C.11.1 ZÁSADY A POSTUPY PŘI REALIZACI ZDRAVOTNICKÉ POMOCI
OBYVATELSTVU, NEBO JEDNOTLIVÝM OSOBÁM, KTERÉ ZABEZPEČUJÍ OPATŘENÍ KE SNÍŽENÍ
OZÁŘENÍ NEBO KTERÉ PROVÁDĚJÍ ZÁCHRANNÉ PRÁCE, JEŽ BYLY V SOUVISLOSTI
S RADIAČNÍ HAVÁRIÍ OZÁŘENY (ZEVNÍ OZÁŘENÍ, VNITŘNÍ KONTAMINACE) NEBO
POSTIŽENY KOMBINACÍ POLYTRAUMAT
Zdravotní péče při radiační havárii spočívá v komplexu léčebně preventivních hygienických a protiepidemických opatření k udržení dobrého zdravotního stavu osob zdržujících se v ohroženém prostoru a ve zdravotnickém zabezpečení ochranných opatření.
Vytvoření zdravotnického záchranného řetězce začíná koordinovaným zdravotnickým ošetřením a zdravotní péčí v ZHP a končí nemocniční péčí .
Povaha vzniklých zranění určuje nutná léčebná opatření. Pokud při havárii vznikne exploze nebo požár, zranění mohou být mechanická, termická nebo vlivem ozáření, případně kombinace těchto tří typů. Mechanická a termická zranění akutně ohrožující život bez ohledu na poškození vzniklá vlivem jaderného záření musí být ošetřena jako první. Kombinace mechanických, termických a radioaktivních poškození způsobených explozí nebo požárem se vyskytnou pouze na místě katastrofy.
V blízkém okolí budou lidé postiženi radioaktivní kontaminací, nevyskytnou se však přímá mechanická nebo termická zranění.
Úrazy radioaktivním zářením, které často nemusí být bezprostředně zřetelné, jsou způsobeny externí expozicí radiace a interní nebo externí kontaminací radioaktivním materiálem.
Radiační expozice může postihnout část těla nebo celé tělo. Ke kontaminaci může dojít :
• externě kůží a slizničními membránami
• interně inhalací a polknutím
Zvláštní pozornost a postupy vyžaduje kontaminace sliznic - očí, nosu,
úst a genitálií. K nestochastickým pozdním účinkům záření patří svým
charakterem lokální poškození čočky.
Pokud dojde k částečnému nebo celotělovému ozáření, nejsou nutná žádná opatření první pomoci. Podezření na tyto stavy je však indikací pro následné klinické sledování a provedení laboratorních vyšetření, popřípadě pro odsun postiženého na specializované pracoviště. První pomoc je třeba poskytnout pacientům s mechanickými nebo termickým zraněním. Není však vždy hned patrné, zda jsou také ozářeni nebo kontaminováni. Toto postižení by mělo být vždy předpokládáno, pokud není prokázán opak.
První pomoc v ZHP je prováděna zdravotnickým personálem zaměstnaným v postižené lokalitě, jemuž pomáhají odborníci na radiační hygienu. Ranění z místa havárie, kteří jsou postiženi kombinací poranění jsou dle typu poranění transportováni do místních, nebo předem určených nemocnic převozovou sanitkou nebo vozidly ZZS Resuscitační oddělení těchto nemocnic si vyhradí zvláštní prostory pro příjem těchto raněných, kteří mohou být kontaminováni radioaktivními částicemi. Personál se chrání přiměřeně k této situaci
Lékařské přístroje a další vybavení v prostorách pro oběti radiační havárie jsou pokryty plastovými fóliemi. Oblečení a ložní prádlo pacientů a personálu je shromažďováno a bezpečně uloženo. Aktuální poranění musí být ošetřena jako první, pomocí debridementu rány, důkladným promytím sterilní vodou a odstranění cizích tělísek. Promytá tekutina a cizí těliska musí být vyšetřeny na radioaktivitu. Po ošetření ran je pacient důkladně umyt vodou z vodovodu, která může být po použití běžným způsobem vypuštěna do odpadu. Poté jsou ošetřena další zranění, jako například fraktury.
