Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2016-13

ZK-05-2016-13.doc  ZK-05-2016-13pr01.doc  ZK-05-2016-13pr02.doc  ZK-05-2016-13pr03.doc
Číslo jednacíZK-05-2016-13
NázevSpolek BISON - Spolek pro budování a implementaci sdílených opensource nástrojů, z. s.
Zpracoval P. Pavlinec
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuMateriál řeší založení nové organizace, konkrétně zapsaného spolku, s názvem: Spolek BISON - Spolek pro budování a implementaci sdílených opensource nástrojů, z. s. . Důvodem pro založení spolku je dlouhodobá potřeba řešit problematiku neschopnosti veřejné správy koordinovat a unifikovat poptávku po SW řešeních nezbytných ke zkvalitnění výkonu veřejné správy, což v konečném důsledku vede k opakovaným nákupům již vyvinutého a zafinancovaného řešení, které však není ve většině případů plně vyhovující a potřebuje značné úpravy, které je schopná definovat pouze veřejná správa.
Jako nejvhodnější právní forma byl identifikován zapsaný spolek (z.s.). Spolek je neziskový, zakladateli a členy budou výhradně subjekty veřejné správy. Z pohledu zákona o veřejných zakázkách bude spolek fungovat na principu horizontální spolupráce - tedy nepůjde o veřejnou zakázku.
Dle občanského zákoníku musí mít spolek nejméně tři zakladatele. Kromě Kraje Vysočina to bude Město Nové Město na Moravě a Zlínský kraj. Možnost přistoupení dalších subjektů veřejné správy, a to jak ve formě řádných členů (s hlasovacím právem), tak čestných členů (bez hlasovacího práva) by byla řešena až po založení.
Popis celkového navrženého řešení, tj cíle spolku, organizační forma a činnost spolku je uvedena v materiálu ZK-05-2016-13, př. 1.
Principy spolku byly také představeny a diskutovány na semináři pro zastupitele Kraje Vysočina dne 6. 6. 2016.
Návrh řešení Odbor informatiky a Odbor analýz a podpory řízení Krajského úřadu Kraje Vysočina navrhují Zastupitelstvu Kraje Vysočina
- rozhodnout založit Spolek pro budování a implementaci sdílených opensource nástrojů, z. s. (zkráceně BISON, z. s.);
- schválit stanovy Spolku pro budování a implementaci sdílených opensource nástrojů, z. s., zkráceně BISON, z. s. dle materiálu ZK-05-2016-13, př. 2;
- jmenovat delegáty Členské schůze za Kraj Vysočina dle materiálu ZK-05-2016-13, př. 3;
- jmenovat členy Kontrolní komise za Kraj Vysočina dle materiálu ZK-05-2016-13, př. 3;
a uložit Odboru informatiky Krajského úřadu Kraje Vysočina plnit úkoly zakladatelského odboru k nově vzniklé právnické osobě.

Dle § 35 odst. 2 písm. k) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, zastupitelstvo kraje rozhoduje o založení a rušení právnických osob, schvaluje jejich zakladatelské listiny, společenské smlouvy, zakládací smlouvy a stanovy, rozhoduje o účasti v již založených právnických osobách.
StanoviskaRada Kraje Vysočina dne 23. 8. 2016 doporučila svým usnesením č. 1449/26/2016/RK zastupitelstvu schválit založení Spolku včetně dalších nutných kroků.

Grémium ředitele - ředitelka SEP souhlasí s navrženým materiálem.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* založit Spolek pro budování a implementaci sdílených opensource nástrojů, z. s. (zkráceně BISON, z. s.);
* schválit stanovy Spolku pro budování a implementaci sdílených opensource nástrojů, z. s., zkráceně BISON, z. s. dle materiálu ZK-05-2016-13, př. 2;
* jmenovat delegáty Členské schůze za Kraj Vysočina dle materiálu ZK-05-2016-13, př. 3;
* jmenovat členy Kontrolní komise za Kraj Vysočina dle materiálu ZK-05-2016-13, př. 3;
ukládá
odboru informatiky plnit úkoly zakladatelského odboru k nově vzniklé právnické osobě.
Odpovědnost odbor informatiky
Termín 31. 12. 2016