Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Systém informací samosprávy


Detail materiálu pro radu čj. RK-03-2009-37

RK-03-2009-37.doc  RK-03-2009-37pr1.doc  RK-03-2009-37pr2.doc
Číslo materiálu37
Číslo jednacíRK-03-2009-37
NázevVětrná elektrárna u Svaté Anny, k. ú. Křeč - stanovisko kraje ke zjišťovacímu řízení dle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí
Zpracoval J. Joneš
Předkládá Z. Ryšavý
Počet příloh
Popis problémuKraj Vysočina obdržel oznámení záměru Větrná elektrárna u Svaté Anny, k. ú. Křeč v rámci zjišťovacího řízení podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o EIA ).
Oznámení záměru je zpracováno pro 1 větrnou elektrárnu typu Repower MM82 o jmenovitém výkonu 2 MW. Celková výška větrné elektrárny činí 121 m (80 m stožár, 82 m průměr rotoru). Jedná se o převodovkové zařízení (kombinace 1 - stupňové planetové převodovky a 2 - stupňové převodovky s čelním ozubením). Pro realizaci stavby bude využita komunikace II/409 Černovice - Chýnov. Napojení na rozvodnou síť bude provedeno podzemním kabelovým rozvodem v délce cca 2 km. Orientační situace umístění elektrárny dle oznámení záměru viz materiál RK-03-2009-37, př. 1. Záměr je situován na vrcholové partii bezejmenné kóty 629 m, cca 1,5 km jz. od Obce Křeč, cca 1,5 km vjv. od Obce Kozmice a cca 5 km od Města Černovice, na samé západní hranici okresu Pelhřimov, resp. kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Oznamovatelem záměru je firma Paulin-energo, s. r. o., Panská 103/I, 377 01 Jindřichův Hradec, IČ 280 71 867. Plný text oznámení je k dispozici v elektronické formě (spolu se souvisejícími dokumenty) v informačním systému http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=VYS407 a v tištěné formě na odboru životního prostředí. Účelem zjišťovacího řízení dle § 7 odst. 1 zákona o EIA je zejména stanovit, zda záměr má významný vliv na životní prostředí a bude dále posuzován ve smyslu zákona o EIA. Zákon o EIA stanoví, že k jednotlivým dokumentům zpracovávaným v průběhu procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) se může kromě veřejnosti, dotčených obcí a dotčených správních úřadů vyjádřit též kraj jako územní samosprávný celek. S ohledem na usnesení Zastupitelstva kraje Vysočina 0302/05/2007/ZK, kterým bylo Radě kraje Vysočina uloženo zvážit možnosti realizace dalších kroků a opatření, které by zastavily nebo alespoň regulovaly živelný a nesystémový nárůst počtu větrných elektráren na území kraje Vysočina, považuje předkladatel vysoké větrné elektrárny za regionálně významné záměry s nutností informování Rady kraje Vysočina. V rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) je možno, aby kraj vyjádřil svůj postoj k popisovanému záměru výstavby větrné elektrárny u Svaté Anny vyjádřením Rady kraje Vysočina k oznámení záměru (na vyjádření k oznámení je lhůta do 3. 2. 2009).
Návrh řešení Z důvodů uvedených v popisu problému navrhujeme Radě kraje Vysočina v souladu s ustanovením § 59 odst. 3 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů, ve vyjádření k oznámení uvedeného záměru požadovat další posuzování záměru dle zákona o EIA. Záměr představuje významný zásah do krajinného rázu (narušení měřítka a harmonických vztahů v krajině), což kromě ovlivnění poměrů v dotčeném území představuje i určité riziko v souvislosti s potenciálem rozvoje turistiky, agroturistiky a cykloturistiky, pro které je zajímavá současná krajina venkovského typu. Krajinný ráz území Vysočiny patří k cenným hodnotám kraje a významnou měrou se podílí na vytváření jeho identity i na udržování a prohlubování vzájemné sounáležitosti zdejších obyvatel. Rizikem je rovněž ztráta atraktivity prostředí v souvislosti s možnými zbytky staveb a technologií větrných elektráren po uplynutí jejich životnosti.
Rozvoj a výstavba větrných elektráren na území kraje Vysočina není zahrnuta do žádné z prioritních oblastí definovaných v Územní energetické koncepci kraje Vysočina.
Stanoviska(viz. materiál RK-03-2009-37, př. 2).
OÚPSŘ: Z hlediska územního plánování nelze vydat kladné stanovisko k záměru Větrná elektrárna u Svaté Anny (kompletní vyjádření viz. materiál RK-03-2009-37, př. 2).

OSH: Doporučuje radě kraje nepodporovat realizaci záměru Větrná elektrárna u Svaté Anny, k. ú. Křeč (kompletní vyjádření viz. materiál RK-03-2009-37, př. 2).

OSŘKŽÚ: Nemá k návrhu usnesení připomínky.

ORR Rozvoj a výstavba větrných elektráren na území kraje Vysočina není zahrnuta do žádné z prioritních oblastí definovaných v Územní energetické koncepci kraje Vysočina.

OM: Považuje za potřebné posouzení záměru Větrná elektrárna u Svaté Anny podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (kompletní vyjádření viz. materiál RK-03-2009-37, př. 2).

ODSH: Souhlasí s návrhem usnesení (kompletní vyjádření viz. materiál RK-03-2009-37, př. 2).

OKPP: Souhlasí s návrhem usnesení.
Návrh usneseníRada kraje
dává
v souladu s § 6 zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů jako orgán kraje příslušný dle § 59 odst. 3 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení) ve znění pozdějších předpisů toto vyjádření:
Vysočina, kraj se sídlem v Jihlavě, jako dotčený územní samosprávný celek, z důvodů:
a) vědomí potřeby chránit krajinný ráz území Vysočiny, neboť ten patří k nejcennějším hodnotám kraje a významnou měrou se podílí na vytváření jeho identity i na udržování a prohlubování vzájemné sounáležitosti zdejších obyvatel,
b) zdůraznění skutečnosti, že elektrická energie vyrobená s využitím energie větru je čistou energií z tzv. obnovitelných zdrojů, ale zároveň patří k energii zatížené relativně vysokými výrobními náklady,
c) závislosti větrných elektráren na vnějších vlivech (dostatečná síla větru) a nutnosti zabezpečit dodávky elektrické energie v momentě výpadku větrných elektráren záložními zdroji (což může představovat pro energetickou soustavu ČR závažný problém v případě masivního rozvoje výstavby větrných elektráren),
d) vnímání rizika dlouhodobého poškození krajinného rázu a tedy i atraktivity prostředí zbytky staveb a technologií větrných elektráren po uplynutí jejich technické či morální životnosti,
e) jednoznačně neprokázaného významného převážení celospolečenského zájmu na realizaci větrného parku nad veřejným zájmem ochrany přírody a krajiny - konkrétně zájmem ochrany krajinného rázu,
f) potřeby ochrany přírodního a rekreačního potenciálu území,
g) z důvodu ochrany bezpečnosti a zdraví osob volně se pohybujících po pozemní komunikaci a v krajině;
nesouhlasí
se záměrem Větrná elektrárna u Svaté Anny, k. ú. Křeč a požaduje další posuzování záměru podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, při dalším posuzování požaduje zohlednění tohoto nesouhlasu.
Odpovědnost OŽP
Termín 3. 2. 2009
zpět
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33  Jihlava © 2004 webmaster@kr-vysocina.cz