Postižení, kteří utrpěli pouze interní kontaminaci nebo byli ozářeni, nepředstavují pro ošetřující personál žádné ohrožení. Při interní kontaminaci jsou odebrány vzorky exkrementů (moč, výkaly, sputum, zvratky) a vyšetřena jejich radioaktivita.
Zdravotnické zabezpečení při jaderné havárii se provádí přímo na zdravotním středisku v prostoru elektrárny. Vychází z traumatologického plánu JE Dukovany, který upřesňuje ošetření a třídění zasažených, nebo zraněných osob a dle závažnosti a situace zároveň řeší odsun. Odsun postižených bude proveden dopravními prostředky JE Dukovany. V případě nutnosti převozu na chirurgické oddělení Třebíč nebo do specializovaných zdravotnických zařízení může dle možností být využito letecké záchranné služby Brno, Jihlava, ale i Prahy. Pacient musí být před transportem dekontaminován .
Předurčené a
zasahující posádky ZZS, které budou v případě aktivace VHP JEDU zasahovat, jsou vybaveny standardními
OOPP a budou nasazeny v případě, kdy bude složkami IZS, zejména HZS, prostor
zásahu prohlášen za bezpečný pro
zásah ZZS, bez radioaktivního záření. Posádky
v Třebíči, a Moravských Budějovicích,
Šumné, Znojmě, Hrušovanech n.J., Pohořelicích, Brně a Tišnově budou příslušníky
HZS v případě potřeby neprodleně vybaveny jodidovými tabletami, které jsou
pro ně k dispozici na stanicích HZS uvedených lokalit.
C.11.2 ZPŮSOB ZABEZPEČENÍ
ZDRAVOTNICKÉ POMOCI EVAKUOVANÉMU, PŘÍPADNĚ UKRYTÉMU OBYVATELSTVU
Při nahlášení zdravotních potíží či úrazů osob ukrytých v prostoru zóny havarijního plánování tzn. v době kdy obyvatelstvo má pokyn neopouštěn úkryt, bude operátorka ZOS Zdravotnické záchranné služby provádět telefonicky asistovanou první pomoc, příp. telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci. V případě, že již bude možné (byť třeba i krátkodobě) opustit úkryt, bude operátorkou zdravotnické záchranné služby volajícímu doporučeno transportovat osobu do nejbližšího dekontaminačního místa, kde bude připravena posádka ZZS. Po dekontaminaci pacienta provede ošetření a transport do zdravotnického zařízení. Informace o dekontaminačních místech dostane ZOS z krajského operačního a informačního střediska HZS (KOPIS).
K transportu nemocné nebo zraněné osoby z kontaminovaného prostoru nelze využít ZZS, která nedisponuje ochrannými prostředky a pomůckami pro práci v zamořeném prostoru. Transportní prostředky ZZS nejsou vybaveny žádnou technikou (přetlakovou, filtrační) pro vstup do takového prostoru. V případě vstupu do kontaminované zóny by došlo k ohrožení členů posádky.
Transport
z kontaminovaného prostoru by mohl být proveden pouze soukromým motorovým
vozidlem postiženého nebo osoby blízké, motorovými vozidly jednotlivých obcí, vozidly jednotek
SDH obcí, Českým červeným křížem, jejichž motorová vozidla se nacházejí v
kontaminované zóně havarijního
plánování .
