Téma Podnikatelská sféra v ČR a Rakousku
V obou zemích jsou podnikatelské subjekty rozděleny na samostatně podnikající osoby (OSVČ) a podniky (obchodní společnosti). Podniky se dále podle způsobu jejich zakládání dělí na kapitálové společnosti a osobní společnosti. Speciální postavení mezi podniky mají družstva.
V obou zemích jsou firmy zapisovány do obchodního rejstříku. V České republice jsou navíc OSVČ zapsány v živnostenském rejstříku.
Společnost s ručením omezeným (s. r. o./GmbH)
V Rakousku je zakládána dvěma a více osobami se základním jměním ve výši minimálně 25 tis €. Vzniká na základě společenské smlouvy a zápisem do obchodního rejstříku.
V ČR je pro založení potřeba základní jmění ve výši 200 tis Kč. K založení stačí v ČR i pouze jedna osoba, ale maximální počet osob je zde omezen na 50.
Akciová společnost (a. s./AG)
V Rakousku je zakládána dvěma a více osobami s minimálním základním jměním 30 tis €. Vzniká opět zápisem do obchodního rejstříku.
V ČR je pro založení potřeba vklad ve výši 2 mil Kč. Zakladatelé sepisují zakladatelskou listinu. Může jí založit i jedna právnická osoba. Maximální počet zakladatelů není omezen.
Veřejná obchodní společnost (v. o. s./OHG)
V Rakousku i ČR je zakládána dvěma a více osobami. Nevkládají do ní kapitál, ale rozdělují si zisk.
V ČR je zakládána společenskou smlouvu (více zakladatelů) nebo zakladatelskou listinou (jeden zakladatel), která má formu notářského zápisu
Komanditní společnost (k. s./KG)
V Rakousku i ČR je zakládána min. jedním komplementářem, který fimu vede a ručí solidárně, a jedním komandistou, který ručí vkladem a nepodílí se na vedení. Má pouze kontrolní právo.
Družstva/Genossenschaften
V Rakousku se dělí na družstva s ručením omezeným (Gen. mbH), kde členové ručí vlastním vkladem, a na družstva bez omezeného ručení (Gen. ubH), kde členové ručí společným majetkem a solidárně.
V ČR zakládá družstvo minimálně pět fyzických nebo dvě právnické osoby.
Podnikání Osob samostatně výdělečně činných (OSVČ/Einzelunternehmen) – je určeno v obou zemích pro jednotlivce, vlastníky s vlastním podílem, kteří ručí vlastním majetkem. Jedná se například o samostatné obchodníky a řemeslníky.
V Rakousku na rozdíl od CZ existuje forma EEG (zapsaná živnostenská společnost), nemá povinnost vést účetní knihy, jen daňovou evidenci a je určena pro tyto oblasti:
- Zemědělství
- Svobodná povolání
- Malé živnostenské provozovny
Dělí se na:
OEG – veřejná živnostenská společnost
KEG – komanditní živnostenská společnost
V rámci sdružování právnických i fyzických osob existují v ČR korporace, a to i v případě veřejné správy. V Rakousku stejně jako v ČR existují mezinárodní formy právnických osob jako například kartel, koncern, fúze, joint venture, multis…
Udržitelnost: Prospěch pro podniky – šance pro venkov
Pod tímto mottem se dne 24. dubna 2012 v Kulturhofu Neupölla na pozvání zemského pracoviště pro obnovu venkova, Hospodářského fóra Waldviertel a Hospodářské komory Dolního Rakouska setkala řada zájemců z oblasti hospodářství, regionálního rozvoje, ochrany životního prostředí a obnovy venkova, jakož i partneři projektu z ČR, aby osvětlili cíl, „jak udržitelně hospodařit“ v jeho četných konotacích.
