Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2015-76

ZK-06-2015-76.doc  ZK-06-2015-76pr01.pdf  ZK-06-2015-76pr02.doc  ZK-06-2015-76pr03.pdf  ZK-06-2015-76pr04.doc
Číslo jednacíZK-06-2015-76
NázevDodatek k Memorandu o přípravě, realizaci a provozování expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze
Zpracoval I. Schallnerová, E. Herzánová
Předkládá M. Kružíková
Popis problémuJedná se o návrh na uzavření dodatku k Memorandu o přípravě, realizaci a provozování expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze nacházející se v objektu Zámku Žďár nad Sázavou.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo usnesením č. 0123/02/2009/ZK ze dne 10. 3. 2009 uzavření Memoranda o přípravě, realizaci a provozování expozice s názvem Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze (viz materiál ZK-06-2015-76, př. 1), na jehož základě byla od roku 2009 každoročně poskytována Městu Žďár nad Sázavou dotace ve výši 200 tis. Kč na podporu provozu této expozice. Vlastní expozici prezentující v nových souvislostech významné spojení umělců působících v období vrcholného baroka ve středoevropském prostoru a díla jednoho z největších českých architektů Jana Santiniho Aichla připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s firmou ŽĎAS, a. s., která ji v neziskové režii za přímé podpory Města Žďár nad Sázavou a Kraje Vysočina provozovala prostřednictvím svého Informačního a turistického centra (roční provozní náklady, výnosy, návštěvnost expozice jsou uvedeny v materiálu ZK-06-2015-76, př. 2).
V souvislosti se změnou provozovatele expozice, jímž se v květnu 2015 stal spolek SE.S.TA, který uzavřel s majitelem zámku firmou KINSKÝ Žďár, a. s. smlouvu o pronájmu budovy Konventu, a který se rovněž stal provozovatelem nově otevřeného Muzea nové generace v zrekonstruované budově bývalého pivovaru v areálu Zámku Žďár nad Sázavou, proběhlo v srpnu 2015 jednání zástupců stran memoranda, na němž bylo dohodnuta příprava návrhu dodatku zohledňující všechny nastalé skutečnosti (viz materiál ZK-06-2015-76, př. 3).
Na základě výše uvedeného jednání zpracoval odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu ve spolupráci se zástupci stran memoranda návrh dodatku, který zohledňuje přistoupení nové smluvní strany - spolku SE.S.TA k memorandu a převzetí smluvních povinností ve vztahu k provozování expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Dodatkem je dále upravena podpora Města Žďár nad Sázavou, která bude zahrnovat i provoz Muzea nové generace.
Návrh řešení Vzhledem ke změně provozovatele stálé expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze, která významným způsobem podporuje zájem veřejnosti o kulturní dědictví regionu, a dále s ohledem na rozšiřující se turistickou nabídku v areálu Zámku Žďár nad Sázavou v podobě nově otevřeného interpretačního centra Muzea nové generace, které společně vytvářejí ucelený prostor s výrazným kulturním a společenským dopadem, navrhuje odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít Dodatek č. 1 k Memorandu o přípravě, realizaci a provozování expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze dle materiálu ZK-06-2015-76, př. 4.
Návrh na uzavření dodatku memoranda byl projednán s RNDr. Marií Kružíkovou, radní kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, a má její podporu.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
Rada kraje materiál na svém zasedání dne 27. 10. 2015 projednala a svým usnesením
č. 1932/32/2015/RK jej doporučila zastupitelstvu kraje ke schválení.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít Dodatek č. 1 k Memorandu o přípravě, realizaci a provozování ze dne 7. května 2009 dle materiálu ZK-06-2015-76, př. 4.
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Termín 30. 11. 2015