Detail materiálu pro radu čj. RK-05-2009-27

RK-05-2009-27.doc  RK-05-2009-27pr2.doc
Číslo jednacíRK-05-2009-27
NázevŽádost globálního grantu v oblasti podpory 3.2 Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Zpracoval J. Zikánová
Předkládá T. Čihák
Popis problémuJedná se o schválení návrhu žádosti globálního grantu Podpora nabídky dalšího vzdělávání v kraji Vysočina , kterou předkládá kraj Vysočina do oblasti podpory 3.2 Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (dále jen OP VK ) na období 2009 - 2015 (předpokládaný termín první výzvy v rámci globálního grantu je červen 2009 a realizace globálního grantu bude ukončena do 30. 6. 2015).

Rada kraje Vysočina na svém jednání dne 20. 11. 2007 usnesením č. 1575/33/2007/RK (Rada kraje rozhoduje uzavřít Dohodu o spolupráci Řídícího orgánu a Zprostředkujícího subjektu při zabezpečení realizace Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost mezi krajem Vysočina a Ministerstvem školství, mládeže
a tělovýchovy ČR dle materiálu RK-33-2007-18, př. 1) rozhodla uzavřít Dohodu o spolupráci Řídícího orgánu (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy - dále jen MŠMT )
a Zprostředkujícího subjektu (kraj Vysočina) při zabezpečení realizace Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (dále jen Dohoda ).

Na základě výše uvedené Dohody realizuje kraj Vysočina již 3 globální granty v rámci OP VK (jedná se o globální granty v prioritní ose 1 Počáteční vzdělávání). V rámci těchto globálních grantů dochází v současnosti k uzavírání smluv s úspěšnými žadateli z 1. výzvy a probíhají přípravy na vyhlášení 2. výzvy k předkládání žádostí o finanční podporu - materiál bude předložen na jednání Rady kraje Vysočina č. 6/2009 dne 10. 2. 2009.

Dne 14. 11. 2008 vyhlásilo MŠMT jakožto Řídící orgán OP VK (dále jen Řídící orgán ) výzvu krajům ČR k předložení žádostí globálních grantů z OP VK, a to v oblasti podpory 3.2 Podpora nabídky dalšího vzdělávání - výzva tvoří materiál RK-05-2009-27, př. 2. Předložená žádost globálního grantu bude Řídícím orgánem posouzena a na základě schválené žádosti globálního grantu bude vydáno Rozhodnutí o poskytnutí dotace kraji za účelem realizace globálního grantu. Globální grant umožní realizaci projektů oprávněných žadatelů (vzdělávacích institucí, vysokých škol, nestátních neziskových organizací, hospodářské komory a měst, obcí a svazků obcí) zaměřených především na tvorbu či inovaci vzdělávacích programů a vzdělávání lektorů a pracovníků působících v dalším vzdělávání. Během celého období realizace globálního grantu se předpokládá vyhlášení 4 výzev, jejichž zaměření bude projednáno v příslušných orgánech kraje (Rada kraje Vysočina, Výbor regionálního rozvoje Zastupitelstva kraje Vysočina a Výbor pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina).

Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina, oddělení grantových programů (dále jen OGP ), které je pověřeno výkonem role Zprostředkujícího subjektu OP VK za kraj Vysočina, zpracovalo návrh žádosti globálního grantu OP VK. Celkové uznatelné náklady globálního grantu činí 155 683 580,- Kč, přičemž 85% je financováno z Evropského sociálního fondu a 15% ze státního rozpočtu České republiky. Realizace globálního grantu bude ukončena do 30. 6. 2015. Záměr realizovat globální grant byl projednán a vzat na vědomí Výborem pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina dne 28. 1. 2009 a informován o něm byl Výbor regionálního rozvoje Zastupitelstva kraje Vysočina dne 19. 1. 2009.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina předkládá Radě kraje Vysočina ke schválení návrh žádosti globálního grantu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v rámci oblasti podpory 3.2 Podpora nabídky dalšího vzdělávání.

Po schválení žádosti globálního grantu Radou kraje Vysočina bude do žádosti vepsáno usnesení, kterým byla žádost globálního grantu schválena, žádost bude finalizována a předložena MŠMT ke schválení.

Dle § 59 odst. 2 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, je radě kraje vyhrazeno rozhodování o nabytí a převodu movitých věcí na kraj včetně peněz.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
RK-05-2009-27, př. 1;
ukládá
Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina předložit Žádost globálního grantu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v rámci oblasti podpory 3.2 Podpora nabídky dalšího vzdělávání dle materiálu RK-05-2009-27, př. 1 Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Odpovědnost ORR
Termín 28. 2. 2009