Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-06-2014-14

ZK-06-2014-14.doc  ZK-06-2014-14pr01.pdf  ZK-06-2014-14pr02.xls
Číslo jednacíZK-06-2014-14
NázevZajištění dopravní obslužnosti veřejnou linkovou osobní dopravou území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina - mezikrajské linky
Zpracoval P. Bartoš
Předkládá L. Joukl
Popis problémuMateriál je předkládán Zastupitelstvu Kraje Vysočina z důvodu potřeby schválení smlouvy mezi Krajem Vysočina a Jihomoravským krajem. Návrh smlouvy mezi Krajem Vysočina a Jihomoravským krajem vznikl za účelem zajištění dopravní obsluhy obou krajů na mezikrajských linkách. Provozem, tzv. mezikrajských linek veřejné linkové osobní dopravy je zajišťována dopravní obslužnost jak území Kraje Vysočina, tak Jihomoravského kraje. Jak Kraj Vysočina, tak Jihomoravský kraj hradí dopravcům kompenzaci při zajišťování dopravní obslužnosti svých území na příslušné délce spojů, na jejichž provozu mají zájem, na základě samostatných smluv s dopravci. S ohledem na komfort cestujících a ekonomické dopady do zajištění dané dopravní obsluhy se jeví jako nevhodné, aby byl provoz mezikrajských linek zajišťován různými dopravci s nutností přestupu či přeodbavení cestujících na hranicích krajů vzhledem k různým objednatelům dopravy. Naopak je z hlediska možnosti zajištění dopravní obsluhy daného území a komfortu cestujících vhodné, aby mezikrajské linky byly provozovány uceleně při zajištění provozu linky jedním dopravcem. Na základě výše uvedeného vznikl návrh smlouvy mezi Krajem Vysočina a Jihomoravským krajem, jejímž předmětem je spolupráce Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje za účelem zajištění dopravní obslužnosti území Kraje Vysočina a území Jihomoravského kraje mezikrajskými linkami dle materiálu ZK-06-2014-14, př. 1. Princip fungování navrhovaného systému je takový, že na smlouvou definovaných linkách (ZK-06-2014-14, př. 2) by objednával veřejnou linkovou dopravu (zajišťoval dopravní obslužnost) Kraj Vysočina i po území Jihomoravského kraje a naopak na jiných smlouvou definovaných linkách by objednával veřejnou linkovou dopravu (zajišťoval dopravní obslužnost) Jihomoravský kraj i po území Kraje Vysočina, a to v takovém vzájemném rozsahu dopravních výkonů, že by nedocházelo k žádným finančním tokům mezi kraji. Smlouva by byla sjednána na dobu neurčitou, ovšem s možností výpovědi. Smlouva je přílohou materiálu ZK-06-2014-14, př. 1 a seznam jednotlivých řešených linek je uveden v materiálu ZK-06-2014-14, př. 2. Součástí smlouvy je i souhlas se zajištěním dopravní obslužnosti v souladu s ustanovením § 3 odst. 2 zákona č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících a o změně dalších zákonů, na základě kterého kraj zajišťuje dopravní obslužnost ve svém územním obvodu a se souhlasem jiného kraje v jeho územním obvodu.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství navrhuje rozhodnout o uzavření Smlouvy o vzájemném zajištění dopravní obslužnosti veřejnou linkovou osobní dopravou území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina s Jihomoravským krajem, se sídlem Žerotínovo náměstí 3/5, 601 82 Brno, IČO: 70888337, dle materiálu ZK-06-2014-14, př. 1.
StanoviskaOddPKŽÚ nemá k návrhu usnesení připomínky.
Rada kraje doporučila dne 7. 10. 2014 usnesením 1782/29/2014/RK zastupitelstvu kraje rozhodnout uzavřít Smlouvu o vzájemném zajištění dopravní obslužnosti veřejnou linkovou osobní dopravou území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina s Jihomoravským krajem, se sídlem Žerotínovo náměstí 3/5, 601 82 Brno, IČO: 70888337, dle materiálu RK-29-2014-13, př. 1.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
uzavřít Smlouvu o vzájemném zajištění dopravní obslužnosti veřejnou linkovou osobní dopravou území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina s Jihomoravským krajem, se sídlem Žerotínovo náměstí 3/5, 601 82 Brno, IČO: 70888337, dle materiálu ZK-06-2014-14, př. 1.
Odpovědnost ODSH
Termín 31. 12. 2014