Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-01-2006-48

NázevPodpora kraje Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy ČR
Zpracoval I. Mahelová
Předkládá M. Černá
Popis problémuVládním usnesením č. 678 ze dne 7.7.2004 byla schválena Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR (dále jen "Strategie"). Z pověření Ministerstva dopravy ČR ji vypracovalo Centrum dopravního výzkumu v součinnosti s odbornou veřejností v letech
2001 - 2004.
Cílem Strategie je systematická podpora cyklistické dopravy z pohledu bezpečnosti, zdraví, životního prostředí, osvěty a cestovního ruchu. Strategie je nástrojem spolupráce a partnerství regionů, které spojuje řešení podpory cyklistické dopravy a nástrojem pro zvýšení efektivity realizovaných investic do obnovy a budování cyklistické infrastruktury. Prioritními osami Strategie je rozvoj cyklistiky jako rovnocenného prostředku dopravní obsluhy území, rozvoj cyklistiky pro posílení cestovního ruchu, ochrany životního prostředí a zdraví. Strategie má čtyři prioritní oblasti, v každé je definováno několik cílů a navržena opatření k jejich dosažení (viz materiál ZK-01-2006-48, př. 1).
Návrh řešení Cílů Strategie je možné dosáhnout pouze za předpokladu, že budou vzájemně provázána opatření realizovaná jednotlivými ústředními orgány státní správy a opatření realizovaná na úrovni krajů a měst Činnosti v oblasti cyklistické dopravy by se měly promítnout do strategických materiálů kraje, který by se měl stát přirozeným koordinátorem aktivit lokálních samospráv a měl by nabídnout jednotlivým městům, obcím, sdružením i podnikatelům spolupráci na přípravě i výstavbě cyklistické infrastruktury, měl by poskytovat metodickou pomoc při získávání finanční pomoci a pomáhat při začleňování do systému stávajících projektů.
Podle ustanovení § 35 odst. 2 písm. d) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, je zastupitelstvu kraje vyhrazeno koordinovat rozvoj územního obvodu kraje.
StanoviskaKomise cestovního ruchu a vnějších vztahů vyjádřila doporučení podpořit Strategii usnesením 005/004/2005/Kcrvv ze dne 15.12.2005.
Odbor dopravy a silničního hospodářství vyjádřil souhlas s uvedeným materiálem dne 10.1.2006
Rada kraje svým usnesením č. 0064/02/2006/RK ze dne 17.1.2006 doporučila podpořit Strategii, vyjádřit souhlas s jejími cíli a prioritními osami a vůli spolupodílet se na její realizaci.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
vyjadřuje
* podporu Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy ČR dle materiálu ZK-01-2006-48, př. 1;
* souhlas s cíli a prioritními osami Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR dle materiálu ZK-01-2006-48, př. 1;
* vůli spolupodílet se na realizaci Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR dle materiálu ZK-01-2006-48, př. 1.
Odpovědnost ORR, ODSH
Termín průběžně