Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-07-2016-31

ZK-07-2016-31.doc  ZK-07-2016-31pr01.doc  ZK-07-2016-31pr02.doc  ZK-07-2016-31pr03.doc  ZK-07-2016-31pr04.doc
Číslo jednacíZK-07-2016-31
Název26. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě - návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Kultura
Zpracoval L. Seidl
Předkládá J. Fischerová
Popis problémuV rámci Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě (26. ročník ve dnech
14. a 15. října 2016) jsou pravidelně udělovány ceny za nejkrásnější knihy v těchto kategoriích: Cena Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny, Cena města Havlíčkův Brod za nejkrásnější knihu veletrhu, Cena Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu. Znovu byla udělena i Cena čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Region. Knihy k ocenění vybírá porota složená z odborných pracovníků kulturních organizací z Kraje Vysočina, a to formou bodového hodnocení. Ceny a finanční dary za nejkrásnější knihy 26. Podzimního knižního veletrhu byly vyhlášeny a předány na slavnostním večeru v první den veletrhu, tj. v pátek 14. října 2016, ve 20 hodin v Havlíčkově Brodě v sále Staré radnice. Nad výše uvedenou soutěží o nekrásnější knihy 26. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě převzal záštitu hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek.
Podzimní knižní veletrh se v Havlíčkově Brodě koná od roku 1991. Jeho prvotním cílem bylo zprostředkování kontaktů mezi novými nakladatelstvími a knihkupci. Tyto odborné kontakty a kontrakty jsou dodnes důležitou součástí veletrhu. Druhým důležitým momentem je velká účast malých a začínajících i exkluzivněji zaměřených nakladatelů, díky nimž se Podzimní knižní veletrh stal nejširší přehlídkou současné české knižní produkce. V průběhu let se k Podzimnímu knižnímu veletrhu přidružilo mnoho doprovodných programů pořádaných kulturními institucemi nejen z Havlíčkova Brodu.
Tradiční součástí knižního veletrhu je řada autogramiád a autorských čtení mnoha významných českých spisovatelů. V současnosti patří Podzimní knižní veletrh k největším knižním veletrhům v České republice a má dobré jméno jak v odborných kruzích, tak i mezi čtenáři. V Havlíčkově Brodě vystavuje každoročně své knihy přibližně 160 vystavovatelů a ročně veletrh navštíví cca 16 000 návštěvníků.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhl radě kraje rozhodnout poskytnout finanční dary ve výši 30 tis. Kč autorovi a 30 tis. Kč nakladateli knihy, viz materiály
ZK-07-2016-31, př. 1 a ZK-07-2016-31, př. 2, která byla v rámci 26. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě vyhodnocena odbornou porotou jako nejkrásnější kniha Vysočiny a doporučit zastupitelstvu kraje udělit autorovi a nakladateli knihy, která byla v rámci 26. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě vybrána odbornou porotou jako nejkrásnější kniha Vysočiny, Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny.
Finanční prostředky na poskytnutí finančních darů v celkové výši 60 000 Kč jsou zahrnuty ve schváleném rozpočtu kraje na rok 2016.
StanoviskaOdbor ekonomický: Ekonomický odbor nemá připomínky. Ve schváleném Rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2016, v kapitole Kultura, § 3319 je uvažováno s částkou celkem 60 tis. Kč na ocenění za nejkrásnější knihu Vysočiny autorovi a nakladateli knihy.

Odbor informatiky: Poskytnutí daru je zaevidováno v systému eDotace - ID O01856.

Rada Kraje Vysočina materiál na svém zasedání dne 4. 10. 2016 projednala a usnesením č. 1746/32/2016/RK rozhodla poskytnout z kapitoly Kultura, § 3319 - Ostatní záležitosti kultury finanční dary ve výši 30 000 Kč autorovi a 30 000 Kč nakladateli knihy, která byla vyhodnocena odbornou porotou jako nejkrásnější kniha Vysočiny v rámci 26. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, dle materiálů ZK-07-2016-31, př. 1, ZK-07-2016-31, př. 2; a doporučila zastupitelstvu kraje udělit autorovi a nakladateli knihy, která byla vybrána odbornou porotou v rámci 26. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uděluje
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny
Termín 31. 12. 2016