Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-03-2016-07

ZK-03-2016-07.doc  ZK-03-2016-07pr01.doc
Číslo jednacíZK-03-2016-07
NázevČeskokrumlovské prohlášení- Sousedství 2030: Dialog mezi regiony Rakouské republiky a České republiky (dále jen Českokrumlovské prohlášení)
Zpracoval J. Wiche
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuČeskokrumlovské prohlášení je prohlášení nově vytvořené skupiny (pracovně tzv. skupina 2+6), které má být podepsáno 13. 5. 2016 v Českém Krumlově při zasedání Fóra partnerských regionů Jihočeského kraje. Kraj Vysočina má uzavřeno dlouhodobé přeshraniční partnerství se spolkovou zemí Dolní Rakousko. V rámci této intenzivní spolupráce je podepsána i Dohoda o spolupráci a Pracovní program do roku 2017 mezi Spolkovou zemí Dolní Rakousko a Krajem Vysočina, Jihomoravským krajem a Jihočeským krajem, na jehož základě spolupracuje 13 odborných pracovních skupin v různých oblastech (pracovně nazvaná skupina 3+1). V roce 2014 v Mikulově proběhlo první setkání podobného charakteru i za účasti ministrů zahraničí ČR a Rakouska, velvyslanců obou zemí a další spolkové země - Horního Rakouska. V loňském roce pak proběhlo navazující setkání dne 21. srpna v Linci, na kterém všechny zúčastněné strany (tj. Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Rakouska, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Spolkové země Horní Rakousko a Dolní Rakousko a hlavní město Vídeň - pracovně skupina 2+6) podepsaly společné prohlášení s názvem Sousedský dialog 2030 . Zastupitelstvo kraje usnesením č. 0370/05/2015/ZK ze dne 8. 9. 2015 vzalo na vědomí informace o projektu společného prohlášení Sousedský dialog 2030. Na tento materiál kontinuálně navazuje a rozpracovává ho předkládané Českokrumlovské prohlášení viz ZK-03-2016-07, př. 1. Jedná se o transformaci dosavadní úspěšné spolupráce formátu 3+1 v novou platformu 2+6, která by dále rozvíjela přeshraniční vztahy partnerských regionů. Českokrumlovské prohlášení je potvrzením dobrých sousedských vztahů, příslibem další přeshraniční kooperace a rozšíření stávající, úspěšně fungující dohody o nové partnery z Horního Rakouska, Vídně a o velvyslance obou zemí. Do doby, než bude uzavřen nový pracovní program o spolupráci partnerských regionů od r. 2018 budou Spolkové země Horní Rakousko, hlavní město Vídeň a oba velvyslanci zváni k účasti na aktivitách Platformy 3+1 v roli přidružených a připravujících se partnerských regionů.
Návrh řešení Odbor sekretariátu hejtmana podporuje záměr společného prohlášení Českokrumlovské prohlášení a navrhuje zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít společné prohlášení Českokrumlovské prohlášení dle materiálu ZK-03-2016-07, př. 1.
Dle § 35 odst. 2 písm. h) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, rozhoduje o spolupráci kraje s jinými kraji a o mezinárodní spolupráci zastupitelstvo kraje.
StanoviskaRada Kraje:
usnesením č. 0764/15/2016/RK doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít prohlášení Českokrumlovské prohlášení dle materiálu RK-15-2016-42, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít Českokrumlovské prohlášení dle materiálu ZK-03-2016-07, př. 1.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 8. 6. 2016