Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2014-80

ZK-06-2014-80.doc  ZK-06-2014-80pr01.pdf  ZK-06-2014-80pr02.doc  ZK-06-2014-80pr03.doc
Číslo jednacíZK-06-2014-80
NázevStanovisko Zastupitelstva Kraje Vysočina k situaci v lokalitě Brzkov
Zpracoval0 Stanovisko Zastupitelstva Kraje Vysočina k situaci v lokalitě Brzkov pro: jednání zastupitelstva kraje č. 06/2014 dne 18. 11. 2014
Předkládá Klub ODS a KDU ČSL
Popis problémuV rámci návštěvy předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) 31. března 2014 byla zmíněna bez dalších podrobností možnost využití lokality Brzkov pro těžbu uranu po ukončení těžby v uranovém dole Rožná.
(Plocha pro těžbu uranu v oblasti jižně od Přibyslavi je registrována jako chráněné ložiskové území Brzkov i jako ložisko nerostných surovin Brzkov (radioaktivní suroviny). Tato lokalita je vedena jako limit - omezení využití území - v územně analytických podkladech Kraje Vysočina a územně analytických podkladech ORP Jihlava.)
Následně 22. 5. 2014 byl Kraji Vysočina v rámci mezirezortního připomínkového řízení předložen návrh aktualizace PÚR ČR. Rada kraje ve smyslu ust. § 7 odst. (3) stavebního zákona č. 183/2006 Sb. v platném znění, uplatnila v samostatné působnosti stanovisko k návrhu politiky územního rozvoje, do 90 dnů ode dne doručení. Ve schváleném stanovisku kromě jiného Rada Kraje souhlasila s tím, že Kraj Vysočina zapracuje na základě podkladů Ministerstva průmyslu a obchodu do svých ZÚR vymezení ploch a stanovení územních podmínek těžby uranu v oblasti jižně od Přibyslavi.
Na vyjádření premiéra B. Sobotky reagovali negativně jednotlivci i různé organizace včetně například samospráv Brzkova, Polné, Přibyslavi a Věžnice. Z vyjádření je zřejmé, že s dotčenými samosprávami nikdo z úrovně státních orgánů ani z úrovně Kraje Vysočina možnosti těžby uranu neprojednával.
Na 5. zasedání ZKV 9. 9. 2014 předložily Kluby ODS a KDU-ČSL za účelem vyjasnit pozici a postup Kraje Vysočina v této záležitosti, společný materiál s názvem Stanovisko Zastupitelstva Kraje Vysočina - Návrh Aktualizace č. 1 Politiky územního rozvoje ČR. Tento materiál nebyl však zařazen na program jednání 5. ZKV. Hejtman Vysočiny však přislíbil projednání situace v Brzkově na příštím, tj. dnešním jednání ZKV.
Návrh řešení Protože v předloženém návrhu programu jednání ZKV není bod, který by se zabýval situací ohledně možností těžby uranu v lokalitě Brzkov zařazen, navrhujeme jeho zařazení jako řádného bodu jednání ZKV.
Dále lze konstatovat:
1. Přijaté stanovisko Rady Kraje Vysočina nebylo projednáno s dotčenými obcemi, které mají k záměru negativní stanovisko - Viz Příloha 1
2. Část současného platného usnesení Rady Kraje Vysočina lze chápat jako vyslovení souhlasu s vymezením plochy a stanovení územních podmínek těžby uranu v oblasti jižně od Přibyslavi v Zásadách územního rozvoje a to aniž by na toto téma v rámci Zastupitelstva Kraje Vysočina proběhla jakákoliv diskuse. Viz Příloha 2, Příloha 3
3. Při dalším zjišťování okolností se ukázalo, že k možnému zahájení těžby uranu v lokalitě Brzkov existuje zpracovaná studie proveditelnosti, která zahájení těžby v dohledné době považuje za reálný projekt a že ZKV nebylo o existenci ani obsahu této studie informováno.

Navrhuje se, aby se Zastupitelstvo Kraje Vysočina ke vzniklé situaci jako nejvyšší orgán KV vyjádřilo.
Stanoviska
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
považuje za nezbytné, aby
Kraj Vysočina urychleně provedl a zveřejnil analýzu studie proveditelnosti, která byla zpracována na žádost MPO a která se týká proveditelnosti těžby uranových ložisek v lokalitě Brzkov, a to zejména s ohledem na dopady na rozvoj Kraje Vysočina i dotčených mikroregionů (jedná se zejména o k. ú. Brzkov, Polná, Přibyslav a Věžnice);
doporučuje, aby
* Rada Kraje Vysočina zajistila projednání připravovaných oficiálních stanovisek a vyjádření orgánů Kraje Vysočina souvisejících s ložisky uranu v lokalitě Brzkov s představiteli dotčených samospráv ještě před jejich vydáním;
* Rada Kraje Vysočina zajistila průběžný partnerský dialog zástupců Kraje Vysočina a dotčených obcí (Brzkov, Polná, Přibyslav, Věžnice) v oblasti související s ložisky uranu na jejich katastrálních územích;
nesouhlasí
se schválením části stanoviska - bod(206) 7.4 Úkoly pro územní plánování (těžba uranu v lokalitě Brzkov) - Rady Kraje Vysočina (usnesení 1338/23/2014/RK) k Návrhu Aktualizace č. 1 Politiky územního rozvoje (PÚR).
Odpovědnost zastupitelstvo kraje
Termín 18. 11. 2014