Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-02-2015-75

ZK-02-2015-75.doc  ZK-02-2015-75pr01.doc
Číslo jednacíZK-02-2015-75
NázevProjekt HelpTeamUkraine (START - Danube Region Project Fund)
Zpracoval5 Projekt HelpTeamUkraine (START - Danube Region Project Fund) pro: jednání zastupitelstva kraje č. 2/2015 dne 24. 3. 2015 zpracovali: I. Fryšová, L. Matoušková, P. Tlustoš, R. Šedivý
Předkládá M. Hyský
Popis problémuJedná se o schválení Smlouvy o partnerství v rámci projektu HelpTeamUkraine, podpořeného v rámci grantového programu Strategie EU pro Podunají START - Danube Region Project Fund , a o zajištění financování projektu.
Dne 16. 9. 2014 Rada Kraje Vysočina usnesením č. 1666/27/2014/RK rozhodla o zapojení Kraje Vysočina do přípravy projektu HelpTeamUkraine a uložila Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina spolupracovat s partnery projektu na přípravě projektové žádosti ( Rada kraje rozhoduje o zapojení Kraje Vysočina do přípravy projektů ´Improvement of waterways mobility through assessing the existing state and design of a development project for Upper Tisza river port´ /Zlepšení mobility na vodních cestách cestou zhodnocení současného stavu a návrhu rozvojového projektu pro říční přístav Horní Tisza/ a ´Help Team Ukraine - capacity building and improved cooperation of volunteer rescue teams for better flood and emergency protection´ /Help Team Ukraine - budování kapacit a zlepšování spolupráce dobrovolných záchranných týmů za účelem zkvalitnění prevence povodňových a jiných rizik/ v rámci výzvy START - Danube Region Project Fund; ukládá Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina spolupracovat na přípravě projektových žádostí s partnery projektu. ), s tím, že pokud bude projekt podpořen, bude účast Kraje Vysočina jako partnera projektu (práva a povinnosti plynoucí z této mezinárodní spolupráce) projednána na nejbližším jednání Zastupitelstva Kraje Vysočina.
Cílem projektu je výměna zkušeností a předání dobré praxe za účelem zlepšení operační kapacity a práce záchranných jednotek v Zakarpatském regionu tak, aby byly schopny efektivně reagovat na krizové situace vyvolané přírodními i člověkem způsobenými katastrofami. Z celkového rozpočtu projektu 43 654 EUR představuje podíl Kraje Vysočina max. 21 275 EUR (tj. max. 589 850 Kč; 1 EUR = 27,725 Kč); z této částky 90 % činí dotace programu START - Danube Region Project Fund a 10 % vlastní spolufinancování.
Dne 19. 1. 2015 byl Kraj Vysočina informován Vedoucím partnerem projektu HelpTeamUkraine (Všeobecné záchranné středisko, Ukrajina, dále jen Vedoucí partner ), že projekt byl vybrán k podpoře, s předpokládaným termínem zahájení 1. 3. 2015. Za účelem zajištění hladké a bezproblémové realizace projektu nyní Kraj Vysočina s Vedoucím partnerem připravil Smlouvu o partnerství dle materiálu ZK-02-2015-75, př. 1. Obsahem Smlouvy o partnerství je zejména stanovení vzájemných práv a povinností, vymezení rozsahu zapojení Kraje Vysočina do aktivit projektu a úprava finančních toků mezi Krajem Vysočina a Vedoucím partnerem.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen ORR ) navrhuje Zastupitelstvu Kraje Vysočina rozhodnout uzavřít Smlouvu o partnerství dle materiálu
ZK-02-2015-75, př. 1 a schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů ve výši max. 600 000 Kč na zvláštní účet kraje určený k financování projektu HelpTeamUkraine s tím, že tyto finanční prostředky budou čerpány průběžně dle aktuálních potřeb projektu.
V souladu s ustanovením § 35 odst. 2 písm. h) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů je zastupitelstvu kraje vyhrazeno rozhodovat o spolupráci kraje s jinými kraji a o mezinárodní spolupráci.
StanoviskaOdbor ekonomický: Předložený projektový záměr není uveden v rozpočtovém výhledu na roky 2015 až 2017. Rozpočet pro Kraj Vysočina bude ve výši 589 850 Kč, samotné spolufinancování ve výši 10% (58 985 Kč).
Projektová kancelář: Grémium ředitele souhlasí s projektovým záměrem.
Rada Kraje Vysočina: Rada Kraje Vysočina dne 10. 3. 2015 usnesením č. 0447/09/2015/RK doporučila navrhované usnesení ( Rada kraje doporučuje zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít Smlouvu o partnerství dle materiálu RK-09-2015-16, př. 1; schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv nebo z cizích zdrojů ve výši max. 600 000 Kč na zvláštní účet kraje určený k financování projektu HelpTeamUkraine s tím, že tyto finanční prostředky budou čerpány průběžně dle aktuálních potřeb projektu. ).
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít Smlouvu o partnerství dle materiálu ZK-02-2015-75, př. 1;