Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2017-49

NázevŘešení situace ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Třešť
Zpracoval K. Ubr, Z. Hloušková
Předkládá J. Fialová
Popis problémuMateriál předkládá návrh dalšího postupu při řešení neobsazené pozice ředitele/ředitelky ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Třešť (dále také Škola ).
Dnem 31. 12. 2016 rezignoval na pozici stávající ředitel školy. Školu nyní řídí zástupce statutárního orgánu. Kraj s předstihem vyhlásil konkurz, avšak přihlásila se do něj pouze jedna uchazečka, která nedodala požadované doklady, a konkurz byl zrušen.
Škola se dlouhodobě specializuje na vzdělávání žáků a žákyň s handicapy a žáků a žákyň méně úspěšných v základní škole a pro ně nabízí portfolio učebních oborů skupiny E a H. Část oborů H (Kuchař-číšník, Truhlář) je v rovněž nabídce jihlavských středních škol (vzdálenost 19 km). Škola má ve školním roce 2016/17 295 žáků a žákyň, avšak v minulých letech prošla v důsledku demografického vývoje značným poklesem (např. v 2005/6 - 671 a v 2009/10 - 607). Škola disponuje rozsáhlým areálem s ubytovacími kapacitami, školní jídelnou, sportovišti, velkým sálem, školní zahradou a skleníkem. Tyto mimořádné prostory využívá škola k doplňkové činnosti a rovněž je využívá kraj k zajišťování svých aktivit.
Návrh řešení Na základě výsledku konkurzu (nízkého zájmu o pozici) OŠMS posuzoval alternativy dalšího postupu.
Varianta A: Vyhlásit další konkurz na pozici ředitele/ředitelky.
Tato varianta je nejjednodušší, avšak nese sebou významné riziko nezájmu kvalitních manažersky zdatných uchazečů s pedagogickým vzděláním a pedagogickou praxí, které vyžadují právní předpisy.
Varianta B: Sloučit s územně blízkou školou.
Z hlediska zaměření oborů by byla nejvhodnější Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava, která má obory zaměřené na služby (vzdálenost 19 km). Došlo by k doplnění portfolia školy o službové obory typu E, o zahradnické obory a obor Cukrář a v případě dalšího poklesu počtu žáků a žákyň by bylo možné oborovou nabídku převést do Jihlavy. Bylo by však potřebné vyřešit technické obory, které systémové spadají spíše pod Střední školu stavební Jihlava. Došlo by tedy k rozdělení oborové nabídky Školy. Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava je v této podobě relativně novým subjektem (sloučení k 1. 7. 2014) s 820 žáky a žákyněmi, s pěti pracovišti v Jihlavě a s novým ředitelem (od 1. 8. 2015).
Varianta C: Sloučit se školou s obdobným zaměřením.
Jedinou další samostatnou krajem zřízenou střední školou, která se obdobně zaměřuje na handicapované a méně úspěšné žáky a žákyně, je Odborné učiliště a Praktická škola, Černovice, Mariánské náměstí 72 (vzdálenost cca 55 km) s malým počtem žáků a žákyň (99) a zkušeným ředitelem. Výhodou této varianty je obdobné zaměření obou škol a zkušenost ředitele, určitou komplikací je vzdálenost. Počet žáků a žákyň obou škol se může v příštích letech dále snižovat v důsledku proinkluzivních opatření.
Po zvážení variant a na základě projednání s vedoucími obou středních škol a se starosty obou měst navrhuje OŠMS orgánům kraje realizovat variantu C - vznik jednoho právního subjektu se dvěma pracovišti zaměřeného na vzdělávání handicapovaných žáků a žákyň, a to dnem 1. 7. 2017. Jako nástupnickou organizaci OŠMS navrhuje Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště Třešť. Na pozici ředitele či ředitelky bude vypsán konkurz. OŠMS předpokládá, že do konkurzu se rovněž přihlásí stávající ředitel Odborného učiliště a Praktické školy Černovice. OŠMS společně s novým ředitelem či ředitelkou školy bude hledat možnosti využití prostorově dobře vybaveného areálu k zajištění dalších služeb.
StanoviskaRada kraje usnesením č. 0783/15/2017/RK ze dne 25. 4. 2017 doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout sloučit příspěvkovou organizaci Odborné učiliště a Praktická škola, Černovice, Mariánské náměstí 72, IČO 62540017 s příspěvkovou organizací Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť, IČO 48461636 dnem 1. 7. 2017 dle materiálu RK-15-2017-48, př. 1 a schválit Dodatek č. xx Zřizovací listiny příspěvkové organizace Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť dle materiálu RK-15-2017-48, př. 2.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
sloučit příspěvkovou organizaci Odborné učiliště a Praktická škola, Černovice, Mariánské náměstí 72, IČO 62540017, s příspěvkovou organizací Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť, IČO 48461636, dnem 1. 7. 2017 dle materiálu ZK-03-2017-49, př. 1;
dodatek č. 13 Zřizovací listiny příspěvkové organizace Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť dle materiálu ZK-03-2017-49, př. 2.
Odpovědnost OŠMS
Termín 31. 8. 2017