C.7.1 MOŽNOSTI A ZPŮSOB POUŽITÍ IMPROVIZOVANÝCH
PROSTŘEDKŮ K OCHRANĚ DÝCHACÍCH CEST, OČÍ A POVRCHU TĚLA
Individuální
ochrana osob se plánuje a připravuje v územních celcích v okolí do
Individuální ochrana osob při radiační havárii je nutná v únikové a poúnikové fázi radiační havárie, zejména při pohybu mimo budovy a úkryty, kdy je nebezpečí vdechování radioaktivních látek a jejich usazování na odkrytých částech těla.
Individuální ochrana se upřesňuje, odvolává, popřípadě zavádí na dalším území podle výsledků monitorování na základě rozhodnutí KŠ. Vyhlašování se provádí pomocí televize, rozhlasu, popřípadě sdělovacími prostředky obecních úřadů.
V případě vyhlášení
evakuace, nebo musí-li občan z jakéhokoli důvodu opustit byt, či
budovu v níž se ukrývá doporučuje se:
-
chránit
si dýchací cesty a oči
-
chránit
povrch těla
- postupovat tak, aby pobyt ve
volném prostoru byl co nejkratší
Ochrana
dýchacích cest a očí se zabezpečuje:
- improvizovanými prostředky ochrany dýchacích cest jako jsou navlhčený kapesník, ručník, přeložená gáza, toaletní papír, brýle apod.(jednoduché pomůcky, které si občané připravují svépomocí z dostupných prostředků),
- použitím prostředků individuální ochrany (ochranné roušky).
Ochrana povrchu těla se zabezpečuje vhodným oblečením a použitím oděvních doplňků k ochraně nechráněných částí těla pokrývkou hlavy, šálou, rukavicemi či návleky na ruce z umělé hmoty /polyetylenové sáčky/, pláštěm do deště s kapucí, gumovými holinkami nebo návleky na obuv z umělé hmoty apod.
· vyšší ochranné účinky se dosáhnou použitím více ochranných prostředků nebo ve více vrstvách.
C.7.2 MNOŽSTVÍ A STRUKTURA PROSTŘEDKŮ
INDIVIDUÁLNÍ OCHRANY, MÍSTA JEJICH USKLADNĚNÍ A ZABEZPEČENÍ JEJICH VÝDEJE
V celé ZHP JE Dukovany jsou předány k případnému použití ochranné roušky OR–1 pro všechny obyvatele do domácností, na pracoviště i do školských a sociálních zařízení. U ostatního obyvatelstva se předpokládá použití improvizované ochrany z věcí, které jsou dostupné v každé domácnosti .
Uskladnění a výdej prostředků
individuální ochrany zabezpečuje subjekt, který převzal tyto prostředky od HZS kraje
(obecní úřad, předškolní a školská zařízení, zdravotnická či sociální
zařízení). V případě, že jsou prostředky uloženy na HZS kraje, zabezpečuje
jejich uskladnění a výdej HZS kraje.
Zabezpečení PIO pro jednotky nasazené v zamořených prostorech
Ochrana příslušníků jednotek nasazených v ohroženém prostoru při záchranných a likvidačních pracích se zabezpečuje ochrannými maskami a speciálními ochrannými oděvy, kterými jsou tyto jednotky vybaveny a mají je uloženy na svých pracovištích.
V případě nasazení na záchranné práce použijí složky IZS
a) k ochraně dýchacích cest izolačním dýchacím přístrojem vzduchovým nebo kyslíkovým. V případě, že tento není k dispozici, použít vhodnou ochrannou masku s filtrem typu např. „REAKTOR“ (filtrační ochranu) při splnění podmínek nasazení filtračního dýchacího přístroje dle řádu chemické služby.
b) k ochraně povrchu těla je vhodným typem prostředku podle předpokládané doby nasazení a hodnot plošné aktivity:
· pro krátkou aplikaci (podle teploty okolí 0,5 až 2 hodiny) fyziologicky málo snesitelný ochranný oděv SOO-CO nebo OPCH-90,
· pro delší aplikaci (2 až 6 hodin) volit nehermetický foliový ochranný oděv na úrovni prostředku JP-75 nebo jednorázový oblek TYVEK spolu s rukavicemi a vhodnou obuví.
C.7.3 ZPŮSOB
LIKVIDACE POUŽITÝCH PROSTŘEDKŮ
Lícnice ochranných masek a ochranné oděvy budou po použití dekontaminovány, přeměřeny radiometry a uloženy do skladů.
Použité filtry ochranných masek budou přeměřeny radiometry a pokud nebudou vykazovat radioaktivní zamoření budou uloženy do skladu. Se zamořenými filtry bude nakládáno jako s radioaktivními odpady podle §46 - §55 vyhlášky SÚJB č.307/2002 Sb o radiační ochraně. Přeprava se bude uskutečňovat v souladu s požadavky § 20 zákona č. 18/1997 Sb.
Další prostředky použité pro improvizovanou ochranu obyvatelstva např. při evakuačních opatřeních, které budou vykazovat radioaktivní zamoření, budou likvidovány jako radioaktivní odpad ( uvedeno v předešlém odstavci). V ostatních případech s nimi bude nakládáno jako s běžným odpadem podle zák. č. 185/2001 Sb.