Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2015-90

ZK-06-2015-90.doc  ZK-06-2015-90pr01.pdf
Číslo jednacíZK-06-2015-90
NázevDodatky smluv o poskytnutí dotace z prostředků MPSV
Zpracoval J. Bína, O. Tvarůžková, K. Píbilová, P. Švanda
Předkládá P. Krčál
Popis problémuUsnesením zastupitelstva č. 0044/01/2015/ZK, 0165/02/2015/ZK a 0470/05/2015/ZK bylo nestátním neziskovým organizacím a příspěvkovým organizacím obcí Kraje Vysočina schváleno poskytnutí dotace na podporu poskytování sociálních služeb. Dotace byla poskytnuta na základě smlouvy stanovující práva a povinnosti příjemce dotace. Jednou z povinností je využití dotace do konce roku, na nějž byla dotace poskytnuta a předložit vyúčtování dotace do 15. 1. následujícího roku. Někteří poskytovatelé sociálních služeb se obrátili na odbor sociálních věcí s žádostí o možnost využití dotace na úhradu nákladů předchozího roku uhrazených v lednu roku následujícího a dále o posunutí termínu předložení vyúčtování z důvodu uzavírání účetnictví koncem ledna.
Po konzultaci s ekonomickým odborem, který předkládá ve stanoveném termínu souhrnné vyúčtování poskytovateli dotace, navrhujeme schválit posunutí termínu předložení vyúčtování do 20. 1. 2016 a možnost využití dotace na úhradu nákladů roku 2015 v lednu 2016. Tato změna bude provedena uzavřením dodatku ke smlouvě o poskytnutí dotace.
Dále se odbor sociálních věcí zabýval požadavky na úpravu přepočteného počtu úvazků, které byly do smluv vloženy na základě žádostí poskytovatelů podaných v roce 2014. Zároveň je předmětem materiálu zavedení povolené odchylky od stanoveného počtu přepočtených pracovních úvazků, které se budou vyhodnocovat jako průměrné za rok 2015. Povolená odchylka je: - 0,5 úvazku/maximálně 5 % ze stanoveného počtu úvazků. Vzhledem k tomu, že finanční požadavky poskytovatelů nebyly plně uspokojeny, jsou v některých případech stanovené úvazky objektivně neudržitelné a v těchto případech, které v řádu procent přesahují uvedenou toleranci, je potřebné předmětnou hodnotu změnit. Ve výjimečných případech je upravován i parametr obložnosti lůžkové kapacity u uzavřených smluv.
Návrh řešení Doporučujeme schválit uzavření dodatku k veřejnosprávní smlouvě o poskytnutí dotace pro jednotlivé poskytovatele sociálních služeb dle materiálu ZK-06-2015-90, př. 1.
StanoviskaRada kraje doporučila usnesením č. 2028/33/2015/RK zastupitelstvu kraje schválit uzavřít dodatek k veřejnosprávní smlouvě o poskytnutí dotace pro jednotlivé nestátní neziskové organizace a příspěvkové organizace obcí poskytující sociálních služby dle materiálu
RK-33-2015-42, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít dodatek k veřejnosprávní smlouvě o poskytnutí dotace pro jednotlivé nestátní neziskové organizace a příspěvkové organizace obcí poskytující sociálních služby dle materiálu ZK-06-2015-90, př. 1.
Odpovědnost OSV,OE
Termín 31. 12. 2015