V průběhu evakuace zajišťuje zdravotní péči o evakuované svými silami a prostředky Zdravotnická záchranná služba. Po příjezdu do evakuačních míst (shromaždišť) zabezpečuje zdravotnickou pomoc výjezdová skupina ZZS po dobu prvních 2 – 3 hod., potom zajišťuje zdravotnickou pomoc místně příslušný praktický lékař, podle potřeby posílený dalšími praktickými lékaři okolních obvodů. Zdravotnická pomoc a dozor může být také zajištěna dobrovolnými ošetřovateli z řad členů Českého červeného kříže, nebo jiné obdobné organizace. V Jihomoravském kraji potom PANEL NNO.
Do doby od odjezdu výjezdové skupiny ZZS, do doby předání péče o evakuované místně příslušnému praktickému lékaři, je možné na vyžádání Krizového štábu kraje zajistit zdravotní péči lékařem spádové nemocnice. Další zdravotní péče bude provedena zdravotnickými zařízeními příslušného území, posílených potřebnou personální a materiální kapacitou z prostředků kraje, případně navýšenou o zdravotnický materiál ze Správy státních hmotných rezerv a v případě potřeby další celostátní výpomocí. Psychologická pomoc evakuovaným v průběhu evakuace a v místech shromaždišť a ubytování je zajištěna sítí odborníků uvedených v „Registru praktických lékařů, kteří budou zabezpečovat zdravotnickou pomoc v dekontaminačních místech, v přijímacím středisku a v místech s vysokou koncentrací osob“. Aktivaci těchto pracovníků provádí pracovník krizového štábu zdravotnictví kraje.
Za předpokladu, že nedojde k úplné evakuaci obyvatelstva a určitý počet obyvatel zůstane v místech svého bydliště nebo pracoviště, je zajištěna zdravotní pomoc ve FN Brno, na poliklinikách Náměšť nad Oslavou, Moravské Budějovice, Židlochovice a Domu zdraví Mikulov. Zdravotní personál, který bude plnit tento úkol určí vedoucí lékař zařízení. Ve městech Třebíč a Znojmo bude zajištěna zdravotní pomoc a ošetření přímo v areálech nemocnic. Lékařské služby první pomoci pro mimopracovní dobu jsou v Úrazové nemocnici v Brně, Hustopečích, Mikulově, Znojmě a Třebíči.
Pro případ hromadného neštěstí s více jak 50ti poraněnými je sestavován zdravotnický záchranný systém + výjezdní skupiny, který je složen pouze z profesionálních pracovníků ve zdravotnictví.
Řešení těžkých traumatologických událostí spojených s radiační nehodou nebo havárií vyžaduje přiměřenou podporu specializovaných externích zdravotnických zařízení. Pro řešení zdravotně významných ozáření lze využít specializovaných zdravotnických zařízeních určených Ministerstvem zdravotnictví, které tuto lékařskou péči poskytují.
Vyrozumění zdravotnických posádek ZZS KV a JMK zajistí ZOS ( Zdravotnické operační středisko ) v Jihlavě a v Brně. Zajistí činnost záchranných týmů obou krajů ,určí trasy a místa odsunu raněných a zasažených a koordinují činnosti vrtulníků letecké záchranné služby vlastních i z jiných krajů (to znamená místa přistání a místa odsunu postižených do jednotlivých zdravotnických zařízení krajů ,ale i do specializovaných traumacenter, či popáleninových center). ZOS ZZS JMK A KV navzájem úzce spolupracují . Koordinují činnost jednotlivých výjezdových skupin, určují cílová zdravotnická zařízení,vedou evidenci ošetřených a transportovaných . ZOS je schopno vyžádat další posilové prostředky z dalších krajů. O způsobu nasazení zdravotnických prostředků,rozhodují jednoznačně ZOS ZZS KV a ZZS JMK v Jihlavě a v Brně. ZOS ZZS udržují kontakty s řídícími krizovými štáby kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, současně jej informují o počtu ošetřených, stavu zraněných a o umístnění do jednotlivých zdravotnických zařízení. O této činnosti je rovněž průběžně informováno ministerstvo zdravotnictví ČR.