Detail materiálu pro zastupitelstvo čj. ZK-05-2014-37

NázevProdej pozemku v k. ú. Světlá nad Sázavou
Zpracoval J. Mrázková
Předkládá L. Joukl
Popis problémuPředkládaný materiál řeší prodej pozemku v k. ú. Světlá nad Sázavou z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví společnosti ČEPRO, a.s. Praha.
Na OM se obrátila společnost ČEPRO, a.s. Praha se žádostí o narovnání majetkoprávních vztahů v k. ú. Světlá nad Sázavou. Při provádění inventarizace společnost zjistila, že příslušenství čerpací stanice Eurooil č. 301, Sázavská 1112, Světlá nad Sázavou, a to vlajkové stožáry, cenový totem s přívodem el. energie, areálová kanalizace, lapol a odvzdušnění nádrží leží na pozemku par. č. 1085/4 - ost. plocha, ost. komunikace v k.ú. Světlá nad Sázavou ve vlastnictví Kraje Vysočina. OM požádal o stanovisko k požadovanému prodeji výše uvedeného pozemku Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny. Ta ve svém stanovisku prodej doporučila a nabídla k prodeji další pozemky navazující na čerpací stanici, a to pozemek par.č. 1085/18 - ost. plocha, ost. komunikace a par.č. 1085/19 - ost. plocha, ost. komunikace. O tyto pozemky společnost neprojevila zájem, resp. u pozemku par. č. 1085/18 navrhla zřízení služebnosti (věcného břemene) pro uložení a provozování venkovního osvětlení s kabelovou přípojkou. Vzhledem k tomu, že se jedná o pozemky z části veřejné zeleně a z části vjezdu a výjezdu na a z čerpací stanice, byly tyto pozemky převedeny do vlastnictví města Světlá nad Sázavou. S městem by společnost ČEPRO, a.s. případně řešila zřízení služebnosti.
Návrh řešení OM navrhuje požadovaný pozemek úplatně převést do vlastnictví žadatele. Pozemek neslouží jako silniční, jde o manipulační plochu čerpací stanice. S převodem vyjádřila souhlas Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. OM nechal vyhotovit znalecký posudek na ocenění pozemku, a to jak na cenu zjištěnou podle platných oceňovacích předpisů, tak na cenu v místě a čase obvyklou. Dle posudku č. 2586-31-2014 vyhotoveného znalcem Františkem Hálou, Příčná 686, Světlá nad Sázavou činí cena zjištěná 255,81 Kč/m2, tj při výměře 345 m2 činí cena pozemku při zaokrouhlení dle oceňovací vyhlášky 88 260 Kč. Cena v místě a čase obvyklá činí dle znalce 300 Kč/m2 a celková cena je 103 500 Kč. Protože kraj jako prodávající a plátce DPH odvede z prodeje tohoto pozemku DPH ve výši platné sazby, bude kupní cena navýšena o DPH.
Předpokladem pro převod pozemku je zveřejnění záměru prodeje na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina. Do dne konání zastupitelstva bude zákonem stanovená lhůta pro zveřejnění splněna. Prodej bude realizován přímému zájemci v souladu s článku 2. bod 3) Zásad Zastupitelstva Kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví Kraje Vysočina, neboť žadatel je vlastníkem sousedící nemovitosti a pozemek je jím užíván.
V souvislosti s prodejem bude upraven rozsah majetku předaného k hospodaření Krajské správě a údržbě silnic Vysočiny.
Smlouva není předkládána, jedná se o standardní typ smlouvy.
Usnesení předpokládá rozhodnout úplatně převést požadovaný pozemek do vlastnictví žadatele za cenu v místě a čase obvyklou a schválit dodatek zřizovací listiny Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.
StanoviskaUsnesením 1409/24/2014/RK rada kraje rozhodla zveřejnit na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina záměr prodeje pozemku par. č. 1085/4 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 345 m2 v k. ú. a obci Světlá nad Sázavou a doporučila zastupitelstvu kraje rozhodnout úplatně převést pozemek par. č. 1085/4 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 345 m2 v k. ú. a obci Světlá nad Sázavou z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví společnosti ČEPRO, a.s., Dělnická 213/12, 1701 04 Praha 7, IČ: 60193531 za cenu stanovenou znaleckým posudkem jako cenu v místě a čase obvyklou plus úhradu nákladů vynaložených na pořízení znaleckého posudku.
Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, cestmistrovství Havlíčkův Brod i ODSH souhlasí s prodejem pozemku par. č. 1085/4 v k. ú. Světlá nad Sázavou.
Návrh usneseníZastupitelstvo kraje
úplatně převést pozemek par. č. 1085/4 - ost. plocha, ost. komunikace o výměře 345 m2 v k. ú. a obci Světlá nad Sázavou z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví společnosti ČEPRO, a.s., Dělnická 213/12, 1701 04 Praha 7, IČ: 60193531 za cenu 103 500 Kč + DPH plus úhradu nákladů vynaložených na pořízení znaleckého posudku ve výši 826 Kč;
dodatek č. 1170 Zřizovací listiny Krajské správy a držby silnic Vysočiny dle materiálu
ZK-05-2014-37, př. 1.
Termín 31. 12. 2014