Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2017-54

ZK-02-2017-54.doc  ZK-02-2017-54pr01.xls  ZK-02-2017-54pr02.pdf  ZK-02-2017-54pr03.xls
Číslo jednacíZK-02-2017-54
NázevDotační řízení na financování certifikovaných programů specifické primární prevence rizikového chování pro rok 2017 - návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Sociální věci
Zpracoval M. Pospíchalová
Předkládá P. Franěk
Popis problémuDo konce roku 2012 zajišťoval Kraj Vysočina programy primární prevence ve školách prostřednictvím individuálního projektu Podpora systému primární prevence sociálně patologických jevů . Od roku 2013 Kraj Vysočina každoročně podporuje programy primární prevence na školách prostřednictvím dotací ze svého rozpočtu. Z důvodu udržitelnosti projektu a zachování kontinuity funkčního systému primární prevence v kraji vyhlásilo zastupitelstvo kraje dne 20.12.2016 usnesením č. 0624/08/2016/ZK Zásady Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování dotací na podporu programů specifické primární prevence rizikového chování ve školách pro rok 2017.
Dotace jsou určené na programy specifické primární prevence rizikového chování realizované na základních školách a na nižších stupních šestiletých nebo osmiletých gymnázií v Kraji Vysočina. Termín pro podávání žádostí do dotačního řízení pro rok 2017 byl stanoven od 27.1.2017 do 10.2.2017. Ve stanovené lhůtě podalo žádost o dotaci šest certifikovaných center primární prevence:. DCH Brno - OCH Jihlava - Centrum primární prevence Vrakbar, DCH Brno - OCH Žďár nad Sázavou - Centrum prevence Oblastní charity Žďár nad Sázavou, DCH Brno - OCH Třebíč - Primární prevence, Portimo, o.p.s., Střed, z. ú. a Kolpingovo dílo České republiky z. s. - Spektrum - Centrum primární prevence. Každé zařízení se v rámci dotačního řízení mohlo ucházet o libovolné území kraje. Každý z výše uvedených poskytovatelů programů specifické primární prevence rizikového chování spolu s žádostí o dotaci předložil seznam základních škol, v nichž plánuje své programy v předmětném období realizovat. Po podpisu smlouvy jsou poskytovatelé povinni zaslat na Krajský úřad Kraje Vysočina podrobný harmonogram s plánovanými programy v jednotlivých školách, na jejichž základě jsou plánovány pravidelné hospitace realizovaných programů. Na hospitacích je jednáno s ředitelem školy, školním metodikem prevence a třídní učitelkou, doposud byla hodnocení poskytovatelů ze strany školy kladná.
Programy se musí skládat ze dvou tříhodinových bloků, přičemž kraj 1 hodinu programu bude dotovat částkou 1 200 Kč. Stanovená částka nepředstavuje pouze financování 1 hodiny času stráveného vlastní realizaci programu ve škole, která je zabezpečována vždy dvěma lektory současně. Úhradou je kryt také další čas potřebný k zajištění programu. Zajištění programu zahrnuje: přípravu na program včetně úpravy na míru konkrétní třídě, přípravu pomůcek, realizaci programu ve třídě, kontakt se školou před i po realizaci programu, tvorbu zápisu zahrnující reflexi mezi lektory, vyhodnocení dotazníků, pokud poskytovatel realizuje anonymní zpětnou vazbu od žáků, dopravu lektorů na místo realizace programu a náklady s tím spojené, práci na metodických materiálech, porady pracovního týmu, vzdělávání lektorů, metodické vedení, apod.
Návrh řešení Zařízení celkem požádala o 3 580 800 Kč. Požadovaná částka převyšuje částku vyčleněnou pro dotační řízení o 580 800 Kč. Na základě usnesení č. 009/02/2017/Kspp Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady Kraje Vysočina navrhuje rozdělit pro jednotlivá zařízení tyto částky:
885 600 Kč - Diecézní charita Brno - Oblastní charita Jihlava - Centrum primární prevence
Vrakbar (pro území Jihlavska a Pelhřimovska)
534 000 Kč - Diecézní charita Brno - Oblastní charita Žďár nad Sázavou - Centrum
prevence Oblastní charity Žďár nad Sázavou (pro území Žďárska)
430 800 Kč - Diecézní charita Brno - Oblastní charita Třebíč - Primární prevence (pro
území Třebíčska a Jihlavska)
183 600 Kč - Portimo, o.p.s. - Centrum prevence Cépéčko (pro území Žďárska)
445 200 Kč - Střed, z. ú. (pro území Třebíčska)
520 800 Kč - Kolpingovo dílo České republiky z. s. - Spektrum - Centrum primární
prevence (pro území Žďárska a Havlíčkobrodska)
Podrobný rozpis částek pro jednotlivá zařízení je uveden v příloze č. 1. Zároveň v příloze č. 2 přikládáme návrhy smluv o poskytnutí dotace. V příloze č. 3 je uvedeno vyhodnocení programů a seznam škol, ve kterých byly realizovány programy za rok 2016.
StanoviskaUsnesením č. 0505/10/2017/RK k materiálu č. RK-10-2017-49 rada kraje doporučila
zastupitelstvu kraje:
* vyhradit si rozhodnout poskytnout navržené dotace nestátním neziskovým organizacím, u kterých je výše do částky 200 000 Kč;
* rozhodnout poskytnout dotace z kapitoly Sociální věci, § 4399 - Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti ve výši 3 000 000 Kč jednotlivým poskytovatelům programů primární prevence dle materiálu RK-10-2017-49, př. 1;
* rozhodnout uzavřít veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí dotace dle materiálu
RK-10-2017-49, př. 2.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
si vyhrazuje
* poskytnout dotace z kapitoly Sociální věci, § 4399 - Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti ve výši 3 000 000 Kč jednotlivým poskytovatelům programů primární prevence dle materiálu ZK-02-2017-54, př. 1;
* uzavřít veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí dotace dle materiálu ZK-02-2017-54, př. 2.
Odpovědnost OSV
Termín 30. 6. 2017