Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2016-102

ZK-02-2016-102.doc  ZK-02-2016-102pr01.pdf  ZK-02-2016-102pr02.pdf  ZK-02-2016-102pr03.doc
Číslo jednacíZK-02-2016-102
NázevDotace na realizaci vzdělávacího projektu ALITER - nástroj pro vnitřní transformaci sociálních služeb - návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Sociální věci
Zpracoval J. Bína, O. Tvarůžková
Předkládá P. Krčál
Popis problémuOSV předkládá návrh spolku SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené na realizaci vzdělávacího projektu ALITER - nástroj pro vnitřní transformaci sociálních služeb . Projekt je koncipován jako dvouletý. Jeho smyslem je přínos nových možností profesního růstu sociálních pracovníků a nové aktivizační činnosti v přímé souvislosti s probíhající transformací pro klienty těchto zařízení.
Přínosem projektu pro kraj je zavedení ALITERu do praxe jako nové aktivizační aktivity pro transformované domovy - klienty v nových domcích, vytvoření tvůrčího prostředí v domcích bez nutnosti přepravy klientů do jiných destinací. Tato metoda přispívá nejen k rozvoji komunikačních schopností klientů, ale také k zosobnění jejich nového domova výzdobou interiéru i exteriéru domků. Součástí projektu je také teoretické i praktické školení odborných pracovníků, provázané s jejich přímou vazbou na klienty jednotlivých zařízení tak, aby nabyté zkušenosti mohli ihned uplatňovat v praxi. Dále projekt zavádí novou metodu práce s klienty v dalších příspěvkových organizacích kraje. Popis realizace projektu včetně rozpočtu nákladů je uveden v materiálu ZK-02-2016-102, př. 1. Do projektu budou zapojení Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou, příspěvková organizace, Domov pro seniory Náměšť nad Oslavou, příspěvková organizace, Domov Kamélie Křižanov, příspěvková organizace a Domov pro seniory Třebíč - Manž. Curieových, příspěvková organizace.
Kraj Vysočina v minulosti s občanským sdružením (nyní spolkem) SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené spolupracoval na několika projektech na úseku sociálních věcí a kultury. Jedním z nich byl projekt Hele hlína, který byl zaměřen na rozšíření uvedené metody pro zájemce s mentálním nebo kombinovaným postižením v šesti pobytových zařízeních zřizovaných krajem. V tomto projektu byli vyškoleni pracovníci z těchto zařízení tak, aby byli schopni v uvedené technice modelování vyučovat a vést uživatele. Zároveň zaučením v této technice procházeli uživatelé z pobytových zařízení a v průběhu dvouletého kurzu si tuto techniku osvojili. Uvedeným způsobem došlo k rozšíření uvedené techniky pro novou cílovou skupinu. Dalším z projektů, který se uskutečnil v průběhu roku 2012, byl projekt Představení ATM nevidícím a zrakově postiženým lidem , který představil novou techniku rukodělného řemesla ATM a možnosti jejího využití pro lidi nevidomé a zrakově postižené. Projekt se setkal s velkým zájmem nejen lidí s handicapem, ale také sociálních pracovníků a zaměstnanců státní správy, kteří se s problematikou zdravotně postižených ve své práci setkávají.
V letech 2013 - 2015 již byl za finanční podpory kraje realizován Projekt ALITER 2013 - 2015, jenž byl určen lidem s handicapem a seniorům, kteří jsou klienti sociálních zařízení Kraje Vysočina. Zahrnoval vzdělávání, uplatnění vzdělávání, poradenství a osobní růst klientů a zejména praktické vytváření a zavádění nových metod využití výtvarných technik při práci s klienty. Projekt byl realizován ve třech zařízeních pro klienty s mentálním postižením, dvou krajských zařízeních domova pro seniory a denním stacionáři provozovaném ve městě Bystřice nad Pernštejnem. Závěrečná zpráva aktivit projektu je uvedena v materiálu
ZK-02-2016-102, př. 2.
Návrh řešení Navrhujeme poskytnout spolku SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené dotaci ve výši 387 000 Kč na realizaci projektu ALITER - nástroj pro vnitřní transformaci sociálních služeb .
K poskytnutí této dotace navrhujeme uzavřít smlouvu podle materiálu ZK-02-2016-102, př. 3.
Dotace bude poskytnuta z kapitoly Sociální věci.
StanoviskaRada kraje doporučila usn. č. 0465/10/2016/RK zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* poskytnout dotaci z kapitoly Sociální věci, § 4399 Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti spolku SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené, IČ: 64327892 ve výši 387 000 Kč na realizaci projektu ALITER - nástroj pro vnitřní transformaci sociálních služeb v Kraji Vysočina dle materiálu RK-10-2016-40, př. 3;
* uzavřít veřejnoprávní smlouvu dle materiálu RK-10-2016-40, př. 3.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
* poskytnout dotaci z kapitoly Sociální věci, § 4399 Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti spolku SLEPÍŠI - sdružení, které provozuje Mezinárodní centrum Axmanovy techniky modelování pro zdravotně postižené, IČ: 64327892 ve výši 387 000 Kč na realizaci projektu ALITER - nástroj pro vnitřní transformaci sociálních služeb v Kraji Vysočina dle materiálu ZK-02-2016-102, př. 3;
* uzavřít veřejnoprávní smlouvu dle materiálu ZK-02-2016-102, př. 3.
Odpovědnost OSV, OE
Termín 2016- 4- 30