Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2015-28

ZK-05-2015-28.doc  ZK-05-2015-28pr01.xls
Číslo jednacíZK-05-2015-28
NázevPříprava projektů kraje zaměřených na snižování energetické náročnosti budov pro programovací období EU 2014-2020
Zpracoval P. Fiala, D. Vichr, I. Fryšová, E. Jozífek
Předkládá L. Joukl, M. Hyský
Popis problémuJedná se o schválení převodu finančních prostředků určených k přípravě projektové dokumentace u budov v majetku kraje, které je vhodné řešit z hlediska snižování jejich energetické náročnosti s podporou v rámci operačního programu Životní prostředí
2014-2020.
V rámci operačního programu Životní prostředí 2014-2020 je zařazen specifický cíl 5.1. zaměřený na podporu snižování energetické náročnosti veřejných budov a zvyšování využití obnovitelných zdrojů energie. Dle harmonogramu výzev by měla být první výzva pro tento specifický cíl vyhlášena v průběhu podzimu 2015 (zřejmě říjen/listopad). Vzhledem k tomu, že příprava těchto projektů (projektová dokumentace apod.) zabere určitý čas, připravil Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen ORR ) ve spolupráci s Odborem majetkovým Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen OM ) přehled potenciálních projektů (budov) vhodných k předložení do tohoto operačního programu.
Na základě spolupráce se zřizovatelskými odbory byl sestaven okruh vhodných objektů ve vlastnictví kraje, který byl rozšířen o projektové záměry z regionálního akčního plánu a projekty, které nebyly řešeny v rámci dobíhajícího programovacího období (celkem se jednalo o cca 100 budov). Tyto objekty byly následně vyhodnoceny z hlediska potenciálních úspor dle průkazů energetické náročnosti budov, možných úspor z hlediska spotřeb energií, majetkových zájmů (vyřazeny byly budovy, s jejichž využitím kraj výhledově nepočítá apod.), historického hlediska, stavebně-technického stavu a ekonomického hlediska. Rovněž bylo posuzováno, zda budovy předběžně vyhoví i po stránce podmínek operačního programu.
Závěry vyhodnocení byly opět projednány se zřizovatelskými odbory a výsledkem je seznam budov, které jsou řešitelné s podporou v rámci OPŽP SC 5.1., viz materiál ZK-05-2015-28, př. 1. Tento seznam schválila i na svém jednání dne 11. 8. 2015 usnesením č. 1474/24/2015/RK i rada kraje.
Návrh řešení ORR a OM navrhují zastupitelstvu kraje uvolnit odpovídající prostředky ve výši max.
2 mil. Kč na postupnou přípravu projektové dokumentace budov uvedených v materiálu
ZK-05-2015-28, př. 1. Na základě zpracované projektové dokumentace dojde k upřesnění rozsahu stavebních prací, které bude nutné na těchto budovách provést.
StanoviskaRada Kraje Vysočina: Rada Kraje Vysočina na svém jednání dne 11. 8. 2015 usnesením č. 1474/24/2015/RK doporučila navrhované usnesení ( Rada kraje schvaluje seznam budov vhodných pro předložení do specifického cíle 5.1. Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 dle materiálu RK-24-2015-39, př. 1 s důrazem na potřebnost akce na jednotlivých budovách; ukládá odboru regionálního rozvoje a odboru majetkovému v případě schválení finančních prostředků zastupitelstvem kraje, přípravu projektů do specifického cíle 5.1. Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 dle materiálu RK-24-2015-39, př. 1 a jejich předložení ke schválení Radou Kraje Vysočina; doporučuje zastupitelstvu kraje schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv Kraje Vysočina nebo z cizích zdrojů ve výši max. 2 000 000 Kč na zvláštní účet kraje určený na přípravu projektů zaměřených na snižování energetické náročnosti budov. ).

Odbor ekonomický: Připravované projekty nebyly zahrnuty v Rozpočtovém výhledu Kraje Vysočina na roky 2016 až 2018. Aktuální stav Fondu strategických rezerv Kraje Vysočina ke dni 5. 8. 2015 činí 212 079 tis. Kč.
Odbor dopravy a silničního hospodářství: nemá připomínky k navrženému usnesení.
Odbor zdravotnictví: nemá připomínky k navrženému usnesení.
Odbor školství, mládeže a sportu: nemá připomínky k navrženému usnesení. V případě vyhlášení druhé výzvy programu bude OŠMS po technickém posouzení OM a ORR podporovat zařazení dalších budov do programu zateplování.
Odbor sociálních věcí: nemá připomínky k navrženému usnesení.
Oddělení hospodářské správy: nemá připomínky k navrženému usnesení.
Projektová kancelář: nemá připomínky k navrženému usnesení.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
Odpovědnost ORR, OM, OE