění Pravidel prošel připomínkovým řízením, připomínky odborů krajského úřadu byly většinově zapracovány. Konečné znění odsouhlasil a formální úpravy provedl odbor sekretariátu ředitele a krajského živnostenského úřadu.

Návrh usnesení

Rada kraje
Pravidla Rady kraje Vysočina pro zadávání veřejných zakázek, zakázek kraje Vysočina a zakázek příspěvkových organizací zřizovaných krajem Vysočina dle materiálu
RK-05-2005-08, př. 1, a
ukládá
odvětvovým odborům krajského úřadu předat Pravidla příspěvkovým organizacím v elektronické podobě.
Odpovědnost OŠMS, OKPP, OSVZ, OD
Termín leden 2005