Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2016-60

ZK-02-2016-60.doc  ZK-02-2016-60pr01.pdf
Číslo jednacíZK-02-2016-60
NázevZřízení věcného břemene v k. ú. a obci Kožichovice
Zpracoval M. Jaroš
Předkládá L. Joukl
Popis problémuTento materiál projednává zřízení věcného břemene k pozemku v k. ú. a obci Kožichovice ve vlastnictví kraje, spočívajícího v právu zřízení, provozování, údržby a oprav silnice II/351 na tomto pozemku, který je zároveň zastavěn stavbou hráze vodního díla Markovka.
Kraj Vysočina se ve smyslu zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů v platném znění, a na základě Rozhodnutí MDS ČR č.j. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stal vlastníkem silnic II. a III. třídy a dalšího movitého a nemovitého majetku, ke kterému měly příslušnost hospodaření státní příspěvkové organizace SÚS na území Kraje Vysočina.
Na odbor majetkový (dále jen OM) se obrátily Lesy České republiky, s.p., se žádostí o odprodej pozemku par. č. st. 398 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 5 100 m2 v k. ú. a obci Kožichovice z vlastnictví kraje do vlastnictví České republiky a práva hospodaření s majetkem státu pro Lesy České republiky, s.p. (dále jen Lesy ČR).
Pozemek par. č. st. 398 v k. ú. Kožichovice je zastavěn stavbou hráze vodního díla Markovka, na které se nachází stavba silnice II/351.
Usnesením č. 1074/20/2014/RK ze dne 10. 6. 2014 rada kraje rozhodla zveřejnit na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina záměr prodeje pozemku par. č. st. 398 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 5 100 m2 v k. ú. a obci Kožichovice a zároveň uložila odboru majetkovému zahájit jednání s Lesy České republiky, s.p., se sídlem Přemyslova 1106/19, 500 08 Hradec Králové, IČ 42196451 o bezúplatném zřízení služebnosti spočívající v právu zřízení a provozování stavby silničního tělesa na stavbě vodního díla na pozemku par. č. st. 398 v k. ú. a obci Kožichovice a s tím spojených práv údržby a oprav silničního tělesa ve prospěch vlastníka pozemků par. č. 2590/1 a par. č. 2590/2 v k. ú. a obci Kožichovice, které bude podmínkou případného projednání prodeje pozemku par. č. st. 398 v k. ú. a obci Kožichovice v samosprávných orgánech Kraje Vysočina. Zveřejnění záměru prodeje na úřední desce krajského úřadu proběhlo ve dnech 13. 6. 2014 a 14. 7. 2014.
Návrh řešení OM navrhuje žádosti o odprodej pozemku par. č. st. 398 v k. ú. a obci Kožichovice vyhovět. Zároveň je nezbytné zřídit k převáděnému pozemku věcné břemeno spočívající v právu zřízení, provozování, údržby a oprav stavby silničního tělesa na prodávaném pozemku par. č. st. 398 v k. ú. Kožichovice ve prospěch vlastníka pozemků par. č. 2590/1 a par. č. 2590/2 v k. ú. Kožichovice, kterým je také Kraj Vysočina. Oba pozemky jsou zastavěny stávající silnicí II/351 a nacházejí se před a za pozemkem navrženým k převodu.
Právní stav je v současné době takový, že na pozemku ve vlastnictví kraje je hráz vodního díla (stavba zapisující se do katastru nemovitostí) ve vlastnictví Lesů ČR a na této hrázi je stavba pozemní komunikace ve vlastnictví kraje (nezapisuje se do katastru nemovitostí).
Po případném zřízení věcného břemena a následném odprodeji pozemku by Lesy ČR byly vlastníkem pozemku a stavby hráze vodního díla na něm postavené a kraj by na základě služebnosti měl oprávnění k provozování a údržbě stavby pozemní komunikace umístěné na stavbě hráze.
Lesy ČR se zřízením věcného břemene souhlasí, ale jejich zřizovací listina jim neumožňuje zřídit věcné břemeno bezúplatně. Současná právní úprava Nového občanského zákoníku umožňuje vlastníkovi pozemku zřídit ve prospěch jiného svého pozemku věcné břemeno a to formou jednostranného prohlášení.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout zřídit k pozemku par. č. st. 398 v k. ú. a obci Kožichovice věcné břemeno spočívající v právu zřízení, provozování, údržby a oprav silnice II/351 na tomto pozemku, a to ve prospěch pozemků par. č. 2590/1 a par. č. 2590/2 v k. ú. a obci Kožichovice.
StanoviskaUsnesením č. 0454/10/2016/RK ze dne 15. 3. 2016 rada kraje doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout zřídit formou jednostranného prohlášení k služebnému pozemku par. č. st. 398 v k. ú. a obci Kožichovice věcné břemeno užívání, spočívající v právu zřízení, provozování, údržby a oprav silnice II/351 na tomto pozemku, a to ve prospěch panujících pozemků par. č. 2590/1 a par. č. 2590/2 v k. ú. a obci Kožichovice.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Termín 30. 6. 2016