Detail materiálu pro radu čj. RK-15-2011-66

RK-15-2011-66.doc  RK-15-2011-66pr01.xls  RK-15-2011-66pr02.pdf  RK-15-2011-66pr03.doc
Číslo jednacíRK-15-2011-66
NázevZměna rozsahu prací u schválené žádosti do OPŽP Úspory energií v zařízeních zřizovaných krajem Vysočina II.c
Zpracoval M. Brom
Předkládá Z. Ryšavý
Popis problémuJedná se o rozhodnutí o změně rozsahu prací u žádosti Úspory energií v zařízeních zřizovaných krajem Vysočina II.c - druhá etapa.
Na základě energetického auditu dokončeného v roce 2006 zpracoval Odbor majetkový Krajského úřadu kraje Vysočina, Odbor zdravotnictví Krajského úřadu kraje Vysočina a Odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu kraje Vysočina seznam objektů ve vlastnictví kraje a jím zřizovaných organizací vhodných pro realizaci úspor energie. Projekt řeší výplně otvorů, zateplení obvodových plášťů budov a instalaci měřících a regulačních mechanismů
Dne 14. 04. 2009 Rada kraje Vysočina usnesením č. 0560/13/2009/RK vzala na vědomí informaci o zabezpečení přípravy projektu kraje Vysočina v oblasti úspor energie v příspěvkových organizacích zřizovaných krajem Vysočina, druhá etapa a uložila Odboru životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina a Odboru majetkovému Krajského úřadu kraje Vysočina připravit žádosti projektu k předložení do Operačního programu Životní prostředí.
Dne 12. 05. 2009 Zastupitelstvo kraje Vysočina usnesením č. 0210/03/2009/ZK vzalo na vědomí informaci o zabezpečení přípravy žádostí kraje Vysočina v oblasti úspor energie v příspěvkových organizacích zřizovaných krajem Vysočina a uložila Odboru životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina a Odboru majetkovému Krajského úřadu kraje Vysočina připravit žádosti projektu k předložení do Operačního programu Životní prostředí.
Dne 10. 08., 13. 08. a 17. 08. 2009 předal Odbor životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina postupně tři žádosti na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR v Jihlavě. Předmětem žádostí je komplexní zateplení devíti objektů v majetku kraje Vysočina a svěřených do správy organizací zřizovaných krajem Vysočina.
Všechny žádosti byly akceptovány a postoupily do soutěže o finanční podporu z Operačního programu Životní prostředí dle hodnotících kritérií. V soutěži uspěly všechny (tři) žádosti (viz RK-15-2011-66, př. 1). Registrační listy na tyto tři žádosti byly shodně vydány 15. 02. 2010.
Ekonomická krize, negativní vývoj rozpočtu kraje Vysočina v roce 2010 a současně jeho předpokládaný vývoj v dalších letech měl za následek podání dvou žádostí kraje Vysočina, v druhé polovině roku 2010, na SFŽP ČR. Obsahem byla navrhovaná změna rozsahu prací u jedné žádosti (vyřazení objektu diagnostického pavilonu v Nemocnici v Jihlavě) a posouzení úpravy termínů v harmonogramu prací u všech schválených žádostí projektu Úspory energií v zařízeních zřizovaných krajem Vysočina II. . Oběma žádostem bylo vyhověno. Každý kalendářní rok 2011 až 2013 tak bude zrealizován jeden projekt na komplexní zateplení budov v péči kraje Vysočina. Změny sníží zatížení rozpočtu kraje a rovnoměrněji rozloží tyto plánované, ale nemalé finanční náklady na delší časové období.
Vzhledem k nízké obložnosti a využití lůžek, setrvale klesajícímu zájmu o pobyt v léčebně respiračních onemocnění ze strany klientů, prohlubujícímu se havarijnímu stavu areálu a z důvodů neustále se zhoršující ekonomické situace zařízení bylo nuceno vedení Nemocnice Nové Město na Moravě přijmout v březnu 2011 rozhodnutí o zrušení provozu Sanatoria Buchtův kopec ke dni 31. 12. 2011 (viz materiál RK-15-2011-66, př. 2). Objekt Sanatoria Buchtův kopec je součástí žádosti Úspory energií v zařízeních zřizovaných krajem Vysočina II.c , bude tedy nutné vzniklou situaci řešit se SFŽP ČR.
Návrh řešení S ohledem na výše uvedené skutečnosti navrhujeme požádat Státní fond životního prostředí ČR dle materiálu RK-15-2011-66, př. 3 o změnu rozsahu prací u projektu Úspory energií v zařízeních zřizovaných krajem Vysočina II.c tzn. vyjmutí léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí a léčebny dlouhodobě nemocných (LTRN a LDN) na Buchtově kopci z projektu na komplexní zateplení objektů . Projekt by tedy řešil zbylé dva objekty tj. objekt přístavby Gymnázia Havlíčkův Brod a objekt na Kyjovské ulici, pracoviště Obchodní akademie a Hotelové školy (OA a HŠ) Havlíčkův Brod.
StanoviskaOdbor majetkový souhlasí s předloženým návrhem na změnu harmonogramu prací.
Odbor zdravotnictví nemá připomínek.
bere na vědomí
informaci o rozhodnutí JUDr. Věry Palečkové, ředitelky Nemocnice Nové Město na Moravě, zrušit ke dni 31. 12. 2011 provoz v Sanatoriu Buchtův kopec dle materiálu RK-15-2011-66, př. 2.
o změně rozsahu prací u projektu Úspory energií v zařízeních zřizovaných krajem Vysočina II.c dle materiálu RK-15-2011-66, př. 3 v rámci Operačního programu Životní prostředí.
Odpovědnost odbor životního prostředí
Termín 30. 4. 2011