Detail materiálu pro radu čj. RK-04-2005-06

RK-04-2005-06.doc
Číslo jednacíRK-04-2005-06
NázevUzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě na pozemek pro stavbu "II/360 Třebíč - Velké Meziříčí zkapacitnění komunikace příprava", obchvat obce Oslavička
Zpracoval P. Krepčík
Popis problému

Usnesením zastupitelstva kraje č. 056/02/2003/ZK ze dne 31. 3. 2003 bylo schváleno uzavření smluv o smlouvách budoucích kupních na pozemky pro stavbu "II/360 Třebíč-Velké Meziříčí zkapacitnění komunikace příprava", obchvat obce Oslavička v rozsahu a od vlastníků dle materiálu ZK-02-2003-19, př. 2. Vlastníkem ideální 1/22 pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci - původ PK jako par. č. 206/30 v k.ú. a obci Oslavička je Rostislav Žák, bytem Františkov 447/93, Velké Meziříčí, který tuto nemovitost do svého vlastnictví získal na základě darovací smlouvy ze dne 24. 7. 2003, právní účinky vkladu práva ke dni 28. 7. 2003. V rámci majetkoprávní přípravy výše uvedené stavby jednal OM i s Rostislavem Žákem, který však smlouvu o budoucí kupní smlouvě s krajem Vysočina odmítl uzavřít za zastupitelstvem kraje schválených podmínek, tj. odkup 1m2 za dohodnutou cenu 30,- Kč. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že uzavřením smlouvy o budoucí kupní smlouvě ve lhůtě kratší než pět let od 28. 7. 2003, tedy ode dne vložení darovací smlouvy do katastru nemovitostí, přestane být osvobozený od daně z příjmů ( §4 odst. 1b zák. č. 586/1992 Sb. v platném znění). Tímto se Rostislav Žák cítí být znevýhodněný a souhlasí s podpisem smlouvy o budoucí kupní smlouvě na předmětný pozemek pouze v případě, že mu bude ze strany kraje Vysočina částka odpovídající zdanění příjmu z tohoto prodeje uhrazena.

Návrh řešení

Dle zpracovaného záborového elaborátu by stavbou silnice II/360 Třebíč - Velké Meziříčí, obchvat obce Oslavička měl být trvale dotčen pozemek dle ZE par. č. 206/30 v k.ú. a obci Oslavička v předpokládané výměře 173 m2. Protože Rostislav Žák je vlastníkem ideální 1/22 předmětného pozemku, nepřesáhne případná částka odpovídající zdanění příjmu z jeho prodeje částku 100,- Kč. Vzhledem k tomu, že při realizaci prodeje půjde o zanedbatelnou částku, navrhuje OM k zajištění plynulé majetkoprávní přípravy výše uvedené stavby schválit úhradu částky odpovídající zdanění příjmu z tohoto prodeje.
Stanoviska

Stanoviska nebyla vyžádána.

Návrh usnesení

Rada kraje
v případě realizace kupní smlouvy na ideální 1/22 stavbou silnice "II//360 Třebíč - Velké Meziříčí, obchvat obce Oslavička" zastavěnou část pozemku dle ZE par. č. 206/30 v k.ú. a obci Oslavička úhradu částky odpovídající zdanění příjmu z tohoto prodeje Rostislavu Žákovi.
Termín 2005