Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2016-117

ZK-05-2016-117.doc  ZK-05-2016-117pr01.pdf  ZK-05-2016-117pr02.pdf
Číslo jednacíZK-05-2016-117
NázevProjekt Crossborder Habitat Network and Management - Connecting Nature AT-CZ v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Rakousko-Česká republika
Zpracoval E. Horná, E. Leligdonová
Předkládá Z. Chlád
Popis problémuJedná se o zapojení do projektu Crossborder Habitat Network and Management - Connecting Nature AT-CZ (dále jen projekt) v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A Rakousko - Česká republika (dále jen Program), kde Kraj Vysočina bude partnerem projektu. Text projektové fiše je obsahem materiálu ZK-05-2016-117, př. 1.
Cílem projektu je zlepšit současnou situaci v migrační průchodnosti pro velké savce mezi územím České republiky a Rakouska. Návaznost migračních koridorů významně přispěje k ekologickému propojení významných přírodních oblastí ve střední Evropě, jako jsou Alpy, Bavorský les, Hercynská pohoří a Karpaty. Partnerům budou průběžně poskytovány údaje o identifikovaných kritických místech v navazujících migračních koridorech (minimální nutné parametry průchodů při křížení s dopravní infrastrukturou, zastavěnými oblastmi apod.). Jednotlivá kritická místa budou zpřesněna do měřítka katastrální mapy a předána příslušným úřadům pro územně analytické podklady (ÚAP - nástroj územního plánování). Pro všechna kritická místa budou zároveň zpracovány studie proveditelnosti, které navrhnou zprůchodnění dané bariéry (kritického místa), popř. způsob ochrany před zhoršením průchodnosti. V průběhu realizace projektu budou pořádány k řešení dané problematiky workshopy pro odborníky z obou států a dotčených krajů a pro dotčené orgány veřejné správy. Výstupy budou využity jak v procesu územního plánování, tak zejména při přípravě následných opatření k postupnému obnovení funkčnosti koridorů v místech, kde je dnes průchodnost omezená (podklad pro jednání s vlastníky pozemků, podklady pro projektanty rozhodující infrastruktury, příprava realizačních projektů správci infrastruktury, krajem či obcemi - příslušných podle druhu potenciálních opatření, podklady pro pozemkové úpravy atd.). Jedním z praktických dopadů realizace projektu by mělo být i snížení střetu migrující zvěře s automobily na větších dopravních tepnách.
Začátek realizace projektu je plánován na 1. 10. 2016 a konec na 31. 12. 2019. Předpokládaný celkový rozpočet projektu s 12 partnery bude činit 2 735 104 €, tj. 75 830 758 Kč (1 euro = 27,725 Kč). Rozpočet Kraje Vysočina činí 134 000 €. Spolufinancování krajem je ve výši 13 400 €, tj. 371 515 Kč (10 % z celkových nákladů projektu), neboť v rámci Programu je garantováno proplacení způsobilých výdajů projektu z 85 % z Evropského fondu pro regionální rozvoj - ERDF a 5 % ze státního rozpočtu České republiky).
Aktivity v rámci projektu bude zajišťovat Odbor životního prostředí a zemědělství ve spolupráci s Odborem regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Projekt přispěje i k praktickému naplňování dohody o spolupráci mezi zemí Dolní Rakousko a Krajem Vysočina (http://www.kr-vysocina.cz/soubory/450008/dolni-rakousko.pdf) a pracovního programu dohody o spolupráci mezi spolkovou zemí Dolní Rakousko a Jihomoravským krajem, Jihočeským krajem a Krajem Vysočina.
Návrh řešení Z důvodů uvedených v popisu problému navrhuje odbor životního prostředí a odbor regionálního rozvoje Zastupitelstvu Kraje Vysočina rozhodnout uzavřít partnerskou smlouvu dle materiálu ZK-05-2016-117, př. 2 a schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů ve výši max. 4 000 000 Kč na zvláštní účet kraje určený k financování projektu s tím, že tyto finanční prostředky budou čerpány průběžně dle aktuálních potřeb projektu.
StanoviskaRada kraje:
Rada Kraje Vysočina na svém jednání dne 23. 8. 2016 usnesením č. 1470/26/2016/RK doporučila navrhované usnesení ( Rada kraje rozhoduje o realizaci projektu Crossborder Habitat Network and Management - Connecting Nature AT-CZ dle materiálu
RK-26-2016-32, př. 1 v případě, že zastupitelstvo kraje schválí převod finančních prostředků na předfinancování projektu; prohlašuje skutečnosti uvedené v materiálu RK-26-2016-32, př. 3; ukládá odboru regionálního rozvoje dopracovat projektovou žádost a zaregistrovat ji v systému eMS; doporučuje zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít partnerskou smlouvu dle materiálu RK-26-2016-32, př. 2; schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů ve výši max. 4 000 000 Kč na zvláštní účet kraje určený k financování projektu s tím, že tyto finanční prostředky budou čerpány průběžně dle aktuálních potřeb projektu. )

Grémium ředitele:
Grémium ředitele souhlasí s projektovým záměrem.

OE:
Předložený projektový záměr je uveden v Rozpočtovém výhledu Kraje Vysočina na roky 2017 - 2019. Dle projektové fiše by měl být rozpočet projektu ve výši cca 4 mil. Kč, z toho samotné spolufinancování kraje cca 400 tis. Kč.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít partnerskou smlouvu dle materiálu ZK-05-2016-117, př. 2;