Detail materiálu pro radu čj. RK-08-2009-38

NázevZlatá jeřabina - Cena kraje Vysočina za kulturní počin roku 2008
Zpracoval I. Doležalová, M. Zvoníková
Předkládá K. Lisá
Popis problémuOdbor kultury a památkové péče navrhuje radě kraje vzít na vědomí seznam kulturních akcí nominovaných na Cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku 2008.
Zastupitelstvo kraje Vysočina svým usnesením č. 0448/07/2008/ZK ze dne 17. 12. 2008 schválilo vyhlášení 5. ročníku ankety Zlatá jeřabina - Cena kraje Vysočina za kulturní počin roku 2008. Jejím cílem je poukázat na množství zajímavých kulturních akcí probíhajících celoročně v kraji a na bohaté kulturní dědictví a péči o něj. Uspořádání ankety je také prezentací grantových programů Fondu Vysočiny vyhlašovaných pro oblast kultury, regionálních postupových a národních přehlídek pořádaných v kraji a úspěchů péče o kulturní dědictví. Dalším cílem je motivace organizátorů kulturních akcí k novým aktivitám a vlastníků k účinnější péči o kulturní památky. Zlatá jeřabina rovněž dokládá zájem veřejnosti o jednotlivé kulturní aktivity a obnovu kulturního dědictví v kraji.
Cena kraje Vysočina o nejlepší kulturní počin roku 2008 bude vyhlášena ve dvou kategoriích:
1. kulturní aktivita (kulturní akce, hudební a divadelní festivaly, koncerty, apod.)
2. péče o kulturní dědictví (obnovy kulturních památek, apod.)
Odbor kultury a památkové péče vyzval, prostřednictvím měsíčníku Kraj Vysočina, Zpravodaje a více než tisíce e-mailových adres, zástupce měst a obcí, neziskových organizací na úseku kultury, turistických, informačních a kulturních center, středních a uměleckých škol, knihoven, muzeí, galerií a uměleckých agentur na Vysočině k nominování kulturních počinů.
Svým usnesením č. 0189/06/2009/RK dne 10. 2. 2009 vzala rada kraje na vědomí složení odborné pracovní skupiny pro výběr nominací do ankety Zlatá jeřabina - Cena kraje Vysočina za kulturní počin roku 2008. Tato odborná pracovní skupina se sešla po ukončení nominací pro veřejnost a vybrala z došlých nominací 30 kulturních počinů v každé kategorii, které se budou ucházet o hlasy svých příznivců ve vyhlášené anketě. Mediálním partnerem 5. ročníku Zlaté jeřabiny se stane Český rozhlas Region. Anketa bude prezentována v měsíčníku Kraj Vysočina společně s hlasovacím lístkem a pouze vyplněný originál hlasovacího lístku, zaslaný na adresu odboru kultury a památkové péče KrÚ, bude započítán do platného hlasování. Rovněž bude možné hlasovat prostřednictvím internetových stránek kraje, a to na tematické stránce kultura a památky. Elektronické hlasy budou v průběhu ankety monitorovány odborem informatiky.
Po ukončení ankety odbor kultury a památkové péče vyhodnotí hlasování a zajistí zveřejnění výsledků v tisku. Harmonogram ankety Zlatá jeřabina je uveden v materiálu
RK-08-2009-38, př. 2. Ceny prvním třem kulturním počinům v každé kategorii budou předány při slavnostním večeru v Horáckém divadle Jihlava.
Ocenění: diplom a finanční odměna v každé kategorii za:
1. místo 30 000 Kč
2. místo 20 000 Kč
3. místo 10 000 Kč
Návrh řešení Odbor kultury a památkové péče navrhuje radě kraje vzít na vědomí seznam kulturních akcí nominovaných na Cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku 2008 Zlatá jeřabina dle materiálu RK-08-2009-38, př. 1.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
Odpovědnost odbor kultury a památkové péče
Termín 30. 6. 2009