Detail materiálu pro radu čj. RK-03-2009-15

RK-03-2009-15.doc  RK-03-2009-15pr1.doc
Číslo jednacíRK-03-2009-15
NázevSpolupráce kraje Vysočina s obcemi s rozšířenou působností při zajišťování administrace Programu obnovy venkova Vysočiny v roce 2009
Zpracoval L. Hrůza
Předkládá T. Čihák
Popis problémuJedná se o návrh na uzavření mandátních smluv s obcemi s rozšířenou působností týkající se spolupráce na administraci Programu obnovy venkova Vysočiny v roce 2009.

V roce 2008 zajišťoval kraj Vysočina ve spolupráci s obcemi s rozšířenou působností nezbytnou administrativu Programu obnovy venkova Vysočiny (dále jen POVV ). Tato spolupráce probíhala na základě uzavřené mandátní smlouvy, jejímž předmětem bylo stanovení součinnosti města poskytované kraji za účelem zajištění realizace POVV. Součástí této smlouvy byl Metodický pokyn pro organizační zajištění a finanční kontroly projektů dotovaných v rámci POVV v kraji Vysočina , který stanovil formy spolupráce kraje a obce s rozšířenou působností. Platnost těchto smluv uzavřených v roce 2008 vyprší 28. 2. 2009. Vzhledem k tomu, že i v letošním roce je záměrem kraje dále pokračovat v této spolupráci (na základě schválených Zásad POVV pro rok 2009), je navrhováno opětovné uzavření smluv s obcemi s rozšířenou působností.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina navrhuje, aby byla vzájemná součinnost mezi obcemi s rozšířenou působností a krajem za účelem zajištění realizace POVV řešena opět formou mandátní smlouvy obsažené v materiálu RK-03-2009-15, př. 1. Součástí této smlouvy je opět Metodický pokyn pro organizační zajištění a finanční kontroly projektů dotovaných v rámci POVV . Činnosti, které by měly dle metodického pokynu vykonávat obce s rozšířenou působností jsou shodné s činnostmi, které zabezpečovaly i v předchozích letech. Smluvní odměna činila v loňském roce 580,- Kč za jednu přijatou (administrovanou) žádost. Pro letošní rok navrhujeme tuto částku povýšit na 600,- Kč za jednu přijatou žádost (při maximálním počtu podaných žádostí by mohlo jít až o částku ve výši 662x600,- Kč, tj. 397.200,- Kč) V roce 2008 bylo vybráno celkem 618 žádostí, čemuž odpovídala částka 358.440,- Kč. Tento příspěvek na administraci POVV je každoročně poskytován z kapitoly odboru regionálního rozvoje určené pro POVV (Pro rok 2009 je to 80 mil. Kč). Předpokládá se, že při rozdělování přebytku hospodaření bude tato částka ještě povýšena o nečerpané dotace a vratky z roku 2008 - aktuálně cca 1,8 mil. Kč. Pro letošní rok bude sběr žádostí ukončen k 31. 1. 2009.

Dle ustanovení § 59 odst. 3 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, rada kraje zabezpečuje rozhodování o ostatních záležitostech patřících do samostatné působnosti kraje, pokud nejsou vyhrazeny zastupitelstvu, nebo pokud si je zastupitelstvo nevyhradilo.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
uzavřít mandátní smlouvy s obcemi s rozšířenou působností (Chotěboř, Pacov, Nové Město na Moravě, Jihlava, Pelhřimov, Telč, Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou, Žďár nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem, Velké Meziříčí a Humpolec) dle vzoru, který je obsahem materiálu RK-03-2009-15, př. 1.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 30. 4. 2009