Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2015-39

ZK-06-2015-39.doc  ZK-06-2015-39pr01.xls  ZK-06-2015-39pr02.pdf
Číslo jednacíZK-06-2015-39
NázevMajetkoprávní příprava akce II/130 Golčův Jeníkov - křižovatka s D1, úsek č. 1
Zpracoval J. Mazánková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuJedná se o majetkoprávní přípravu akce II/130 Golčův Jeníkov - křižovatka s D1, úsek č. 1 .
Tento úsek je vymezen katastrálními územími Nová Ves u Leštiny až Ledeč nad Sázavou, dle stávajícího staničení v kilometráži 6,360 - 16,370 a 19,287 - 20,838, tj. celkem 11 561 m. Vynechaný úsek byl rekonstruován Krajem Vysočina již v letošním roce. Akce bude spolufinancována z prostředků IROP.
Odbor majetkový v rámci majetkoprávní přípravy této akce vypsal veřejnou zakázku malého rozsahu na vyhotovení GP, jež zaměří trvalé zábory. Jejich výkupy do vlastnictví kraje budou realizovány před zahájením stavby. Vzhledem k rozsáhlosti celé akce bylo zhotovení GP rozděleno do čtyř etap, poslední GP bude OM předán koncem března 2016.
V současné době jsou vyhotoveny GP č. 176 - 1188/2015 pro k. ú. Nová Ves u Leštiny, č. 409 - 1188/2015 pro k. ú. Leština u Světlé a č. 149 - 1188/2015 pro k. ú. Dobrnice.
V rámci stavby bude rekonstruována stávající komunikace a současně bude v užších úsecích rozšířena. V jedné části dojde k narovnání zatáčky tak, že bude vybudován zcela nový úsek silnice. Rozšiřující trvalé zábory jsou převážně na pozemcích se způsobem ochrany ZPF, částečně i PUPFL.
Kupní cenu navrhuje OM ve výši 65 Kč/m2. Vychází při tom z ceny zjištěné v katastrálním území Leština u Světlé dle oceňovacího programu NemKalk, přičemž tuto cenu navrhuje použít pro celý úsek č. 1. V případě pozemků zařazených do PUPFL bude nutné vlastníkům navýšit kupní cenu o cenu porostů (pokud nebude dřevo vytěženo jimi samotnými) a dále o částky, které představují škodu z trvalého odnětí nebo trvalého omezení plnění produkční funkce lesa, případně z předčasného smýcení, dle vyhlášky č. 55/1999 Sb., o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích. Rovněž v případě trvalých porostů na vykupovaných pozemcích může být cena navýšena o cenu trvalých porostů dle znaleckého posudku.

Ve výše uvedených katastrálních územích se trvalé zábory týkají pozemků ve vlastnictví jak fyzických tak právnických osob, dále pak obcí a také státu. Dle typu vlastníka a jeho podmínek a požadavků je nutné volit typ smluvního vztahu, který umožní vydání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení pro danou akci. Pozemky, jež OM navrhuje úplatně nabýt do vlastnictví kraje, obsahuje materiál ZK-06-2015-39, př. 1. Uzavření smlouvy o výpůjčce (obec Leština u Světlé), smlouvy zakládající právo provést stavbu a smlouvy nájemní (pozemky se zástavním právem) již bylo schváleno radou kraje. Uzavření dalších smluv (pozemky ve vlastnictví státu, ČD a.s.) bude řešeno samostatným materiálem.
Všechny uvedené pozemky jsou evidovány pro jednotlivá katastrální území na příslušných LV u Katastrálního úřadu pro Vysočinu, katastrálního pracoviště Havlíčkův Brod.
Návrh řešení Vzhledem k výše uvedenému OM navrhuje zastupitelstvu kraje rozhodnout úplatně nabýt pozemky v rozsahu dle materiálu ZK-06-2015-39, př. 1 od vlastníků aktuálně evidovaných v katastru nemovitostí ke dni podpisu kupní smlouvy. Návrh usnesení předpokládá rozhodnout úplatně nabýt pozemky do vlastnictví kraje. Smlouvy nejsou předkládány, jedná se o standardní smluvní vztahy.
StanoviskaRada kraje doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout úplatně nabýt pozemky v rozsahu, za ceny a za podmínek dle materiálu RK-32-2015-27, př. 1 od vlastníků pozemků aktuálně evidovaných v katastru nemovitostí v době uzavírání smluv svým usnesením č. 1942/32/2015/RK ze dne 27. 10. 2015.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
úplatně nabýt pozemky v rozsahu, za ceny a za podmínek dle materiálu ZK-06-2015-39, př. 1 od vlastníků pozemků aktuálně evidovaných v katastru nemovitostí v době uzavírání smluv.
Termín 31. 12. 2017