Udržitelný způsob hospodářství – udržitelná existence
Jak spolu tyto dva aspekty souvisí, vysvětlili Christof Kastner (firemní skupina Kastner – mimo jiné velkoobchodník s potravinami a partner v gastronomické oblasti) a Mag. Gerald Pöllmann, obchodník s potravinami v Höfleinu. Hlavními kritérii jsou vždy:
- lokalita (blízkost k obydleným částem, centrální poloha, návaznost na veřejnou dopravu, nabídka parkovacích míst)
- sortiment (nikoliv regionální sortiment, nýbrž jeho regionální spotřeba, zvláštní nabídky a akce, zaměření na rychlý nákup, kdy je snaha oslovit zvláštnípřání zákazníků, speciality jako bioprodukty, a zajistit provázanost služeb)
- finanční realita (musí se to vyplatit, ne každé přání zákazníka může/musí být splnitelné)
Udržitelný způsob stavění – udržitelná kvalita (života)
Četné cesty k udržitelné budově pro podnikání vysvětlil stavební mistr Günther Werner z Kremže: Kvalitní způsoby stavění prodlužují obvyklou životnost podnikových budov. Tepelně izolační opatření pro stěnu i střechu, která jsou dnes v bytové výstavbě již obvyklá, podstatně snižují spotřebu tepla. U ploch odevzdávajících teplo se zavedením jeho využívání dochází ke snížení spotřeby tepla, opatření na zadržování dešťové vody snižují příčné řezy kanálů a ulehčují odvodním stokám a čističkám odpadních vod. Světelné systémy využívající denní světlo snižují spotřebu elektřiny a prodlužují životnost svítidel. Fotovoltaika by měla být možná na každé podnikové budově. Dále se doporučuje používání ekologických stavebních materiálů (například dřevo jako obnovitelný, regionální stavební materiál, celulóza jako recyklovatelný produkt). Vnější stínění zabrání přehřívání budovy, a tím i nutnosti energie na ochlazování. Udržitelnost v podnikové budově často není viditelná, zaměstnanci ji ale mohou vnímat díky vyváženému dennímu světlu a příjemnému klimatu v místnosti (nízké kolísání teplot, akustika, kvalita vzduchu) a je kritériem kvality.
Udržitelný způsob vedení – udržitelná spokojenost
Pod tímto heslem představila Christa Spreitzer (Člověk & hospodářství) své argumenty. Člověk je nejcitlivějším faktorem úspěchu v podniku. Tým je sociální směsice různých lidí a každý má mít možnost se realizovat ve svých kvalitách. Vedoucí pracovník zde má klíčovou roli a je vzorem pro všechny zaměstnance.
To, co firma musí mít, je respekt: před veškerým životem, před všemi lidmi, před přírodou, vůči zaměstnancům. Upřímnost, otevřenost a úcta jsou základními znaky chování společného bytí v profesním všedním životě. Stane-li se takto vzniklá sociální udržitelnost firemní identitou, budou to zákazníci oceňovat stále více a budou to považovat za kritérium při zadávání zakázek. Podnik tak nejenže bude moci vzdělávat ty nejlepší učně, ale také si nebude moci stěžovat ani na nedostatek odborných pracovních sil.
Hledat podporu a najít!
Doplňkově nabídl Mag. (FH) Doris Mayer z oddělení hospodářství, turistiky a technologie přehled o nabídkách podpory v Dolním Rakousku a na evropské úrovni:
TRIGOS – nejkomplexnější cena CSR konceptu Rakouska
Je udělována ve čtyřech kategoriích: ekologie, společnost, trh a pracovní místo
Úspěch s FÉRovostí 2012
Podpora pro malé a střední podniky při vyhotovování strategií a zpráv o udržitelnosti
Sociální podnikání
Kooperace mezi hospodářskými a sociálními podniky
(www.sozialproduziert.at)
Nabídky v oblasti udržitelnosti
- Ekomanagement: Poradní program na podporu ochrany životního prostředí a klimatu v podnicích a veřejných zařízeních (www.oekomanagement.at)
- Podniková podpora ochrany životního prostředí: Dotace na investice do ochrany životního prostředí
- NAFES (Dolnorakouská pracovní společnost na podporu nákupu v městských a lokálních centrech): Podpora obcí a spolků pro udržitelnost lokálního zásobování a při marketingu a zajišťování infrastruktury
- Ekologické podnikové poradenství Hospodářské komory Dolního Rakouska: Podnikové poradenství ohledně hospodářských potenciálů úspor v oblastech životního prostředí a energie
- Iniciativa E-mobil v Dolním Rakousku společnosti Ekoplus
Tipy: www.gemeinde21.at – dodatečný výběr s informacemi, podklady a dokumentací pro jednání (videodokumentace kompletně v německém a částečně i v českém jazyce, k dispozici na DVD a on-line)