Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2016-17

ZK-05-2016-17.doc  ZK-05-2016-17pr01.doc  ZK-05-2016-17pr02.pdf  ZK-05-2016-17pr03.doc
Číslo jednacíZK-05-2016-17
NázevRozpočtové opatření na kapitole Zdravotnictví - projekt Obnova přístrojového vybavení v oborech poskytujících návaznou péči a zřízení pracoviště magnetické rezonance v rámci návazné péče Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace
Zpracoval J. Dvořáková
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuZastupitelstvo Kraje Vysočina usnesením č. 0082/02/2016/ZK udělilo souhlas s realizací projektu Obnova přístrojového vybavení v oborech poskytujících návaznou péči a zřízení pracoviště magnetické rezonance v rámci návazné péče (dále jen Projekt ) Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace, (dále jen nemocnice ) předkládaného do Integrovaného regionálního operačního programu (dále jen IROP ) a zároveň schválilo:
- finanční závazek Kraje Vysočina předfinancovat první etapu schváleného Projektu, a to zřízení pracoviště magnetické rezonance v rámci návazné péče nemocnice v celkové výši 47 mil. Kč poskytnutím zápůjčky, včetně závazku průběžné úhrady nákladů Projektu před obdržením plateb z IROP, a to za předpokladu, že bude projekt schválen řídícím orgánem.
Pokud Projekt nebude řídícím orgánem programu schválen, bude postupováno v souladu s usnesením č. 0483/06/2015/ZK, kterým byl schválen závazek kraje spočívající v poskytnutí investičního příspěvku ve výši 50 % investičních nákladů, maximálně však 15 mil. Kč, a investiční zápůjčky ve výši zbývající části pořizovací ceny, určený na úhradu nákladů souvisejících s pořízením magnetické rezonance pro nemocnici.
Nemocnice žádost o podporu z IROP předložila dne 9. 6. 2016 a nyní je v procesu hodnocení. Schválena k dnešnímu dni nebyla.
Podpora z Evropského fondu regionálního rozvoje se předpokládá ve výši 85 % a ze státního rozpočtu ve výši 5 % celkových způsobilých výdajů Projektu. Zbývajících 10 % celkových způsobilých výdajů bude hrazeno z vlastních zdrojů nemocnice.
Nemocnice plánuje pracoviště magnetické rezonance uvést do provozu k 15. 9. 2016. Dne 15. března 2016 Nemocnice uzavřela smlouvu o dílo s vítězným uchazečem veřejné zakázky, a to společností MEDIFINE, a.s. na dodávku magnetické rezonance včetně příslušenství, zhotovení projektové dokumentace pro provedení stavby a realizaci stavebních prací v celkové ceně 44 338 030 Kč. Termín pro dokončení díla byl stanoven do šesti kalendářních měsíců od podpisu smlouvy.
Administrace projektové žádosti byla zajišťována Projektovou kanceláří Kraje Vysočina, příspěvkovou organizací, která doporučila výdaje na zhotovení projektové dokumentace a stavební práce v celkové výši 11 855 580 Kč zahrnout mezi nezpůsobilé výdaje Projektu. Nemocnice předložila odboru zdravotnictví žádost o předfinancování první etapy Projektu dle materiálu ZK-05-2016-17, př. 1.
Dle žádosti nemocnice je potřeba schválit smlouvu o zápůjčce pro nemocnici na předfinancování Projektu a rozhodnout o způsobu financování nezpůsobilých výdajů Projektu ve výši 11 855 580 Kč. Tato pravomoc je v působnosti Zastupitelstva Kraje Vysočina.
Návrh řešení Na základě předložené žádosti nemocnice navrhl odbor zdravotnictví radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje schválit poskytnutí zápůjčky pro nemocnici na předfinancování první etapy Projektu v celkové výši 44 338 030 Kč a finanční závazek kraje poskytnout investiční příspěvek ve výši 11 855 580 Kč na úhradu nezpůsobilých výdajů projektu za předpokladu, že bude žádost o podporu z IROP schválena a poskytnutá zápůjčka ve stejné výši vrácena na účet kraje.
Finanční prostředky budou poskytovány dle zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů v souvislosti s výkonem zřizovatelské funkce, a je nutné provést příslušné rozpočtové opatření ve vztahu k rozpočtu Kraje Vysočina.
StanoviskaOdbor ekonomický nemá připomínky k rozpočtovému opaření.

Odbor informatiky: Zápůjčka byla zaevidována v systému eDotace - ID dotace O01794 (materiál ZK-05-2016-17, př. 2).

Rada kraje projednala materiál usnesením č. 1440/26/2016/RK na 26. zasedání rady kraje dne 23. 8. 2016.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít Smlouvu o zápůjčce ke krytí výdajů spojených s realizací první etapy projektu Obnova přístrojového vybavení v oborech poskytujících návaznou péči a zřízení pracoviště magnetické rezonance v rámci návazné péče dle materiálu ZK-05-2016-17, př. 3;
* převod finančních prostředků ve výši 44 338 030 Kč z Fondu strategických rezerv Kraje Vysočina do rozpočtu kraje na rok 2016 na kapitolu Zdravotnictví, § 3522 - Ostatní nemocnice za účelem poskytnutí zápůjčky ve výši 44 338 030 Kč s určením pro Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizaci, na předfinancování první etapy projektu Obnova přístrojového vybavení v oborech poskytujících návaznou péči a zřízení pracoviště magnetické rezonance v rámci návazné péče ;
* finanční závazek kraje poskytnout investiční příspěvek ve výši 11 855 580 Kč na úhradu nezpůsobilých výdajů projektu za předpokladu, že bude žádost o podporu z IROP schválena a poskytnutá zápůjčka ve stejné výši vrácena na účet kraje;
Odpovědnost odbor zdravotnictví, odbor ekonomický, ředitelka Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace
Termín 31. 12. 2016